Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AKP İstanbul İl Başkanı Şenocak: '39 İlçe Seçim Kuruluna İtirazlarımızı İlettik'

 > 
110PAYLAŞIM

AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, İstanbul'daki 39 ilçede seçim sonucuna itiraz ettiklerini açıkladı ve "Mevzuata aykırı, adil seçim ortamını ifsat eden hileler ve usulsüzlükler tespit ettik" dedi. Şenocak "Yaklaşık 2 bin 675 oy YSK'da sıfır olarak gözüküyor" açıklamasında bulundu.

"Seçim sonucunu etkileyecek 319 bin 570 geçersiz oyla karşı karşıyayız"

Basın toplantısı düzenleyen Şenocak'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

"Oyların ilk olarak kayda geçirildiği, ıslak imzalı ve mühürlü sandık sayısı ve sandık sonuç tutanakları arasında fahiş farklar tespit edilmiştir. Bugün farklı bir dosya ile bilgilendirmek istiyorum. Özellikle Binali Yıldırım 152 oy almış  3299 nolu sandıkta. Burada ilçe seçim kurulunda bu verileri giren memurlar, bu verileri sadece sıfır olarak kaydetmiş. Bizim bu şekilde tespit ettiğimiz 2 bin 675 oydan bahsediyoruz. Seçmenlerimizin hakkını hukukunu koruyacak şeklide hareket etmemiz gerekiyor. Görevini hakkıyla yerine getiremeyenler veya farklı şekilde yansıtanlarla ilgili bahsediyorum. Sıfır olarak kaydedemezsiniz. 

Geçersiz oyların yeniden sayılması noktasında; daha önce de belirttiğimiz gibi seçim sonucunu etkileyecek 319 bin 578 geçersiz oyla karşı karşıyayız. Zarfın içersindeki bir pusulanın eksik ya da fazla olması nedeniyle binlerce oyun geçersiz sayıldığını tespit etmiş bulunmaktayız."

"Hukuki noktada yapılması gerekeni yapacağız"

"Burada bu işi hangi memurlar, neye dayanarak yapıyorsa bunlar üzerinde de gerekli hukuki noktadaki, ne yapılması gerekiyorsa bu süreç içerisinde yakın olarak takip edeceğiz" diyen Bayram Şenocak ekledi: 

"Büyükşehir Belediyesi oylarımızda sadece bir sandıkta 25 bin oy geçersiz olarak kaydedilmiştir. İstanbul’daki 31 bin 124 sandıkta geçersiz oyların, diğer oy pusulalarıdan farklı olarak büyükşehir oy pusulalarında yoğunlaşması tespit ettiğimiz önemli bir başka husustur.”

CHP'nin büyükşehir belediye başkan adayı geçersiz oyların açılarak yeniden sayılması dolayısıyla rahatsızlığını açıkça ifade etmiştir. Oysa demokrasilerde aslolan; şeffaflık ve vatandaşımızın bir oy dahi olsa hakkının korunmamasıdır. Bundan çekinmemesi gerekirken bu tepkiyi vermesi oldukça manidar bir durumdur.

Tüm bunlara yönelik olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına ilişkin oyların yeniden sayılması, seçim sonucunu etkileyecek olan oyların tasnifinin her aşamasındaki maddi hatalar ve usulsüzler ayrıca belirttiğimiz gibi geçersiz oyların seçim sonucuna direkt tesiri, vatandaşımızın hür iradesinin sandığa yansımasına halel getirmiştir."

"Yasal ve meşru itiraz hakkımızı kullandık"

Şenocak, dikkate alınması gereken başka bir hususun da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliği seçim sonucu olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: 

"Bu seçimde geçici sonuçlara göre Cumhur İttifakı 181 meclis üyeliği, Millet İttifakı 130 meclis üyeliği kazanmıştır. Buradan da anlaşılacağı gibi meclis üyeliğinde aşırı fark olmasına rağmen büyükşehir oylarındaki mevcut durum elimizdeki verilerle karşılaştırdığımızda şaibe oluşturmaktadır. Evrensel hukukta ve yaşanılan tüm seçim tecrübesinde çok fazla oyun kullanılıp çok az oy farkıyla neticelenen seçimlerde oy sayımlarının yenilenmesi ve daha düzenli gerçekleştirilmesi kamuoyunu rahatlatan ve seçimlere güveni sağlayan yaygın bir uygulamadır. Bizim görevimiz vatandaşımızın iradesinin tam ve eksiksiz olarak sandığa yansımasını sağlamaktır. Tespit ettiğimiz somut bilgi, belge ve veriler ışığında seçim kanunun tüm partilere tanıdığı yasal ve meşru itiraz hakkımızı kullandık. Her zaman belirttiğimiz gibi sandık demokrasinin asli unsurudur. Aziz İstanbulluların tercihi ve kararı da başımızın üstündedir."

Açıklamanın ardından "sadece bir sandıkta 25 bin geçersiz oy" ifadesi, sosyal medyanın çok konuşulanları arasında girdi.

AKP İstanbul İl Başkanlığı Twitter hesabından paylaşılan basın açıklaması metninde ise "Sadece 1.000 sandıkta 25 bin oy" ifadesi yer aldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir