Ahmet Hakan'ın Köşe Yazısında Sorduğu Sorulara Bir ODTÜ Öğrencisinden 7 Yanıt

 > 
5.9bPAYLAŞIM

Ahmet Hakan'ın 28.12.2015 tarihli yazısından "ODTÜ olayında benim safım belli" bölümünü vererek başlayalım.

Bu yazısında Ahmet Hakan ODTÜ'lü öğrencilere artan gerginlik hakkında bir takım sorular yöneltti. Bu sorulara da FKF ODTÜ Temsilcisi Sinan Bölükbaşı, yanıt verdi.

1. "İbadet eden insanlar seni neden rahatsız ediyor ODTÜ’lü kardeşim?"

Sinan Bölükbaşı: Bizi ibadet eden insanlar değil ibadet mekanını siyasi faaliyet yeri olarak kullananlar rahatsız ediyor. Bu durumdan, ODTÜ mescitlerinde namaz kılan birçok arkadaşımız da rahatsız. İbadet mekanının siyasi faaliyet alanı olması sizi rahatsız etmiyor mu?

Siyasi faaliyet derken, basit bir faaliyetten değil, Suriye'de kafa kesen ve IŞİD ile sınırlı olmayan cihatçı grupların propagandansından bahsediyoruz.

Sinan Bölükbaşı, ODTÜ'de mescitlerde IŞİD'in propagandasının yapıldığını söylüyor. İbadet yerinin bir siyasi faaliyet alanı olduğunu söylüyor. Bundan 9 ay önce IŞİD'e katılan ODTÜ Fizik bölümü mezunu Raşid Tuğral'ın Facebook sayfasından yaptığı açıklamalar da bunu destekler yönde. 

Raşid Tuğral': "Kimin cemaatindensin?' diye sorulduğunda, 'Ben sadece ODTÜ'de birkaç arkadaşla takılıyordum dedim, şaşırdılar"

IŞİD'e Katılan ODTÜ'lü Gencin Dehşete Düşüren Anıları - onedio.com
IŞİD'e Katılan ODTÜ'lü Gencin Dehşete Düşüren Anıları - onedio.com

2. "ODTÜ’de cami ve mescit varken yenisini istiyorlarmış… İstesinler hocam, sen ne diye bunu mesele ediyorsun ki?"

Sinan Bölükbaşı: Üstteki haritadan da görebileceğiniz gibi ODTÜ'de bir cami ve 15 mescit var. Yıllardır bu cami ve mescitlerde isteyen ODTÜ'lü ibadetini yapıyor. 15 mescit dururken basketbol sahasında namaz kılınmasının amacının siyasi şov olduğunu herkes görüyor. Bu haritayı köşenizde yayınlamaya ne dersiniz?

3. "İnadına yapıyorlarmış… İnadına minadına… Sen niye bu inatlaşmanın karşı tarafı olmayı seçiyorsun ki?"

Sinan Bölükbaşı: Siyasal islamın ülkeyi ve bölgeyi ne hale getirdiğini görüyoruz. Siz ve sizin gibiler geliyorum diyen felakete "özgürlük" adı altında destek vermiş olabilirsiniz ama ODTÜ başından bu yana siyasal islama karşı durdu.  

Mesele ibadet meselesi değil. Bize inanmıyorsanız, sizin gibi Doğan Grubu'nda olan Murat Yetkin'in yazısını okumanızı öneririz.

4. "Amaçları ODTÜ’yü karıştırmakmış… İyi ya… Eğer böyle bir oyun söz konusuysa, sen niye bu oyuna geliyorsun ki?"

Sinan Bölükbaşı: Aynı klişeyi tekrarlayıp duruyorsunuz Ahmet Bey, olay "ibadet" ve "ibadet edenlere saldırı" değil. 

Mescitte namaz kılan bir araştırma görevlisinin, sırf mescitte siyasi faaliyet yapılmasına karşı çıktığı için darp edildiğini bilmiyor olamazsınız. Bilmiyorsanız, şuradan okuyuverin.

Haber linki

5. "Ortaya çıkıp “İsteyen istediği gibi ibadet eder, ibadet eden insanlara her türlü kolaylık sağlanır” diye haykırmıyorsun ki?"

Sinan Bölükbaşı: ODTÜ'de sünni müslümanlar için, haritada görüldüğü üzere, birçok ibadet yeri var ve isteyen istediği gibi ibadetini ediyor, ibadet eden insanlara her türlü kolaylık sağlanıyor. Ancak başka dine ya da mezhebe mensup olanlar için bir ibadet yeri yok. Sorun varsa, onlar için var.

6. "Yaptığına hiçbir makul izah getiremediğin için neden işin içine IŞİD’i falan karıştırıyorsun ki?"

Sinan Bölükbaşı: IŞİD'e katılan ODTÜ'lü Raşit Tuğral'ın hikayesini bilmiyorsunuz sanırım. Ya da biliyorsunuz ama hatırlatmak işinize mi gelmiyor? Peki mescitte konuşma yapan ancak tepkiler üzerine fotoğraftan silinen kişiyi biliyor musunuz?

Sadece IŞİD değil, cihat adı altında Suriye'de savaşan ve IŞİD'den hiçbir farkı olmayan grupların propagandası bu mescitlerde yapılıyor. Bu gruplara yardım götüren İHH bu mescitlerde var olmaya çalışıyor.

7. "Solcu olmak, özgürlükçü olmak, demokrat olmak… İbadet özgürlüğünü savunmayı kapsamıyor mu ki?"

Sinan Bölükbaşı: Hocam onu bunu geçin de, herkes sizin gibi rüzgara göre dönüp iktidara boyun eğmek zorunda mı? Sizin gibi rüzgara göre dönüp dursaydı ODTÜ ODTÜ olur muydu?

Kaynaklar: 12, 3, 4

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
renginibelliet

her sakallıyı deaş lı sanıyor bazıları...

Gizli Kullanıcı

Bir soru da benden: Ahmetciğim kaç beden giyiyorsun? sana dansöz kıyafeti bakacağım da...

blu

Ahmet Hakan yazılarında sürekli bi tarafsız olma , objektif olma çabalarındaydı. Yeri geliyor hükümeti eleştiriyor yeri geliyor hükümete destek oluyordu. Fakat bilmiyor ki artık tarafsızlık diye birşeyin kalmadığını. Tabi bu ortamı bu hale getiren yine Erdoğan ve tayfası. Ahmet Hakanın bir an önce sneakers'ı yiyip tarafını seçmesi lazım.Yoksa çok güzel yedirecekler kendisine. Ayrıca bu ODTÜ yazısından sonra kendisi benim için bitmiştir.

Gizli Kullanıcı

Objektif ve gerçekçi bir yazı olmuş. Araştırıp soruşturmadan ODTÜ'yü karalayanlar bir de olaya bu yönüyle baksınlar.

fatih-celik15

o ödtüde kilise yapsalar hiç bir şey demezler o işid gösterdiğiniz fotoğraf acaba nerden biiyorsunuz o adamın işidçi olduğunu yani illah takke ve siyah sakalı var diye işidçimi oluyor

Görüş Bildir