Aklınızın Bir Köşesinde Mutlaka Bulunsun! Hayati Durumlardan Tek Bir Çizik Almadan Kurtulmanın 7 Yolu

125PAYLAŞIM

Hayat kendinizi hiç beklemediğiniz bir anda tehlikeli durumlarla karşı karşıya bulabileceğiniz bir yer sonuçta.

1. Sokakta saldırıya uğrarsanız:

 • Bir saldırıya uğrama ihtimalinizin yüksek olabileceğini düşündüğünüz bir yerde yürüyorsanız, müzik dinlemediğinizden ve telefonunuzla meşgul olmadığınızdan emin olun.

 • Eğer saldırıya uğradıysanız ve saldırganın elinde bıçak veya benzeri bir silah varsa, tabanları yağlayın ve elinizden geldiği kadar yüksek sesle yardım isteyin.

 • Eğer kaçmanız olası değilse saldırganın gözleri, boynu ve böbrekleri gibi hassas olarak düşünülebilecek yerlerine zarar vermeyi deneyin. Isırmak, çizmek ve hatta saldırganın saçını çekmek bile savunma olarak uygulanabilir. Saldırganın ayak bileği, dizi veya burnuna yönelik uygulayacağınız bir hamle arkanızdan gelmesini engelleyecektir.

2. Denizde dalgaya yakalandığınızda:

marycarver.com
 • Genel olarak yalnızca cankurtaranın sizi kurtarabileceği bölgelerde yüzün. 

 • Paniğe kapılmamak esastır. Dalgaya karşı yüzmeye çalışmayın, kaçmanın tek yolu akıntıya dik bir şekilde yüzmektir.

 • Kontrolü kaybetmeye başlarsanız, nefes almaya çalışırken su yutarsınız. Nefes almak için suyun onlarca santimetre üzerine çıkmaya çalışmak enerji kaybıdır, kafanızı hafif geriye yatırarak bir kaç santimetre yüzeye çıkmak nefes almanız için yeterli olur.

3. Buzun veya çok soğuk suyun içinde sıkışmak:

 • Eğer bir uçak veya gemi kazasından sağ çıktıysanız, soğuk suya düşme tehlikesi yaşıyor olabilirsiniz. Vücut ısısının büyük bir kısmı baş kısmından kaybedileceği için kafanızın suyun üzerinde ve kuru kalmasını sağladığınızdan emin olmalısınız.

 • Eğer kıyıya yüzmek imkansız gözüküyorsa, vücuttaki ısı kaybını en aza indirgeyen H.E.L.P(Heat Escape Lessening Postures) pozisyonunu tercih edin bu kol ve bacaklarınızı karın bölgenize çekerek ısıyı hapsettiğiniz pozisyondur.

 • Eğer yanınızda başka insanlar varsa yakınlaşmak ve sarılmak sizi ılık tutabilecek en iyi çözümdür. Kıyıya çıktığınız anda kıyafetlerinizi en hızlı şekilde çıkarmak ve varsa kurularıyla değiştirmek elzemdir.

4. Eğer yanan bir binada mahsur kaldıysanız:

 • Çıkış işareti ilk bakacağınız şey olmalıdır.

 • İkinci olarak yangın anında yükselen sıcak hava, zeminde temiz hava kalmasına olanak sağlayabilir. Bu yüzden elinizden geldiğince yere yakın bir şekilde sürünmeye çalışın.

 • Eğer çaresizseniz cama yakın bir bölgeden işaret vermeye çalışmayı veya imkanınız varsa hızlıca itfaiyeyi aramayı unutmayın.

5. Bir kasırga veya güçlü bir fırtınaya maruz kalırsanız:

 • Eğer böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi söz konusuysa önceden alınacak önlemler sizi kurtarır. Örneğin camlarınızı kapatmak veya yakındaki bir ağacın hassas dallarını budamak gibi...

 • Eğer tahliye olma şansınız yok ve önlem alamadıysanız, camlardan uzak durun. Evin tüm kapılarını kapatın ve odanın köşesinde sığınmayı tercih edin.

 • Fırtınalardan sonra doğal sistemlerde arızalar yaşanabilir. Sel riskleri, su kaynaklarının kirlenmesi gibi... Sel alanlarında elektrik boşalması olabilirken, su kaynakları kirlenebilir, aceleci davranmayın.

6. Deprem durumunda hayatta kalmak:

 • Bir masanın veya sandalyenin altına saklanabilirsiniz. Ancak büyük bir depremde nesneler hareket edeceğinden sabit bir şey bulmanız önemlidir.

 • Üzerinize düşebilecek mobilyalardan ve pencerelerden uzak durmaya çalışın.

 • Asansör kullanmayı düşünmeyin.

 • Dışarıdaysanız elektrik hatları, yüksek binalar ve ağaçlardan uzak durun. Deprem sırasında arabanızda iseniz geniş ve boş bir alan bulmaya özen gösterin.

7. Ormanda kaybolduğunuzda:

 • S.T.O.P (Stay calm-Think-Observe-Plan) metodunu kullanın. Yani panik yapmayın ve sakin kalın, anksiyete burada düşmanınızdır. Mantıklı düşünün, örneğin kuzeyi bulmaya çalışın yada aklınızda kalmış olabilecek bir işareti. Gözlemleyin. Su ne kadar uzakta olabilir, kuşlar hangi tarafa uçuyor, eğim ne tarafa, bir ayak izi var mı? Son olarak bir plan yapın.

 • Eğer yüksek bir yere çıkmanız mümkünse, düşünmeden bunu yapın. Araziyi incelemeniz size en az bir işaretçi sunacaktır.

 • Eğer gece vakti kaybolduysanız sabahı beklemeniz en iyisidir. Hayvanları çekeceğinden su kaynaklarından uzak durmalı ve kendinize bir sığınak inşa etmelisiniz.

 • Sizin zor durumlarda faydalı olabileceğini düşündüğünüz ipuçlarınız var mı? Bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın..

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
w_are_u

Deprem anında masa sandalye altına girmek ben ölmek istiyorum demektir. bu kerpiç tugla yıgma binalar için geçerli olabilir ancak. betonarme binalarda bu intihar olur. Betonun m3 agırlığı 3 tonu bulur bu agırlığa dayanacak masa sandalye varsa altına girin yoksa kemiklerinize kadar ezilmeye hazır olun.

you-dunno-sht

Annemin bir lafı vardı; “ göreceğin gün varsa yaşarsın “ diye ki kendisi deprem yüzünden yıkılmak üzere olan bir binadan yıkılmadan 5 saniye önce çıkmış birisiydi.. Hakikaten insanın yaşayacağı varsa yaşıyor, zamanı geldiyse alakasız bir şeyden ölebiliyor.

biryerdebiri

Hepsi anlık şeyler ama özellikle depremden kurtulmak çok zor, saniyelik bi olay. Son depremlerden sonra bende fobi oluştu. Ve duvarlar kağıt gibi olduğu için on saniyede yerle bir olacağını hissettim. Çok kötü bir korku panik olmamak imkansız insanın aklı gidiyor.

question

Guzel bir paylasim olmus. Su da eklenebilir: Kacirilma durumunda bilinen/acik bir noktadan uzaklasmamak (ikinci lokasyona gitmemek) icin elinizden geleni yapin. Kacirmaya calisanlar acik alanda cok uzun sure ugrasmazlar, direnirseniz size zarar verme ihtimalleri var; ama baska kimsenin bilmedigi bir yere gittiginizde bulunamama/olme riskiniz cok daha fazladir.

sersemsafak

Birçok evde kanepe vardır, depremde kanepe önlerinde kanepeye parelel yaşam boşlukları kalıyor.Depremde yıkılmış birçok evde bunu gözlemledim. Kiriş altları, kapı kirişi altı ve merdivenler çok tehlikeli.

Görüş Bildir