Haluk Kırcı Tahliye Oldu

 > 
378PAYLAŞIM

Daha önce iki kez yanlışlıkla tahliye edilen, 1978'deki Bahçelievler katliamının hükümlüsü Haluk Kırcı, Denetimli Serbestlik Yasası'ndan yararlanarak serbest kaldı.

Bursa H Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan Kırcı akşam saatlerinde tahliye oldu. Kırcı'yı cezaevi çıkışında eşi ve yakınları karşıladı.

Avukatı Veysel Aşkın, Kırcı'nın 4 yıldır bulunduğu kapalı cezaevinden, mahkemeden talepleri üzerine açık cezaevine geçtiğini söyledi. Müvekkilinin denetimli serbestlik yasasından yararlanması için açık cezaevine geçmesi gerektiğini ifade eden Aşkın, Kırcı'nın bugün denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilmesine karar verildiğini belirtti.

7 kez idama mahkum edildi

Görsel: halkin-birligi.blogspot.com

Haluk Kırcı, 8 Ekim 1978'de Ankara Bahçelievler'de Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi yedi öğrencinin öldürülmesinden hüküm giydi. Bahçelievler katliamı davasında 1988'de yedi kez idama mahkum olan Kırcı, 1991'de çıkarılan infaz kanunundan yararlandı.

Yeni yasaya göre idam cezaları müebbete, müebbet cezalar da 10 yıl hapse dönüştürülünce, 26 Nisan 1991’de şartlı salıverildi. Ancak 7 kez idam aldığı, müebbet cezanın da toplam 70 yıla dönüşeceği ve en çok 36 yıl yatması gerektiği hesaplanınca yeniden aranmaya başlandı.

Firardayken 1 Ağustos 1992'de Erzurum'da evelenen Kırcı'nın şahitliğini dönemin Erzurum Valisi Mehmet Ağar yaptı. 25 Ocak 1996'da İstanbul'da yakalandı ancak aynı gün Emniyet'ten firar etti.

10 Ocak 1999'da İstanbul'da yakalanan Kırcı, Susurluk çetesine üye olmaktan 4 yıl hapse mahkum oldu. 18 Mart 2004’de ikinci kez yanlışlıkla tahliye edilen Haluk Kırcı bir yıl sonra Ukrayna'da yakalandı.

Kırcı, sorgusunun ardından kesinleşmiş hapis cezaları nedeniyle 4 Şubat 2005 günü Kartal Cezaevi’ne gönderildi. 28 Mayıs 2010 tarihinde tahliye oldu, ancak karıştığı bir suçtan dolayı infazı yandı ve 2011'de yeniden tutuklandı.

Haluk Kırcı Bahçelievler Katliamı'na ilişkin verdiği ifadede TİP'li öğrencilerden beşini kendisinin ikisini ise Abdullah Çatlı'nın öldürdüğünü itiraf etmişti.

 Kaynak: DHA, Al Jazeera 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir