Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Beyninizin Bedava Elektrik Üretmesine Neden Olacak 20 Şaşırtıcı Gerçek

-

Dünyada bazı şeyler oluyor, neden oluyor belli değil! Hem de ne kadar garip olurlarsa olsunlar...

Gelin haftalık olarak garip bilgiler paylaştığımız "Acayip Bilgiler Kuşağı" içeriğimizde 28 Ocak-3 Şubat haftası bizlere neler öğretecekmiş bakalım...

Kaynak

Haftanın önemli olaylarına da göz atmak isteyebilirsiniz:

Abdi İpekçi Suikasti, Barış Manço'nun Vefatı, 'One Minute...' Tarihte 28 Ocak-3 Şubat Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com
Abdi İpekçi Suikasti, Barış Manço'nun Vefatı, 'One Minute...' Tarihte 28 Ocak-3 Şubat Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com

1. Palyaçolar yüz tasarımlarını yumurtalara boyayıp telif haklarını alırlar. Böylece diğer palyaçolar aynı yüzü kullanamaz. Avrupa ve ABD'de yumurta yüzler için tescil daireleri vardır.

2. Vietnam Savaşı'nın kötü şöhretine rağmen, Vietnam bugün Asya'daki en Amerikan yandaşı ülkelerden biridir. 2002 yılında Vietnamlı insanların %71'i Amerika'yı olumlu karşılamaktaydı.

3. Rainier Dağı'nın buzullarında Cascade Sıradağlarının on ikisinin toplamından daha çok kar ve buz vardır.

4. Hindistan prens devletinin mihracesi Jai Singh, Londra'da bir Rolls-Royce galerisini ziyaret ettiğinde satış sorumlusu Singh'in arabayı alamayacağını ima etmiş. Singh ise on tane almış, hepsini Hindistan'a yollatmış ve araçların çöp toplanması ve taşınmasında kullanılmasını emretmiş.

5. Truman'ın başkanlık döneminde Beyaz Saray o kadar kötü bir durumdaydı ki, bir yapı denetim görevlisi tabanın alışkanlıktan ayakta durduğunu söylemişti. Başkanın banyosu ve yatak odası ise yapısal olarak güvenli olmamaları gereğiyle mühürlenmişti.

6. Ken Rex McElroy küçük bir kasabada vurularak öldürüldüğünde olaya 30 ila 45 kişi şahit olmuştu. Kimse ambulans çağırmadı. Elroy yaşarken o kadar büyük bir zorbaydı ki, olayın üstünden 30 yıl geçmiş olmasına rağmen halen kimin yaptığı itiraf edilmedi.

7. New Orleans'ta arkadaşlarınızla yalnızca birkaç yüz dolara bir bando takımı tutabilir ve kişisel geçit töreninize polislerin eskortluk etmesini sağlayabilirsiniz.

8. Seattle'da evsiz insanların uyumak, yemek yemek ve duş almak için kullanabileceği bir "minik ev" kasabası bulunuyor. Ayda sadece 90 dolar ödeyerek olanaklardan yararlanılabilen bu yer, insanların ayaklarının üzerinde durmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış.

9. Bulgaristan'da Dobri Dobrev isimli bir adam, faturalarını ödeyemeyen yetimhaneler için para dilenmek üzere her gün 25 kilometre yürüyor. Yakın zamanda da 100 yaşına girdi.

10. Su, sıcaklığına bağlı olarak farklı dökülme sesleri çıkarır ve insanların %96'sı bu sesi ayırt edebilir.

11. İkinci Dünya Savaşı sırasında Avusturya'da bir köpeğin duyma yetisi o kadar keskindi ki Hava Kuvvetleri personelini Japon uçakları gelmeden 20 dakika önce, henüz radarlara girmemişlerken uyarabiliyordu. "Gunner" isimli bu köpek ayrıca düşman ve ittifak uçaklarının seslerini de ayırt edebiliyordu.

12. Nikola Tesla bekaretinin bilimsel yeteneklerinde önemli bir rol oynadığı düşüncesiyle hiç evlenmemiştir.

13. Benzinin yaz ve kış için farklı harman çeşitleri vardır. Bahar aylarında benzin fiyatlarının yükselme nedenlerinden biri de budur.

14. Google'ın yapay zeka botu hayatın amacının "Sonsuza kadar yaşamak" olduğunu söylüyor.

15. İsminde "Jr. (Junior)" olan kişilere babalarının adı, "II (İkinci)" gibi sayı olan kişilereyse başka bir akrabasının adı verilmiştir.

16. Fizikçi Heinrich Hertz radyo dalgalarının varlığını kanıtlamasının üzerine "Bir işe yaramıyorlar gerçi" demiş, keşfinin hangi alanlarda kullanılacağı sorusuna "Hiçbir şey, sanırım." cevabını vermiştir.

17. Discovery Channel'ın hayatta kalma uzmanı Ed Stafford Amazon Nehri'ni kaynaktan denize kadar yürüyerek geçen tek insandır. Bu işin bir yıl alacağını düşünmüştür fakat tamamlaması 860 gününü almıştır.

keyassets-p2.timeincuk.net

18. John Wick filmlerinin yönetmeni Chad Stahelski yönetmen olarak çıkış yapana kadar 15 yıl boyunca Keanu Reeves'in dublörü olarak çalışmıştır.

19. Disneyland'in "Git Yeşili" adında, çevrenin birbiriyle uyumlu olmasını sağlayan kendine ait bir rengi vardır. Mavimsi bir yeşil-gri olan bu renk neredeyse her şey ile uyum sağlamak üzere formüle edilmiştir; betonlarla, manzarayla, gökyüzüyle...

20. ABD Donanması denizaltılarının periskop kumandaları önceden 38,000 dolar maliyetindeydi, ta ki 20 dolarlık Xbox kumandalarıyla değiştirilene kadar...

Geçen haftaki içeriğimize de göz atmayı unutmayın!

Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: İsviçreli Bilim Adamları Gibi Hissetmenize Neden Olacak 20 Aydınlatıcı Gerçek - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: İsviçreli Bilim Adamları Gibi Hissetmenize Neden Olacak 20 Aydınlatıcı Gerçek - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cristiano

#14 te beyninizle bedava elektirik üretebiliyorsunuz, gerisi faso fiso

yeta-butuc

#14 ne diyorsun lan değişik?

gunesliler

dedi içimden bir ses.

birinci-tekil-birey

14 numara ne diyor? Bilen varsa lütfen "Türkçe" olarak yazar mı?

eski_id

Tüm canlılarda bulunan "varolma, varlığını idame ettirme" güdüsü sergiliyor demek.. Yani "varlığına tehdit olarak insan'ı görürse" insanı yok etmek isteyecektir demek istiyor edit.. Tartışılır tabii.. Varolmanın bilincine sahip olunmalı öncelikle, bunu takiben yok olunabilineceğinin farkındalığı ve bunun önlenmesi güdüsü, özellikle "sakınmaya" programlanmadıysa, bir makineden böyle birşey beklemem

birinci-tekil-birey

Terminatör kokan bişi yani :) Bu arada 14 değişmiş....

Görüş Bildir