Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Akşamdan Kalmalarınızın Eskisinden Daha Sancılı Hale Gelmesinin Bilimsel Bir Açıklaması Var!

Anasayfa > Iq

Eskisi kadar fazla içemiyorsanız, sabahları başınız hiç olmadığı kadar ağrıyorsa sebebi artık alkolü kaldıramadığınız için olabilir.

Acımasız dünya...

Acımasız dünya...

20'li yaşlarda sabah dörde kadar shot atıp, sabah hiçbir şey olmamışcasına güne devam edebilirken, 30'lu yaşlarda gece 12'den önce yatağa girip sadece 3 kadeh şarap içtikten sonra baş ağrısı ve mide bulantısı çekmek gerçekten üzücü bir olay.

Yaşlanmak zor iş

Yaşlanmak zor iş

Yaşlandıkça akşamdan kalmanın etkilerinin artmasında birçok sebep var ve tabi bilimsel bir açıklaması da.

Çılgınlar gibi eğlenmeye son

Çılgınlar gibi eğlenmeye son

Baş sebeplerden biri yaş aldıkça daha az çılgınlar gibi bir gece geçirme isteğinizin olması. Vücut bu duruma uzak kaldığı için kaldırmakta da zorlanıyor olabilir. Özellikle vücut yağı fazla olan kişilerde alkolü sindirmek zorlaştığı ve yaşlandıkça karaciğer enzimlerinizin eskisi kadar etkili olmadığını da göz önünde bulundurursak, akşamdan kalmanın sebeplerini kabaca anlamış oluruz.

1. Temel sebeplerinden bahsedecek olursak: Vücut yapınız değişir.

1. Temel sebeplerinden bahsedecek olursak: Vücut yapınız değişir.

Yaşlandıkça vücudumuzdaki yağ oranı artar evet ama aynı oranda da kas dokusunu kaybederiz. Kaslarımız %75 oranında ve yağlar ise %10 oranında su içeriyor. Alkolün suyla vücuttan atıldığını hesaba katarsak bu durum alkolün vücutta daha çok kalması anlamına gelir ve akşamdan kalma hissini artırır. Bu aynı zamanda alkol aldıktan sonra aşırı miktarda dehidrasyona da sebep olabilir.

"4 kadeh şaraptan dolayı akşamdan kalmayım! Yaşlanmaktan nefret ediyorum"

2. Karaciğer enzimleriniz azalır.

2. Karaciğer enzimleriniz azalır.

Karaciğerin asıl amacı alkolü sindirmemize yardımcı olmak ve vücumuzu temizlemek. Fakat yaşlandıkça karaciğer enzimlerimizin azalması ve kalanların da daha az verimli çalışmasından dolayı alkolün sindirimi de zorlaşıyor haliyle.

3. Vücunuzun iyileşme süreci daha az verimlidir.

3. Vücunuzun iyileşme süreci daha az verimlidir.

30'lu yaşlara doğru ilerledikçe vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı direnci azalır yani artık o çılgın gecelerden eskisi kadar hızlı bir şekilde ayılamazsınız.

"Dün gece 3 tane alkollü içecek içtim ve bu sabah akşamdan kalmaydım. Bu benim yaşlandığım anlamına mı geliyor?!"

4. Daha az içme eğilimindesindir.

4. Daha az içme eğilimindesindir.

Yaşlandıkça daha az alkol alma eğilimde olunduğu doğru. Artık sahaları manyaklar gibi parti yapmak isteyen gençlere bırakmak lazım!

Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
31
6
6
4
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?