Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Algı Yeteneği Zirvede Olanların Bile Zorlanacağı Raven Matris Testini Geçebilir misin?

 > -
Abone ol

Bu haftaki zeka testimiz olan Raven Matris testi, dolaylama ve soyutlama yeteneği ile aralarında ilişki olmayan ve kolay kolay da kurulamayacak olgular arasında kusursuz ve etkili ilişkiler kurmak üzerine kurulmuştur.

Bakalım bu teste göre senin zihnin, bağlantıları kurma konusunda ne kadar işlevsel!

1. Zihninizin akış yönünün mekaniği ile başlayalım! Bu dönme dolap ne yöne doğru dönüyor sence?

2. Bir nebze kolay bir soru ile zihinleri ısındıralım!

3. Görsel yeteneğini ölçmeye başlayalım yavaştan. Boşluğa hangisi gelmeli?

4. İşin içine açılar, düzlemleri de sokalım. Burada hangisi?

5. Bir de buna bakmanı isteyeceğiz.

6. Biraz kolaylaştıralım. Buradaki boşluğa hangisi gelmeli?

7. Peki, buradaki boşluğa hangisi gelmeli?

8. Zihni dinlendirerek bitirelim. Buradaki boşluğa hangisi gelmeli?

Delilik sınırını aşmış bir dahisin!

İşte hem algısı hem de zekâsı ile fırtınalar estirecek bir beyin daha! Sen yüksek algılama kapasiten sayesinde aralarında ilişki olmayan ve kolay kolay da kurulamayacak soyut ve somut olgular arasında kusursuz ve etkili ilişkiler kurabilen, analitik düşünebilen ve en önemlisi zihinsel işlevleri uyumlu bir şekilde belirli bir amaca yönelik olarak kullanabilen bir bireysin. Kendince geliştirdiğin yöntemler ile problemleri kolayca algılayıp, analiz ederek uzun vadeli çözümler üretebiliyor, bilinmeyenler üzerine somut çıkarımlar yapabiliyorsun. Elde ettiğin bu bilgi birikimini de zihin hazinende saklıyorsun. Bu sayede, nerede, nasıl davranman gerektiğini daima biliyorsun. Ancak en önemlisi ise, aynı şeyi defalarca yapsan bile her seferinde farklı sonuçlar beklemen gerektiğinin farkındasın. Keşke herkes senin gibi akıllıca davranmayı amaç edinse, o zaman dünya daha yaşanılabilir bir yer olurdu!

Yaşamın anahtarı senin ellerinde!

Ortalamanın üstünde, pırıl pırıl bir beyin daha! Algılama
kapasitesi yüksek ve zeki bir insan olduğun ortada. Ama sen daha çok, ‘akıllıca’
davranmayı tercih ediyorsun. Şöyle ki, kendine bir amaç belirledikten sonra onu
küçük parçalara bölerek, her seferinde ‘ Bunu böyle yapmanın bana ne faydası
olur?’ diye düşünerek, adım adım ilerliyorsun. Zeki bir insan, karşısındakinin
niyetini daha iyi anlayabilir. Ancak akıllı bir insan, satır aralarını daha iyi
okuyarak, o niyetle nasıl baş edeceğini, çıkarımlarını nasıl yorumlayıp, nasıl
faydaya dönüştüreceğini bilir. Duyarlı yapın sayesinde elde ettiğin tüm
çıkarımları, faydaları, ihtiyacı olanla paylaşarak yardım etmekten
çekinmiyorsun. İnsanlar zeki doğabilir ama herkes hem zeki olup hem de akıllıca
davranamaz! Kısacası yaşamının anahtarı senin ellerinde, kullan onu!

Kalp ile beyin arasındaki köprüdesin!

Hayatı kalbi ile yaşamayı tercih eden, duygusal zekâsı oldukça gelişmiş, mantıksal zekâsının da potansiyeli oldukça yüksek olan ancak bunu saklayan bir beyin! Sen, hayatı daha dengeli yaşamayı tercih eden, basit şeyler ile mutlu olabilen, fazla detaylı düşünmemeye gayret ederek, hayatın omuzlarına yüklediği yükü hafifletmeye çalışan, sosyal algıları da oldukça gelişmiş bir bireysin. Bu özelliklerini takdir etmemek elde değil. Aslında tüm bunları bilinçli bir tercih ile yapman, hem zeki hem de akılcı bir insan olduğunun en büyük göstergesi. Evet, çok fazla derinlemesine düşünmenin, daima algıları açık yaşamanın, çeşitli dezavantajları olabilir. Ancak zekâ ile daha da bütünleşirsen; yaptığın işleri hem daha tutkulu hem de bir o kadar gerçekçi bir bakış açısı ile gerçekleştirebilir, hayatın sana getireceklerine karşı daha farkında ve tetikte durabilirsin. İçindeki potansiyeli artık insanlık ile paylaşmanın ve zekânın derin sularında kulaç atmanın vakti çoktan gelmiş!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yildiz-hilal-gungunes

Delilik sınırını aşmış bir dahisin!

selin.anli

Yaşamın anahtarı senin ellerinde! Ortalamanın üstünde, pırıl pırıl bir beyin daha! Algılama kapasitesi yüksek ve zeki bir insan olduğun ortada. Ama sen daha çok, ‘akıllıca’ davranmayı tercih ediyorsun. Şöyle ki, kendine bir amaç belirledikten sonra onu küçük parçalara bölerek, her seferinde ‘ Bunu böyle yapmanın bana ne faydası olur?’ diye düşünerek, adım adım ilerliyorsun. Zeki bir insan, karşısındakinin niyetini daha iyi anlayabilir. Ancak akıllı bir insan, satır aralarını daha iyi okuyarak, o niyetle nasıl baş edeceğini, çıkarımlarını nasıl yorumlayıp, nasıl faydaya dönüştüreceğini bilir. Duyarlı yapın sayesinde elde ettiğin tüm çıkarımları, faydaları, ihtiyacı olanla paylaşarak yardım etmekten çekinmiyorsun. İnsanlar zeki doğabilir ama herkes hem zeki olup hem de akıllıca davranamaz! Kısacası yaşamının anahtarı senin ellerinde, kullan onu!

penguen-geri-dondu

hepimiz delilik sınırını aşmış dahiyiz :))

turksair

hayır farklı şeyler çıkan bir sürü kişi var

penguen-geri-dondu

çoğunluk öyleydi ben çözdüğümde

beyza-aygun3

son soru bence yanlış dedim 3 şıkkı da teker teker deneyip sonuca baktım 3ündede aynı sonuç madem aynı sonuç çıkartıcaksın son soruyu niye koyuyosun napsam dahi oluyorum

turksair

sonucun değişmemesinin sebebi çoğunluğun ne olduğu eğer hepsi doğru bir o yanlış olursa yine aynı sonucu vermesi çok olağan

odkan

Delilik sınırını aşmış bir dahisin!

Görüş Bildir