Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Haftanın Yoğunluğunu Unutturacak 15 İlginç Gerçek

100PAYLAŞIM

Gelin haftalık olarak garip bilgiler paylaştığımız "Acayip Bilgiler Kuşağı" içeriğimiz, bu hafta bizlere neler öğretecekmiş bakalım...

Her hafta tarihte yaşanan önemli olayları paylaştığımız içeriğimize de göz atmak isteyebilirsiniz:

İlk Ampul, İlk Uçan Adam, İlk Uydu...Tarihte 30 Eylül-6 Ekim Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com
İlk Ampul, İlk Uçan Adam, İlk Uydu...Tarihte 30 Eylül-6 Ekim Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com

1. Kısırlaştırılmış kediler ve köpekler daha uzun yaşar çünkü bu durum onları hastalık taşımaya daha az duyarlı hale getirir ve kaçma ve kavgalara karışma ihtimallerini azaltır.

2. Rüzgar türbinleri hava basıncındaki düşüş ile yarasaların ciğerlerinin patlamasına ve ölmelerine neden olur.

3. Porsuklar (9-25 kilo arasında 110 cm uzunluğundadırlar) kendilerinden 20 kat büyük olan mus geyiklerini öldürdükleriyle bilinirler. Ayrıca porsuklar avlarını kurt ve ayılar gibi kendilerinden büyük diğer hayvanlardan da korurlar.

4. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların denizaltı tehditleri dolayısıyla ABD Donanması yeni pilotlar yetiştirebilmek için Büyük Göller'e iki yeni uçak gemisi inşa etmişti. Eğitimler sırasında yüzlerce kaza gerçekleştiği için göllerin dibinde iki yüzden fazla batık hava aracı bulunur.

5. Tarçının küf oluşumunu engellediği bilindiği için bilim insanları unlu mamullerde küf oluşumunu engelleyecek tarçınlıpaketleme yöntemleri icat etmişlerdir

6. Vietnam Savaşı sırasında bir savaş tutsağı olan James Stockdale çok ağır koşullar altında hayatta kalmıştı. Onunla birlikte tutulan diğer herkes öldürülmüştü. Stockdale'e göre iyimserliğin yerini böyle durumlarda metanet almalıymış çünkü kör bir iyimserliğe bağlanmak hayatta kalma ihtimalini azaltıyor. Bu duruma ise "Stockdale Paradoksu" deniyor.

7. Afrika'da Gustave adı verilen bir timsah şimdiye kadar üç yüzden fazla kişiyi öldürdü.

8. New Yok ile San Francisco arasında her 16 kilometrede bir betondan oklar bulunur. Bu oklar eskiden posta pilotlarının yollarını bulması için kullanılıyordu.

9. Ahtapotlar inanılmaz renklere bürünebildikleri halde renk körüdürler.

10. Çernobil'in ardından Moskova'yı radyoaktif sızıntılardan korumak için gümüş iyodür içeren top mermileriyle yağmur bulutları oluşturulmuştur.

11. 1989'a kadar Britanya'da satılan elektronik aletlerin %80'inin fişi, müşteri tarafından ayrı satın alınıyordu. Elektronik aletler sadece açık bir kablo bağlanmış şekilde satılıyor, müşteri aldığı fişi kendisi monteliyordu.

12. Deniz buzu, deniz suyunun 1/10'u kadar tuz barındırdığı için içilebilir. Bunun nedeni buzun kristal yapısını deniz tuzuyla birleştirmemesidir.

13. Buda Çocuk'u 96 saat boyunca izleyen Discovery Channel çekim ekibi daha sonra "Ram hem meditasyonuna devam edip hem de hayatta kalarak modern bilime karşı koymuştur" açıklamasında bulunmuştu.

14. Yirminci yüzyılın başlarında atların dışkısı o kadar çok kirliliğe neden oluyordu ki insanlar arabaları "yeşil" bir alternatif olarak görüyordu.

15. Cengiz Han'ın ölüm nedeni hakkında çeşitli efsaneler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları av sırasında atından düştüğü, dizine gelen bir okla öldürüldüğü ve tutsak bir prensesin suikasti sonucu öldürüldüğü gibi farklı hikayeler içerir.

Geçen haftaki içeriğimize de göz atmayı unutmayın!

Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Sizi İçinden Çıkılmaz Düşüncelere İtecek 15 İlginç Gerçek - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Sizi İçinden Çıkılmaz Düşüncelere İtecek 15 İlginç Gerçek - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

10'da radyoaktif sızıntı değil, radyoaktif serpinti olacak.

question

12'de 'deniz buzu' mu demek istediniz?

depresifon

haftanın yoğunluğunu unutturmadı.banane mk ahtapotun renk körlüğünden.

johnfrusciante

Onedioya girmemin tek nedeni böyle bilgiler paylaşımlar. Eskiden daha çok böyle paylaşımlar görürdük şimdi sürekli Şeyma Subaşı kim Kardashian saçma magazin haberleri aptal YouTube fenomenlerini görüyoruz ya da yok cinsiyet değiştirdi çok mutlu hadi herkes cinsiyet değiştirsin gibi haberler . Basit bir sayfayaya dönüşüyor.

tenay-fureynizade

Gereksiz ..

Görüş Bildir