2014 Yılında 1.2 Milyar Akıllı Telefon Satıldı

 > -
Abone ol

GfK'nın açıkladığı rapora göre, 2014 yılında son kullanıcılara 1.2 milyar adet akıllı telefon satılmış. 

Dünyanın en büyük araştırma şirketlerinden GfK'nın 2014 yılı akıllı telefon satış raporlarına baktığımızda, rekor satış rakamları dikkat çekiyor.

Bir önceki yıla göre yüzde 23 artış gösteren satışlar ilk defa 1 milyar satış barajını geçti ve 1 milyar 228 milyon cihaz satışı gerçekleşti.

GfK'nın raporu oldukça önemli, çünkü!

Genellikle piyasadaki diğer raporlar sevkiyat rakamlarına bakarken, GfK'nın raporlarında doğrudan son kullanıcıya ulaşan cihazlara bakılıyor. Bu yüzden GfK'nın raporu son derece önemli.

Latin Amerika coştu

Avrupa pazarı başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde doymaya başlayan pazarın lokomotifi Latin Amerika oldu. Geçen yıla göre yüzde 59 artan Latin Amerika satışları 110 milyon seviyesine çıktı. Satış hacmi ise 20.6 miyar dolardan 31.4 milyar dolara çıktı. 

Asya Pasifik satışları da coştu

Çin başta olmak üzere, pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin bulunduğu Asya Pasifik pazarında yüzde 55'lik artış gerçekleşti. 

Çin ve Batı Avrupa'da daha sakin büyüme

Yüzde 11 büyük bir pay olsa bile, diğer bölgelere göre Çin ve Batı Avrupa'daki rakamların biraz küçük kaldığını görüyoruz.,

2015'te pazar biraz durulacak

Milyarlar telefonun satıldığı pazar, artık belli bir doyum noktasına ulaştı. Özellikle bundan 2 sene evvel çıkan telefonların bile hala başarılı bir performans sergilemesi, pazardaki doyum noktasını artıran etmenlerden.

GfK'ya göre 2015'te yine yüzde 14'lük bir büyüme gerçekleşecek fakat bu büyüme geçmiş yıllara göre oldukça az bir rakam olacak. 

150 dolar altı segmentinde daralma öngörülürken, ayrıca 100 dolar altı segmentin de yükseliş göstermesi bekleniyor.

  • ShiftDelete
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir