Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AB Komisyonu Başkanı Juncker'den Türkiye'ye 'İdam' Uyarısı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'nin idam cezasını geri getirmesi durumunda Avrupa Birliği üyelik sürecinin durdurulabileceğini söyledi. Juncker'in açıklamalarına tepki gösteren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "Hiç kusura bakmasınlar, Türkiye ile böyle tehditvari şekilde konuşamazlar. Juncker, Türkiye'nin patronu değil" dedi.

France 2 televizyonuna konuşan Juncker Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yakın bir zamanda üye olabilecek bir pozisyonda olmadığını söyledi.

Juncker ayrıca Türkiye'nin idam cezasını geri getirmesi durumunda Avrupa Birliği üyelik sürecinin derhal durdurulabileceğini de belirtti.

'Türkiye ile böyle tehditvari şekilde konuşamazlar'

HaberTürk'te konuşan Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ise, Juncker'in bu sözlerine tepki gösterdi ve şunları söyledi:

"Hiç kusura bakmasınlar, Türkiye ile böyle tehditvari şekilde konuşamazlar. Sen 60 yıldır bekletiyorsun kapıda, ben AB bakanlığı da yaptım. Avrupa'nın ortak değerlerini savunuyorum fakat AB'de bizim de vatandaşlarımız görüşlerini savunuyor. İdam isteyenler de var, temkinli davranalım diyen vatandaşlarımız da var. 

AB de idam cezası konusunda kendi düşüncelerini söyler ama Türkiye'yi tehdit eder şekilde konuşursa ters teper. Bizimle karşılıklı metin üzerinden kelime kelime müzakere etti. Müzakere bitti, ertesi gün popülist bir açıklama. Juncker, Türkiye'nin patronu değil, böyle konuşamaz. Diyaloğa açığız, soruları varsa sorsun ama bizi tehdit etmesin."

Reuters

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

Başlıklar

Avrupa Birliğiİdam
Görüş Bildir