Görüş Bildir
Haberler
ABD, Cemal Kaşıkçı Raporunu Yayımladı: 'Talimatı Prens Selman Verdi'

ABD, Cemal Kaşıkçı Raporunu Yayımladı: 'Talimatı Prens Selman Verdi'

ABD istihbaratının hazırladığı raporda, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini onaylayan kişinin Veliaht Prens Muhammed bin Selman olduğu belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fotoğraf: Ozan Köse / AFP

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), 2018 yılında hazırlanan ancak Donald Trump yönetiminin kamuya açıklamadığı 'Kaşıkçı istihbarat değerlendirme raporunu' yayımladı.

Başta Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) olmak üzere ilgili istihbarat kurumlarının katkıda bulunduğu raporda, Kaşıkçı cinayetini onaylayan kişinin Veliaht Prens olduğu belirtildi.

İstihbarat raporuna ilişkin bazı bilgiler medyaya sızmıştı 👇

"Operasyonu onayladığı sonucuna ulaştık"

"Operasyonu onayladığı sonucuna ulaştık"

Raporda, 'Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Türkiye'nin İstanbul kentinde yakalanması ya da öldürülmesine yönelik operasyonu onayladığı sonucuna ulaştık.' ifadesi yer aldı.

Ayrıca raporda, 'Bu sonuca, Prens Muhammed bin Selman'ın, ülkede karar alma mekanizmalarını kontrol ettiği, cinayette Prens'in önemli bir danışmanının ve güvenlik ekibinin yer aldığı, Prens'in Kaşıkçı da dahil yurt dışındaki muhalifleri susturmak için şiddet içerikli adımlar attığı gerçeklerini baz alarak ulaştık.' bilgisi verildi.

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a yönelik eleştirileriyle bilinen ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçı'nın, konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
29
23
7
4
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
İronici

Öldürülen adam arap, emri veren arap, olayın gerçekleştiği yer Türkiye ama raporu hazırlayan amerika...

Öteye Giden

Belli ki ABD Suudilerin fişini çekmiş

JRC

Biden’in her kurduğu cümlede demokrasi geçiyo nerdeyse. Artık varın siz düşünün kimlere karşı cephe alıcak. Pandemi hızını düşürünce kılıçlar çekilir. Şuan h... Devamını Gör