Ahmet Hakan 'AKP'liler Aşı Oluyor' İddiasını Yorumladı: 'Torpilli' Denilmez, 'Yiğit' Denilir

 > 
1.7bPAYLAŞIM

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, AKP'li siyasiler ve yakınlarının Çin'de üretilen koronavirüs aşısından yaptırdığı iddialarına ilişkin "Gönüllü kobaylığı seçenlere 'torpilli' denmez, cesaretlerinden dolayı 'yiğit' denir" ifadelerini kullandı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir dikkat çeken bir iddiada bulundu. Emir, Çin'den alınan koronavirüs aşılarının Türkiye'ye geldiğini ve 10 gündür el altından kimi AKP'lilere ve yakınlarına yapıldığını belirtti. 

Aşının güvenli olup olmadığı tartışılırken, üstüne "torpil" iddiaları da eklendi.

CHP’li Emir: 'Koronavirüs Aşısı Geldi, AKP’liler Aşı Olmaya Başladı' - onedio.com
CHP’li Emir: 'Koronavirüs Aşısı Geldi, AKP’liler Aşı Olmaya Başladı' - onedio.com

"Çin aşısını yaptırana 'torpilli' denmez 'yiğit' denir"

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, bugünkü köşesinde bu konuya değindi.Çin aşısında Faz3 çalışmalarının sürdüğünü belirten Hakan, "Gönüllü kobaylığı seçenlere 'torpilli' denmez, cesaretlerinden dolayı 'yiğit' denir" ifadelerini kullandı. Ahmet Hakan'ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

"CHP’li bir milletvekili, birkaç gündür şu iddiayı dile getiriyor:

“Çin aşısı 10 gündür Türkiye’de... Aşı, 10 gündür el altından AK Partili siyasilere, aile dostlarına, nüfuzlu kişilere yapılmaya başlandı bile.”

İddia doğru mudur, eğri midir? Bilmiyorum. Ama şunu çok iyi biliyorum:

Çin aşısı, henüz test edilip onaylanmış bir aşı değildir. Konunun uzmanı bilim insanlarına soruyoruz:

“Siz Çin aşısı yaptıracak mısınız?”

Bize şu cevabı veriyorlar:

“Üçüncü faz sonuçları ortaya çıksın... Türkiye’deki uluslararası akredite kurumlarımız incelemelerini tamamlasın... Ve hepsinden olumlu sonuç çıksın... Tabii ki olurum.”

Bu sonuçlar alınmadan...

Aşı yaptırmak demek...

“Gönüllü kobay olmak” demektir.

Son söz:

Gönüllü kobaylığı seçenlere “torpilli” denmez, cesaretlerinden dolayı “yiğit” denir."

Koca: "Çin'de eczanelerde satılıyor, getirmek mümkün"

Habertürk yazarı Nagehan Alçı "aşıda torpil" iddialarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sormuş, Koca şu yanıtı vermişti:

"Hangi aşı olursa olsun bütün aşılar buraya geldikten sonra 2 hafta deneme boyunca incelenip, Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumundan onay almadan kullanılamaz. Bu gelecek her parti için teker teker geçerli. Şu anda denek olmak için başvuranlar dışında kimsenin aşı olmasını onaylamayız ve bu konuda da herkesi uyarıyoruz Nagehan Hanım. Ha şu olabilir, Çin’de bu aşı eczanelerde satılıyor, isteyen herkes gidip alabilir. Alıp getirip burada bir eczaneye yaptırmanın önünde bir engel yok ama bu riskin alınması doğru değil. Buna gerek de yok."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir