ABD Başkanlık Yarışında Son Anket

-

ABD'de başkanlık yarışı Cumhuriyetçilerin adayı milyarder işadamı Donald Trump ve Demokrat Parti'den Trump'ın karşısına çıkması en muhtemel aday olan Hillary Clinton arasında devam ediyor.

Geçtiğimiz gün Amerikalı kadın yönetmen ve aktörlerle bir araya gelen Demokratların aday adayı Hillary Clinton rakibi Donald Trump’ın karakter olarak ABD başkanlığına ‘uygun olmadığını’ söyledi.

Salı günü yapılacak ön seçimler için California’da bulunan Clinton kadınların ücretli doğum izni ve eşit ödeme gibi haklarına vurgu yaptı. 

Clinton konuşmasında Trump’ın fikirlerinin sadece farklı değil aynı zamanda ‘tehlikeli’ olduğunu dile getirdi: “Trump’ın kesinlikle başkan olmaya hazır olmadığını düşünüyorum. Fıtrat olarak böyle bir makama uygun değil. Fikirlere sahip birisi değil. Sadece boş laf, kişisel kavgalar ve yalanlarla günü geçirmeye çalışıyor. Başkanlık koltuğunda böyle birini kaldırabilecek bir ülke değiliz.”

California’daki seçimlerde tek aday olarak yarışa devam etmesi için Clinton’a 73 delege yetiyor. Bu arada Cumhuriyetçilerin tek adayı olarak seçim kampanyasını sürdüren Donald Trump Clinton’u ‘yalancılıkla’ suçladı.

Trump, “Clinton ülkemize liderlik yapacak bir insan değil. Hele hele böyle bir zamanda. Clinton becerikli biri de değil. Doğal değil. Bu işe uygun değil. O bir aç gözlü. Aç gözlü olduğu için başkan olmak istiyor.” dedi.

Yarışta son anket ortaya çıktı

Reuters/Ipsos işbirliğinde başkanlık yarışı için son yapılan ankette çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. 

İkilinin arasında geçtiğimiz ay neredeyse başa baş seviyesine gelen yarışta Clinton büyük bir farkla öne geçti. 

Ankete katılan seçmenlerin yüzde 46'sı Hillary Clinton'a oy vereceğini belirtirken, Donald Trump'ın oy oranı ise yüzde 36'da kaldı. 

Ankete katılanların yüzde 19'u ise iki adaya da oy vermeyeceğini belirtti. 

Anket 30 Mayıs ile 3 Haziran tarihleri arasında 1421 kişinin katılımıyla yapıldı.

EuroNews ve Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriDonald Trump
Görüş Bildir