Görüş Bildir
Haberler
ABD'de Katolik Rahiplere Yüzlerce Çocuğa İstismar Suçlaması: 'Yıllarca Üstü Örtüldü'

ABD'de Katolik Rahiplere Yüzlerce Çocuğa İstismar Suçlaması: 'Yıllarca Üstü Örtüldü'

ABD'nin Pensilvanya eyaletinde 300'ün üzerinde Katolik rahip on yıllar boyunca yüzlerce çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanıyor. Eyalet savcısı Katolik kilisesini olayların üzerini örtmekle suçladı.

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığı habere göre, Pensilyanva eyaletindeki Büyük Jüri'nin açıkladığı raporda, 70 yıla yakın bir süredir rahiplerin çocukları istismar ettiği açıklandı. Çok sayıda görgü tanığı ve kilise içi 500 milyon belgeye dayandırılan raporda, istismar edilen çocukların büyük bölümünün erkek çocuğu olduğu ve ergenlik çağına ulaşmamış olduğuna dikkat çekildi.

"Suçlar on yıllarca örtbas edildi"

"Suçlar on yıllarca örtbas edildi"

Başsavcı Josh Shapiro

Pensilvanya Başsavcısı Josh Shapiro konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 'Rahipler küçük kız ve erkek çocuklarına tecavüz etti ve onları korumakla yükümlü olan Tanrı'nın insanları sadece bir şey yapmamakla kalmadı aynı zamanda on yıllarca bu suçları ört bas etti' dedi.

Mağdur sayısı tahmin edilenden fazla olabilir

Mağdur sayısı tahmin edilenden fazla olabilir

İstismar kurbanları ve yakınları başsavcının konuşması sırasında gözyaşlarına boğuldu

Raporda, birçok çocuğa ilişkin belgenin kaybolması ve çocuklar ile yakınlarının korkudan sessiz kalması gibi gerekçelerle, cinsel istismar vakalarının tespit edilenden çok daha yüksek olabileceği tahmin ediliyor.

Zaman aşımı kaldırılsın talebi

Zaman aşımı kaldırılsın talebi

Sözkonusu Katolik rahiplerden ikisinin son on yıldır sistematik şekilde çocuklara cinsel istismarda bulunduğu ve rahiplerden birinin de suçlamaları kabul ettiği bilgisi verildi.

Katolik rahiplerin, alkol ve pornografik içeriklerle istismarda bulundukları ve çocuklara tecavüz ettikleri de raporda yer verilenler arasında bulunuyor. Raporda, kilisenin yıllarca 'suçların üstünü örttüğünü' ve bu nedenle birçok istismar vakasının soruşturulamadığına dikkat çekildi.Bu nedenle de bazı istismar vakalarının zaman aşımına uğradığı belirtildi. Pensilvanya eyaleti jürisi, çocuk istismarı vakalarında zaman aşımının kaldırılmasını talep ediyor.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Hoca, rahip, hepsi aynı bok. Sadece bizdeki hocalar doktora yapmış durumda.

Ertuğrul

Türkiyedeki cemaat yurtlarında yaşanan istismarlar peki? Ben cemaat yurdunda yatılı kaldım ve şahit olduğum çok vaka var

Elif Sara

hangi cemaat?