AKP'den Sinema İçin Yasa Teklifi: Reklamlar En Fazla 10 Dakika Olacak

 > 
46PAYLAŞIM

TBMMSinema filmlerinin değerlendirilmesi ve sınıflandırılması ile desteklenmesi hakkında kanun teklifini görüşüyor. 

Yerli film yapımcılarına 60 milyon TL desteğin yer aldığı kanun teklifinde, film öncesi reklam süresinin en fazla 10 dakika olması yer alıyor. 

Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi teklifi TBMM'de: Amaç, sektörün uluslararası alanda rekabet gücünü yükseltmek

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, AKP milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Ahmet Özdemir ve İsmet Uçma tarafından TBMM'de sunuldu.

Teklife göre, destek başvurularını değerlendirmek üzere destek kurulları oluşturulacak. Destek kurullarının kararları, bakanlık tarafından onay aldığında yürürlüğe girecek.

Sinema sektörüne hangi konularda destek verilecek?

Yapımcı, yönetmen, senarist, sinema işletmecisi gibi profesyoneller, akademisyenler ve bakanlık temsilcilerinden seçilecek destekleme kurulları, aşağıdaki konularda verilecek destekleri belirleyecek:

Proje geliştirme, ilk uzun metrajlı kurmaca film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, ortak yapım, senaryo ve diyalog yazım, animasyon film yapım, kısa film yapım, belgesel film yapım, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtım ile yerli film gösterim.

Kurullar tarafından uygun bulunmayan filmler gösterime sunulmayacak

Destekleme kurulları, aynı zamanda filmlerin gösterime girmesi konusunda da belirleyici olacak. Ülke içinde üretilen ya da ithal edilen sinema filmler, ticari dolaşıma ve gösterime girmeden evvel kurullar tarafından değerlendirilecek.

Gösterim arası 15 dakikayı aşmayacak, reklamlar en fazla 10 dakika olacak

Kanun teklifi kapsamında, sinema filmlerinin gösteriminde bazı değişiklikler de öngörülüyor. 

Teklife göre, filmlerin öncesinde gösterilen reklamlar en fazla 10 dakika olacak. Filmlerin gösterim arası ise 15 dakikayı aşmayacak. 

Teklifte öngörülen komisyonların, kanun yürürlüğe girdikten 6 ay sonra oluşturulması planlanıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir