Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Nobel Ödülü Almışcasına Aydınlanmış Hissetmenize Neden Olacak 15 Gerçek

830PAYLAŞIM

Gelin haftalık olarak garip bilgiler paylaştığımız "Acayip Bilgiler Kuşağı" içeriğimiz, bu hafta bizlere neler öğretecekmiş bakalım...

Her hafta tarihte yaşanan önemli olayları paylaştığımız içeriğimize de göz atmak isteyebilirsiniz:

Atatürk Nutuk'u Okudu, Einstein Almanya'ya Kaçtı, Mübadele Tamamlandı... Tarihte 14-20 Ekim Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com
Atatürk Nutuk'u Okudu, Einstein Almanya'ya Kaçtı, Mübadele Tamamlandı... Tarihte 14-20 Ekim Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com

1. Brezilya'da cinsiyet değişikliği ameliyatları ücretsizdir çünkü bu anayasal bir hak olarak tanınır.

2. Microsoft satılan her Android cihazda 8 dolara kadar telif ücreti alır, ki bu ücretlerin toplamı 2013'te 3.4 milyar dolardı.

3. Avustralya'da 1979'dan beni hiç kimse gerçek örümcek ısırıklarından ölmedi.

4. Apollo 13'ün Ay'a inememesi nedeniyle Pasifik Okyanusu'ndaki Tonga çukurunun dibinde sağlam bir plütonyum dioksit fıçısı bulunmaktadır.

5. Kolombiyalı uyuşturucu kartelleri kokain kaçırmak için tespit edilmesi neredeyse imkansız olan, 4 kişilik denizaltılar kullanırlar.

6. Saddam'ın oğlu Uday Hussein babasının kişisel uşağını ve çeşnicibaşını elektrikli oyma bıçağıyla Suzanne Mubarak'ın doğum gününe gelen davetlilerin gözü önünde öldürmüştür. Öldürmesinin nedeni ise bu kişilerin babasını ikinci eşiyle tanıştırmış olmalarıdır.

7. Nazi doktoru Josef Mengele iki ikiz kardeşi sırtlarından birbirine dikmiş ve birleşik ikizler yaratmayı ummuştur. İkizler kangrenden birkaç gün sonra acı içinde ölmüştür.

8. Naziler İkinci Dünya Savaşı sırasında yaklaşık 3,500,000 Sovyet Savaş Mahkumunu "insan altı" oldukları gerekçesiyle öldürmüştür.

9. Dubai'de iflas ilan edilemediği için insanlar lüks spor arabalarını havaalanında bırakarak ülkeden kaçarlar. Bu arabalar toz toplamak üzere orada kalırlar.

10. 1922 yılında Amerikalılar günde 1 milyon Eskimo Turtası tüketiyorlardı. Bu durum kakao çekirdeklerinin fiyatının %50 artmasına ve Ekvator'un ekonomisinin depresyondan çıkmasına neden olmuştur.

11. 2000 yılında Wild Turkey viski deposunda çıkan yangın sonucu 17,000 varil viski çevredeki ormanlara yayıldı ve yangına sebep oldu. %20'si Kentucky Nehri'ne karışan viskiden dolayı nehrin oksijen kaynağı kesildi ve 228,000 balık öldü.

12. Avustalyalı 96 yaşındaki bir kadın penguenleri petrol sızıntılarından korumak için 1000 adet kazak ördü.

13. İspanya'da çalışanlar yazları ve Noel'de çifte maaş alırlar.

14. Keurig marka kahve makinesinin mucidi John Sylvan görme sorunları ve kalp çarpıntısıyla acile gittiğinde doktorlar sorunun ne olduğunu anlayamayıp "Günde kaç kupa kahve içiyorsunuz?" gibi sorular sormaya başlamışlardı. Sylvan'ın "30-40 kupa" cevabını vermesi üzerine mucidin kafein zehirlenmesi yaşadığı anlaşıldı.

15. NBA'daki bir profesyonel basketbol takımı 1976'dan beri hiçbir maça çıkmamasına rağmen her yıl milyonlarca dolar ödeme almaktadır.

Önceki içeriğimize de göz atmayı unutmayın!

Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Haftanın Yoğunluğunu Unutturacak 15 İlginç Gerçek - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Haftanın Yoğunluğunu Unutturacak 15 İlginç Gerçek - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozlem-bektas6

kadın değil de 110 yaşında bir adam örüyor o penguenlere o kazakları :) sevgili yazar, en keyifli kısmı orası bence

nur-kizil

#4 nolu olanda anlatılmaya çalışılan nedir? Ya da ben mi anlamadım? Ay yüzeyine inse kullanılacakmış da inmeyince ve modül dünyaya dönüp pasifiğe düşünce dibi mi boylamış? Anladığım bu en azından. Ne işe yarıyormuş bi de? Gerçi ona da bakarım google'dan şimdi. Bir şey yazıyorsunuz, açıklama yok. Sonra ara dur.

basar-demirsoy

Aynen anladığınız gibi. Bu radyoizotop termoelektrik üreteci denilen bir cihazda yakıt olarak kullanılıyor. Elektrik kaynağıdır kendisi. Düşünce kullanılamadı tabii. Ama yakarışınızda haklısınız. Bir cümlelik bir açıklama gerekir hepsine.

nur-kizil

Teşekkürler.

lejonthesvart

#15 Harlem Globetrotters

basar-demirsoy

Harlem NBA'den para almıyor. Spirits of St. Louis bu parayı alan takım.

gsunrised

Penguenlere kazak ören kişi kadın değil erkektir. Şuraya linkini bırakıyorum

viskoviskoo

yaa #12 :D

Görüş Bildir