Görüş Bildir
Haberler
AB Koronavirüste 'Güvenli Ülkeler' Listesini Açıkladı: Türkiye Yine Yok

AB Koronavirüste 'Güvenli Ülkeler' Listesini Açıkladı: Türkiye Yine Yok

Avrupa Birliği'nin 15 günde bir yenilediği 'güvenli ülkeler' listesini paylaştı. Türkiye vaka sayısı fazla olduğu gerekçesiyle, önceki listede olduğu gibi bu listede de yer almadı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Türkiye hala, 'zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeleri' simgeleyen turuncu listede yer alıyor.

Avrupa makamları, tatil ya da aile ziyaretinin zorunluluk olmadığına işaret ederek, bu nedenlerle Türkiye'ye gidilmemesi uyarısında bulunuyor.

Türkiye'nin vaka ortalaması belirlenen sınırın üstünde

Türkiye'nin vaka ortalaması belirlenen sınırın üstünde

AB tarafından 1 Temmuz'da açıklanan güvenli ülkeler listesinde, vaka sayılarının yüksek olduğu gerekçesiyle Türkiye yer almamıştı. Koronavirüs vaka sayısı 100 bin kişide 16 ve aşağısı olan ülkeleri güvenli sayan AB, Türkiye'de bu rakamın 23,5 olduğunu bildirmişti.

Brüksel yönetimi, vaka sayılarının azalması durumunda 15 Temmuz'da yapılacak güncellemede, Türkiye'nin güvenli ülkeler arasına alınabileceğini açıklamıştı.

Ancak son yapılan değerlendirmelerde, Türkiye'de koronavirüs vakalarının hala 100 bin kişi başına 20 civarında olduğu belirtildi. Bu nedenle de Türkiye, zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeler arasında yer aldı.

"Turuncu listede" olanlara dönüşte 14 günlük karantina

"Turuncu listede" olanlara dönüşte 14 günlük karantina
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türkiye gibi turuncu listede yer alan ülkelere seyahat edenler, dönüşlerinde 14 günlük zorunlu karantina uygulamasına tabi tutulacak. Avrupa'daki sigorta şirketleri de, zorunlu haller dışında gidilmemesi istenen ülkeleri, güvence kapsamından çıkardı.

Türkiye'den dönüşlerinde 2 hafta karantinaya tabi tutulanlar, bu süreyi yıllık izinlerinden düşemeyecek. Bunun da, çalıştıkları iş yerleri ile zorun yaşamalarına neden olacağı belirtiliyor.

AB, 1 Temmuz'da güvenli ülke ilan ettiği Sırbistan ve Karadağ'ı da, son dönemde koronavirüs vakası sayılarındaki artış nedeniyle yeniden turuncu listeye aldı.

AB üyesi Bulgaristan da, vaka sayılarının hızla arttığı gerekçesiyle Avusturya ve Hollanda tarafından turuncu listeye alındı.

Transit geçiş problemi

Transit geçiş problemi

Kara yoluyla anavatanlarına giden Avrupa'daki Türkiye kökenli göçmenlerin yolu üzerinde bulunan Bulgaristan ve Sırbistan'ın karantina kapsamına alınmasının, dönüş yolunda sıkıntı yaratabileceği belirtiliyor.

Avusturya hükumeti, Bulgaristan, Romanya ve Moldovya'dan gelenlere zorunlu karantina uygulayacak. Bu ülkelerden transit geçiş yapanlar ise, son 48 saat içinde yaptırdıkların testin sonuçlarının negatif olduğunu gösteren raporu Avusturya makamlarına iletmeleri durumunda karantinadan muaf tutulacaklar.

Ancak, Türkiye'de test yaptırıp yola çıkan kişilerin, gümrük kapılarındaki yığılma ve yol boyunca yaşanacak olası aksaklıklar nedeniyle 48 saatlik süreyi aşabilecekleri, bu durumda da, 14 gün zorunlu karantinaya tabi tutulacakları belirtiliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
27
18
11
10
7
5
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Bilirkişi Raporu

Türkiye halkının açıkladığı güvenli ülkeler listesinde de yok Türkiye.

Ece Özge Çetin

Ya çenede maske takanların dıj güçler ve bize yaptırım uyguluyorlar demeleri yok mu nasıl komik nasıl komik. Bi arkadaş yazmış Türkiye halkına göre de güvenl... Devamını Gör

Firat Aydin

Yorumlara bir baktim da millet yine kendi dilinde okudunu anlanama özürlüsü. 1.Vaka sayisi 100.000 kisiden 16nin üstündeyse turuncu listedesin 2. Mesela 2 Ha... Devamını Gör

Halil Değerli

Adamlar sadece virüs yüzünden değil birçok konuda Türkiye 'ye güvenmiyor.... ........... 🐧🐧🐧 🤪🤪🤪