90'lı Yılları Dün Gibi Hatırlayanların Evlerine Kesinlikle Girmiş 15 Efsane Albüm

-

90'lı yıllar, deli gibi kaset aldığımız güzel zamanlardı. Şimdi artık kaset bile yok. Her ne kadar zaman geçmiş olsa da, o yılllara dair unutamadığımız güzel şeyler var. Bunlardan en önemlisi de o dönem herkesin peynir ekmek gibi kapış kapış aldığı albümler. Sizin evde de bunlardan var mıydı?

1. Kıvırcık saçlarıyla birden bire kanımıza giren Harun Kolçak'ın "Beni Affet"i

Şu albümün güzelliği de hiçbir şeyde yoktu. Kıvırcık saçlı, tombik ve sağa sola sallanmalı dansıyla Harun Kolçak, o dönem en çok satan albümlerden birine imza atmıştı.

2. Bir takım şeylere kıl olmasıyla bütün dünyamızı değiştiren Tarkan'ın "Yine Sensiz"i

Yeşil gözlü bu adam, kareli pantolonuyla çektiği "Kıl Oldum Abi" klibi sayesinde hepimizi etkisi altına almıştı. O gün bugündür hepimiz Tarkan övüyoruz!

3. Bülent Ersoy'un koca bir memleketin ablası olmasını sağlayan "Ablan Kurban Olsun Sana"sı

Bu poz nasıl unutulur Allahınızı severseniz? Bülent Ersoy'un yeni albümü çıkınca satın almak usüldendir ve memleketteki çoğu eve bu albüm girmiştir.

4. Volkan Konak'ın ay parçası gibi parladığı dönemine denk gelen "Efulim"i

Volkan Konak da bir zamanlar yumurta gibi bir adamdı. Ön dişleri ayrık, sakalsız bir Laz uşağıydı. Efulim ise onu bize kazandıran ilk albümü. Yalnız Efulim de ne güzel şarkıdır bu arada...

5. Ajda Pekkan'ın Beter Böcek taytıyla poz verdiği "Sevgide Seni Seçtim"i

Bu albümün içi değil de dışı daha çok aklımızda. Nedense ya kendi evimizide ya da bir misafirlikte gördüğümüz albümün en dikkat çeken tarafı tabii ki çizgili tayt!

6. Tek ihtiyacımız olan mizahı bize müzikle birlikte kazandıran Vitamin'in "Üşüttük"ü

Bu adamlar gibisi bir daha toplanması, o mutlu günlerimiz de bu albümle birlikte yok oldu gitti. Gökhan Semiz, gerçekten oldukça yetenekli ve genç bir müzik adamıydı. O gittikten sonra da hiçbir şey eskisi gibi olmadı.

7. Herkesin sesini önce Sezen Aksu sandığı, abajur imajıyla şaşkınlık yaratan Bendeniz'in "BenDeniz"i

Albüm kapağını görür görmez "Heyya ya heyya heyya..." diyenler parmak kaldırsın! Şarkıcıların imaj çalışması yapmasının ne kadar önemli olduğunu fark ettik onunla. Abajur şeklindeki kıyafetini ise unutmak mümkün değil.

8. Muazzez Ersoy'un Pi sayısı gibi uzayı giden "Nostalji Serisi"

Eski şarkıların yeniden yorumlamasıyla oluşan bu seri, en son kaçta bitti inanın bilmiyorum. Takip etmek gerçekten de çok yorucu. Bu albümler serisi, anne ve babaların talebiyle alınmıştır.

9. O dönem bütün kızları etkisine alan Yonca Evcimik'in "Abone"si

Boynumuza uzun uzun kolyeler taktıran, elimizi alnımıza koyup "Ballı lokma tatlısııııı aman hadiii hayırlısııı" dedirten insan, tam olarak Yonca Evcimik oluyor. Bu albüm çıktığı zaman bütün kızlar kendini Yonca Evcimik sanıyordu.

10. Tam evlenilecek erkek görüntüleri ve temiz suratlarıyla herkesin gönlünü çalan Grup Laçin'in "Bekar Gezelim"i

Özellikle gözlüklü arkadaşımızın kafasını sağa sola sallamak suretiyle saçlarını hareketlendirdiği klibi hatırlıyorsunuzdur. Bir grupta bir tane bile mi serseri adam olmaz? Hepsi birbirinden temiz yüzlü ve bekar gezen Grup Laçin'i sevgiyle yad ediyoruz.

11. Her şarkısıyla içinde birer başyapıt barındıran Kayahan'ın "Son Şarkılar"ı

Sabahlar Uzak, Sarı Şekerim, Kara Saplantım bu albümdeki sadece birkaç şarkı. Gerçekten muhteşem bir albümdü. Kayahan gibi bir sanatçıya sahip olduğumuz için çok şanslıydık. Huzur içinde uyusun büyük usta...

12. Güleç yüzlü ve papyonlu haliyle Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi albümlerinden birini çıkartan Levent Yüksel'in "Med Cezir"i

13. Hepimize "Oku bakiyim!" direktifiyle yeniden hecelemeyi sevdiren Barış Manço'nun "Mega Manço"su

14. Bütün ergenlerin aşk hayatına fon müziği yapan ve başımıza Akdeniz Akşamları belasını saran Haluk Levent'in "Yollarda"sı

15. Annelerin kısırlı altın günlerinde "Hadi hanımlar" diyerek göbek atma startını veren "Mezdeke"

"Şükran şunu tak şunu" diye elden ele uzatılan yemeniler mi dersiniz, kenarda oturanı "Aaa ölümü öp" diye kaldırmalar mı isterseniz artık bilemem. Bütün o manzarayı görebileceğiniz tek albüm işte bu mezdeke albümüdür, onu net olarak biliyorum.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Harun Kolçak,Haluk Levent'in "Yollarda",Barış Manço'Levent Yüksel'in "Med Cezir"

eddy-g

Soner Arıca, Rafet El Roman, Sezen Aksu, Mahsun Kırmızıgül, Serdar Ortaç, Kenan Doğulu, İbrahim Tatlıses, Mirkelam, Burak Kut, MFÖ, Hakan Peker, Sertab Erener, Tarkan, Yaşar. Benim o zamanlardan dinleyip hatırladığım bunlar var, en çok da Rafet El Roman'nın albümlerini dinlerdim.

gothiac

Ayna'yı nasıl unuttunuz? "yeniden de sevebiliriz Akdeniz"

eddy-g

Aynen ya, adamlar kliplerinde gece bile gözlük takacak kadar profesyoneldı halbuki.

gothiac

olsun ya öyle böyle tarzları vardı :D

bagatur-kabasakal

Cidden en az 10 tanesi varmış yahu bizim evde =))) O değil de Haluk Levent - Yollarda ne güzel albümdü be! Levent Yüksel - Med Cezir yine aynı şekilde...

haylazadam

ne şanslıyım ki 90 ları gördüm :) hatta 80 leri hatta 70 leri. 2000 leri görmeyz olaydım. eyyyy eyyyyyyy EYYYYYY diye geçti

Görüş Bildir