ABD Suriye'de IŞİD ve Nusra'yı Vuruyor

 > 
68PAYLAŞIM
ABD Suriye'de IŞİD ve Nusra'yı Vuruyor

ABD ve beş Arap ülkesi, Suriye'deki IŞİD hedeflerini havadan ve denizden füzelerle vuruyor. Bombardıman sadece IŞİD'le sınırlı değil, Nusra da hedefte. IŞİD'in Rakka'daki komuta merkezi ve Deyr Ez Zor'daki en büyük eğitim kamplarından biri vuruldu, onlarca IŞİD üyesi öldü.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, “ABD ordusu ve ortak ülkelerin güçlerinin, avcı ve bombardıman uçakları ve Tomahawk kara saldırı füzelerini kullanarak, Suriye’deki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) teröristlerine karşı askeri eylemde bulunduğunu teyit edebilirim” dedi. Operasyon şu anda devam ettiği için konuyla ilgili daha fazla detay veremeyeceğini belirten Kirby, “Bu hava saldırılarının kararı, Başkomutan’ın yetkisi altında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı komutanınca bugünün erken saatlerinde verildi. Konuyla ilgili daha sonra daha fazla detay vereceğiz” diye konuştu.

IŞİD'in en büyük eğitim kamplarından biri vuruldu

Uçaklar IŞİD'in kalesi Rakka kenti ile Irak sınırındaki bölgelerde onlarca hedefi vurdu. Hedefler arasında silah ikmal noktaları ve IŞİD'in cephanelikleri var.

Al Jazeera kaynaklarına göre, Ülkenin doğusundaki Deyr Ez Zor kentinde ise 22 hava saldırısı gerçekleşti. Kentin Elbu Kemal kasabasında bulunan IŞİD'in en büyük eğitim kamplarından biri de vurulan hedefler arasında. Özellikle yabancı IŞİD üyelerinin eğitildiği kampa 8 füze isabet etti.

IŞİD’in Elbu Kemal bölgesinde çok büyük bir eğitim kampı bulunuyor. Değişik ülkelerden gelen kişiler buralarda teorik ve pratik eğitimden geçiriliyor. Rakka ise, IŞİD’in komuta kademesinin merkezi konumunda. Değişik bölgelere düzenlenecek saldırılar buradan yönetiliyor. Rakka'yı hedefleyen saldırılarda Ürdün savaş uçakları da yer aldı.

Reuters 'a konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, Rakka ve çevresinde düzenlenen hava saldırılarında onlarca IŞİD üyesinin öldüğünü veya yaralandığını söyledi.

ABD bugünkü saldırıda Haseke’ye bağlı Şeddade kasabası ile Irak sınırındaki Hol bölgelerini de vurdu. Bu bölgeler uzun zamandır IŞİD’in kontrolünde bulunuyor. Al Jazeera'ye konuşan görgü tanıkları çok sayıda IŞİD üyesinin yanık cesetlerinin bulunduğunu belirtti.

Nusra Cephesi de vuruldu

ABD ve koalisyon ülkeleri IŞİD'in yanı sıra El Kaide'nin Suriye kolu olarak bilinen Nusra Cephesi'ni de hedef aldı.

Savaş uçakları, Nusra Cephesi'nin etkili olduğu ülkenin kuzeybatısındaki bazı bölgelere hava saldırısı düzenledi.

Hava saldırılarında en az 30 Nusra Cephesi üyesi öldü.

Nusra Cephesi'nin İdlib-Halep arasındaki bölgelerde hedef alındığı saldırılarda ayrıca üçü çocuk 8 sivil hayatını kaybetti.

'ABD Şam'ı bilgilendirdi'

Suriye devlet televizyonuna göre, ABD Suriye'nin BM Temsilcisi'ni, IŞİD'e yönelik borbardımandan 'saatler önce' bilgilendirdi. İhbariye televizyonuna göre ise Amerikan Dışişleri Bakanlığı bu bilgilendirmeyi doğrudan Suriye Dışişleri Bakanlığı'na yapmadı, Şam yönetimi, Irak Dışişleri Bakanlığı üzerinden bilgilendirildi.

Rusya'da açıklama

Mıskova yönetimi, Suriye'de IŞİD'e karşı düzenlenecek hava saldırılarını Şam rejimiyle koordineli bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Bu tarz bir eylem sadece uluslararası hukuk doğrultusunda gerçekleştirilebilir. Bundan dolayı söz konusu operasyon ancak Suriye hükümetinin rızası veya BM Güvenlik Konseyi'nin kararıyla yapılabilir. Bölgede jeopolitik bir misyon üstlenirken bölgedeki ülkelerin egemenlik haklarını ihlâl etmek sadece tansiyonu yükseltir ve durumu daha da istikrarsızlaştırır" açıklamasında bulundu.

'Sorumlusu Suudi Arabistan'

Saldırıların ardından Reuters'a konuşan bir IŞİD komutanı, saldırılara izin vermesi nedeniyle Suudi Arabistan'ı suçladı. Adı açıklanmayan IŞİD üyesi, "Saldırılara karşılık vereceğiz" dedi.

5 Arap ülkesi de katıldı

Hava operasyonuna ABD ve koalisyon ülkelerinin yanı sıra beş Arap ülkesi de katıldı.

Reuters 'e bilgi veren ABD’li yetkililere göre Bahreyn, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri doğrudan hava saldırılarına katılırken Katar da destek verdi.

İngiltere Savunma Bakanlığı ise, Suriye'deki IŞİD'e yönelik hava saldırılarında yer almadıklarını, saldırılara katılıp katılmama kararının henüz verilmediğini açıkladı.

NATO da benzer bir açıklamayla Suriye'de IŞİD hedeflerinin vurulmasına dair düzenlenen operasyonda yer almadıklarını duyurdu.

ABD uçakları 8 Ağustos'tan bu yana Irak'taki IŞİD hedeflerine yönelik 200'e yakın hava operasyonu düzenledi.

Kaynak: Al Jazeera ve a janslar

Haberin Tamamı İçin:

ABD ordusu 139 milyon dolarlık F-22'lerini ilk kez göreve çağırdı. 

ABD uçakları 8 Ağustos'tan bu yana Irak'taki IŞİD hedeflerine yönelik 200'e yakın hava operasyonu düzenledi.

Görsel: BBC Türkçe

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir