Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Alışamıyoruz: Yaşadığımız Acı Olaylar Sonrası İçine Düştüğümüz 11 Psikolojik Durum

 > 
208PAYLAŞIM

Ülkece zor günler geçiriyoruz. Tam bir olaya üzülürken, üstüne yenileri ekleniyor. Bir zamanlar kan görünce bayılan insanlar, artık  "acaba tanıdık mı" diye düşünüp ceset fotoğraflarını yakınlaştırıp bakıyor. Bu soğukkanlılık hepimizi korkutuyor. Bu kadar olaya alıştığımız için mi böylesine sakin kalabiliyoruz yoksa yaşadığımız şokun etkisiyle böyle davranıyoruz?

1. Sosyal hayattan uzaklaşıp, evinize kapanırsınız.

Dışarıdaki tehlikelerden korunmanın en iyi yolunun, evden hiç çıkmamak olduğuna karar verirsiniz. İşe/okula gitmek gibi zorunlu haller dışındaki hiçbir şey için evden dışarı çıkmazsınız.

2. Uyku düzeniniz bozulur. Sık sık kabus görürsünüz.

Uykuya dalmakta zorlanırsınız. Uykularınız sık sık bölünür ve sabahları yorgun ve bitik halde uyanırsınız. Gördüğünüz kabuslar yüzünden kan ter içinde uyanırsınız.

3. Olayla ilgili anılar sürekli zihninizde dolanır.

Olay anına ilişkin görüntüler sık sık gözünüzde canlanır. Her seferinde aynı telaşı, aynı gerilimi yaşarsınız.

4. Sürekli, yaşadığınız olayın tekrarlanacağı korkusunu yaşarsınız.

Her sabaha bu fikirle uyanırsınız. Ya tekrar olursa, ya bugün eve dönemezsem diye düşünmekten mahvolursunuz.

5. Duyduğunuz en ufak seste bile irkilip gerilirsiniz.

Yüksek sesler sizi korkutur. Korna sesi, ambulans sesine aşırı tepki verirsiniz. Koşan insanlar, ani tepkiler yüzünden gerilirsiniz.

6. Duygu durumunuzun dengesi bozulur. Çabuk sinirlenip, sık sık ağlamaya başlarsınız.

Duygularınızı kontrol etmekte zorlanırsınız. En ufak şeylere ağlayıp, normalde hiç umursamayacağınız şeylere sinirlenirsiniz.

7. Gelecekle ilgili plan yapmaktan çekinirsiniz.

Yarın ne olacağı belli olmaz düşüncesi hayatınıza hakimdir. Bu yüzden plan yapmaya karşı mesafeli olursunuz. O gün gelsin bakarız diye düşünüp, planları hep ertelersiniz.

8. Olayı hatırlatan uyarıcılar sizi huzursuz eder.

Olay sırasında gördüğünüz kırmızı kıyafetli bir insan, o sırada duyduğunuz bir melodi, kaldırım taşı vs tüm uyarıcılar, tekrar karşılaştığınızda size olayı yeniden yaşadığınız hissini verir.

9. Dikkatinizi toplamakta ve çalışmakta zorlanırsınız.

Zihniniz bulanıktır ve sürekli diken üstünde hissedersiniz. Herhangi bir şeye odaklanmak ve uzun süre bir şeyle ilgilenmek oldukça zordur.

10. Gündelik hayatta hep yaptığınız aktivitelerden keyif almamaya başlarsınız.

Normal zamanlarda sıkılmadan aylarca yapabileceğiniz her şeyin önemi azalır. Dizi izlemek, kitap okumak, yürüyüş yapmak eskisi kadar keyif vermez. Yalnızca boş boş durmak ve duvara bakmak istersiniz.

11. Elinizden hiçbir şey gelmediği için çaresiz hissedersiniz.

Evinizde oturup gelecek bir sonraki kötü haberi beklemek dışında yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bu çaresizlik ve bir şeyleri değiştirememe hissi sizi yiyip bitirir.

Elimizden gelen tek şey ise, sevdiklerimize sarılıp, her şeyin iyi olmasını dilemek ve gelecek güzel günlerin umuduyla yaşamak olacaktır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

ve ne yazık kı en sevdiklerimiz bizi bu hale getirir ve sonra hiçbir şey olmamış gibi de..........

michael-wazowski

Sondaki. Bok.

sosyopat-bayan

Bunların hepsi en az 8 ay sürünce de majör depresyonda olmam işten bile değil.

hugi

yaşamın çizgisini etken olanlar belirler ve edilgen ezikler de psikoloji bahanesine saklanarak zayıflıklarını örtmeye çalışır. Terör dünde vardı bugünde var yarında olabilir, benim hayatımı ben belirlerim yahudilerin parasını verdiği iki tane gazeteciyle editör olacak köpekler değil.

denizaslan

BİZLERİ BU HALE GETİRENLER UTANSIN!!!

Görüş Bildir