969 Yaşında Ölen ve Dünya Üzerinde En Uzun Süre Yaşayan İnsan Olarak Tarihe Geçen Bilge: Metuşelah

-
Abone ol

969 mu ne, yok artık canım daha neler!

Bu içerikte Christianity ve Learn Religions kaynak olarak kullanılmıştır.

969 yaşına gelerek insanlık tarihinin en uzun yaşayan insanı olmuş Metuşelah.

Metuşelah, Hanok Peygamber’in oğlu olarak kabul edilmekte. Tevrat’ta da adı geçen Metuşelah, 969 yıl hayatta kalarak en uzun ömürlü insan olarak bilinir hale gelmiş. Hanok Peygamber'in ona Metuşelah ismini vermesinin de bir nedeni varmış.

Hanok Peygamber çok önceden de oğlunun yol gösterici, bilge bir adam olacağını biliyormuş.

Bu yüzden ismini, büyük tuhafının habercisi Nuh Peygamber'in dedesi ve yol göstericisi olmasına uygun şekilde koymuş Hanok. Bu isim 'ölümü getiren varlık' anlamına gelen Metuşelah olmuş.

Metuşelah 187 yaşındayken oğlu Lemek dünyaya gelmiş.

Lemek, Nuh'un babaydı. Metuşelah ve Lemek, Nuh'un gemisi inşa edilirken hayattalarmış ve tufan için yapılan hazırlıklara el ayak olmuşlar. Büyük tufan dünyayı yerle bir etmeden önceyse çoktan ölmüşlerdi.

Metuşelah ve Lemek, geminin inşasında da Nuh’a yardımcı olmuş.

Metuşelah, büyük tufanın gelmekte olduğundan haberdar olmuş. Aynı zamanda tufandan önce öleceğini de biliyormuş.Tanrı, Metuşelah'a gemiye binmesi gereken yolculardan birisi olmadığını söylemiş. Bunun üzerine Nuh'a ailesinden kimsenin gemiye binemeyeceğini söylemekle görevlendirilmiş.

Nuh'a durumu anlattıktan sonra ailecek bir hafta yas tutmuşlar ve Metuşelah bu bir haftanın sonunda vefat etmiş. Tam tamına 969 yıl yaşayan bu ihtiyar bilge adam, ölümünden sonra insan ve doğa arasındaki bir bağlantıyı da beraberinde bırakmış. Bu bağlantı, ölümü unutan ağaç olarak bilinecekti.

Dünya üzerinde bilinen en yaşlı ağaçlardan birisi olan Metuşelah, Mısır Piramitleri'nin inşa edilmesinden çok önce filizlenmişti.

Yaklaşık olarak 4 bin 850 yaşındaki Bristlecone Çamı Metuşelah, Doğu Kaliforniya’da bulunan Beyaz Dağlar’da kendine yer edinmişti. İncil’de 969 yıl yaşadığı belirtilen Metuşelah’tan adını almıştı. 

Metuşelah Ağacı'na, ömrü itibariyle bu ad verilse de başka inançlar da söz konusuydu. Günümüzde bu ağaçla Metuşelah arasında bir bağ olduğuna inanan ve bu ağaca kutsallık atfeden insanlar da mevcut.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaan-cakir7

Ciddi ciddi bunlara inananlar var

pastafaryan2

Hahahah bak bu iyiydi. en uzun insan da kaynaklara (!) göre 40 metre boyu ile Adem :D

feyk

ne zamandir tevratda incilde gecen hikayeler tarihi belge oldular.

Görüş Bildir