AKP Doğu ve Güneydoğu'ya Heyet Gönderdi

 > -

AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu illerinde sivil toplum kuruluşları, kamu yöneticileri ve vatandaşlarla görüşülerek bir rapor hazırlanması talimatı verdi. Talimat doğrultusunda iki ayrı ekip bölgede Pazartesi gününden itibaren görüşmelere başladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla başlayan çalışmalarda hem doğu hem de batı illerinden milletvekillerine görev verildi. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül'ün başkanlığını yaptığı heyette, Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, eski Van milletvekili Gülşen Orhan, Niğde Milletvekili Alparslan Kavaklıoğlu, Isparta Milletvekili Sadi Bilgiç ve MKYK üyesi Muhammed İkbal Seyda gibi isimler yer alıyor.

Al Jazeera Türk'ten Didem Özel Tümer'in haberine göre heyetten bir isim, Davutoğlu'nun bölgede son dönemde yaşananlar konusunda  bölgede yaşayan insanlar olmak üzere, vali, kaymakam, güvenlik güçleri gibi kamu yöneticilerinin de görüşlerinin alınmasını istediğini belirtti. 7 Haziran seçimlerinin ardından PKK ile süren çatışmasızlık dönemi bitti. Bölgede başta asker ve polis gibi güvenlik güçleri olmak üzere, sivillere dönük de eylemler gerçekleşmeye başladı. Çözüm süreci bir anlamda dondu.

Yetkili, Al Jazeera'nin sorusu üzerine çalışmalarının seçim ve milletvekili adayı belirleme süreciyle ilgili olmadığını söyledi. AK Parti'nin Haziran seçimlerinde bölgeden aldığı Kürt oyları düştü. Seçimde HDP'nin ardından ikinci sırada yer aldı, milletvekili sayısı düştü. 1 Kasım'da yenilenecek seçimlerde AK Parti'nin özellikle bölgede milletvekili adaylarında değişikliğe gitmesi bekleniyor.

Pazartesi günü Mardin'den çalışmalara başlayan heyet, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, bölgedeki kanaat önderleri, belediye başkanları, valiler ve partinin il teşkilatıları ile toplantı yapıyor. Çarşamba günü Diyarbakır'ın ardından Van, Batman, Siirt, Adıyaman, Muş'a sırasıyla gidilmesi planlanıyor. Heyet çalışmalarını tamamladıktan sonra Davutoğlu'na bir rapor sunacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir