ABD'den Avrupa'ya Sıçradı: ‘Korkunç Palyaço’ Şakası Yapanlara Hapis Cezası Geliyor

 > 
228PAYLAŞIM

ABD'de Cadılar Bayramı öncesinde artmaya başlayan korkunç palyaço akımı Avrupa ülkelerine de sıçradı. Almanya'da son günlerde yoğun şekilde gelen şikayetler üzerine yetkililer, kurbanlara herhangi bir fiziksel zarar verilmese bile, bu 'şakayı' yapan kişilerin bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini açıkladı.

Almanya‘da son günlerde artan ve toplumda rahatsızlığa neden olan korkunç palyaço şakaları ile ilgili ilgili yetkililerden sert açıklamalar geldi.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre; Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Adalet Bakanı Thomas Kutschaty, başkalarına ölüm korkusu yaşatmanın komik olmadığını ve kurbanlara herhangi bir fiziksel zarar verilmese bile, bu şakayı yapan korkunç palyaço kılıklı kişilerin bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini vurguladı.

Yalnızca hafta sonunda 86 korkunç palyaço vak'ası yaşandı

Kuzey Ren Vestfalya İçişleri Bakanlığı verilerine göre geçtiğimiz hafta sonunda sadece Kuzey Ren Vestfalya'da 86 korkunç palyaço vak'ası yaşandı. Münih'te de eli baltalı, korkunç palyaço maskeli bir şahsın çalıların arasından fırlayarak, bisikleti ile eve dönen 10 yaşındaki bir çocuğa doğru bağırarak koştuğu bildirildi.

İngiltere'nin Norwich şehrinde bir parkta ağacın arkasından çıkarak bir kadını korkutan 30 yaşında bir adam gözaltına alınmıştı

Komiser Mike Barton "Bazıları bunu komik buluyor ancak korkutma ve tehdit, asayiş suçları kapsamına girer" dedi. Bu kişiler hakkında cezai işlem başlatılabileceği uyarısında bulunuldu.

ABD'de de Eylül ayından bu yana yaklaşık 15 kişi aynı nedenle gözaltına alındı.

Palyaçoluk mesleğini icra edenler, korku objesine dönüştükleri için durumdan rahatsız

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Alman Sirk İşletmeleri Birliği Başkanı Dieter Seeger, yaşanan olayların sirklerin imajını çok kötü etkilediğini ve söz konusu saldırılarla palyaçoların giderek bir korku objesine dönüştüğünü dile getirdi. Seeger sırf bu yüzden birçok sirkteki palyaçoların yüzlerini beyaza boyamadıklarını, makyaj yapmadıklarını ve sadece gülünç kıyafetler giyebildiklerini belirtti.

Diğer bir görüşe ise insanlar medya aracılığı ile oluşturulan algıdan dolayı palyaçolardan korkuyorlar

Nottingham Trent Üniversitesi'nden profesör Mark Griffiths, abartılı görüntüsü ve filmlerdeki "şeytani" temsillerinden ötürü palyaçolara karşı bir korku beslemenin yaygın olduğunu belirtiyor:

"Batman'de Heath Ledger'ın canlandırdığı Joker karakterine, Stephen King'in It romanına bakın... Palyaço kılığındaki bu karakterler, insanları öldürüyor ya da korkunç şeyler yapıyorlar... Gerçek hayatta korkunç bir palyaço görmüş olmasak bile televizyonda gördüğümüz bu karakterlerin etkisi altında kalıyoruz."

'O' romanının yaratıcısı Stephen King'den de mesaj var

Yaklaşık iki yıldır ABD'de giderek yayılan bu akımı, gerilim ve korku edebiyatının en büyük yazarlarından Stephen King de geçtiğimiz haftalarda Twitter üzerinden eleştirmişti.

King, bu palyaço histerisinden vazgeçilmesini isteyerek ve palyaçoların çoğunun iyi olduğunu, çocukları neşelendirdiğini ve  insanları güldürdüğünü dile getirmişti.

Bir dipnot: Palyaço fobisi Dünya Sağlık Örgütü ya da ABD Psikiyatri Birliği tarafından bir rahatsızlık olarak kabul edilmiyor.

Yapılan ürkütücü 'şakaları' bir yana bırakırsak palyaçolardan korkmamıza neden olan şey ne?

Palyaçolardan Neden Korkarız? - onedio.com
Palyaçolardan Neden Korkarız? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir