Görüş Bildir
Haberler
ABD Savaş Gemisi USS Ross Türk Bayrağı Açtı

ABD Savaş Gemisi USS Ross Türk Bayrağı Açtı

Fatih UZUN
13.11.2014 - 17:34

Karadeniz'de yapılan NATO tatbikatı dönüşünde, İstanbul Sarayburnu'nda bağlı bulunduğu sırada karaya inen askerlerinin başına çuval geçirilen USS Ross adlı ABD savaş gemisi Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaparak Ege Denizi'ne doğru yol aldı. Geminin, çuval krizi sonrası zorunlu olmamasına rağmen Türk bayrağı çekerek İstanbul'dan hareket etmesi ve ilerlemesi dikkat çekti.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyelerinin, dün (Çarşamba) askerlerinin başına çuval geçirmesiyle gündeme gelen ve bugün (Perşembe) sabah saatlerinde bağlı olduğu İstanbul Sarayburnu'ndan açılan 71 borda numaralı 'USS Ross', saat 14.30 itibariyle Marmara Denizi'nden giriş yaptığı 36 millik Çanakkale Boğazı geçişine başladı. Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı'nın SAGET-31 botunun boğaz girişinden itibaren eşlik ederek güvenliğini sağladığı 154 metre uzunluğundaki ABD destroyeri, 15.20'de boğazın manevra yapılması en güç noktasını olan Nara Burnu'nu geçerek 15.35'te Çanakkale önlerine ulaştı.

TÜRK BAYRAĞI ÇEKTİ

USS Ross, savaş gemilerinin geçiş yaptığı ülkelerin bayraklarını çekmeleri zorunlu olmamasına rağmen, Türk Bayrağı çekili olarak sisli ve puslu Çanakkale Boğazı'nda seyretti. İstanbul'da yaşanan olayın ardından ABD savaş gemisinin sergilediği bu davranış, Türkiye'ye bir nezaket göstergesi olarak algılandı. Gideceği liman hakkında bilgi verilmeyen ABD savaş gemisi Ege Denizi'ne doğru yol aldı. Gemideki Türk bayrağı çıplak gözle görülürken, sis ve pus yüzünden objektiflere güçlükle yansıdı.

'JEST VE TAVIR'

Amerikan kaynakları, askerlerinin başına çuval geçirilen USS Ross adlı geminin bayrak açmasını 'Jest' ve 'Tavır' olarak yorumladı.

ABD'den 'çuval eylemi'ne çifte kınama

'TÜRK BAYRAĞI ZORUNLULUĞU YOK'

Montrö sözleşmesi gereğinde askeri gemilerin Türk bayrağı çekme zorunluluğu yok. Ancak iyi niyetini ve iki ülke arasındaki barışa katkı sağlamasını göstermesi açısında bazı askeri gemiler Türk bayrağı çekerek boğazlardan geçiyor.

'YUNAN GEMİSİ TEPKİ ÇEKTİ'

Temmuz ayında bir Yunan savaş gemisi, boğazları kullanmış fakat Montrö sözleşmesi kapsamında Türk bayrağı çekmemiş, bu durum eleştirilmişti.

Burak GEZEN - DHA

İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
0
0
0
0