Görüş Bildir
Haberler
7 Asker Şehit Olmuştu: Hakkari'deki Patlamanın Nedeni Açıklandı

7 Asker Şehit Olmuştu: Hakkari'deki Patlamanın Nedeni Açıklandı

Emre Ordu
22.11.2018 - 20:45 Son Güncelleme: 23.11.2018 - 09:02

Hakkari'deki 7 askerin şehit olduğu patlamaya ilişkin yapılan incelemenin sonuçları açıklandı. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, atış sırasında topun arkasında bulunan kamanın kopması nedeniyle zincirleme yangın ve patlamaların meydana geldiği bildirildi.

Süngütepe üs bölgesinde 9 Kasım'da meydana gelen patlamada 7 asker şehit olmuştu.

Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinde, Hakkari Süngü Tepe Üs Bölgesi'nde, 9 Kasım 2018'de meydana gelen kazaya ilişkin Kara Kuvvetleri Komutanlığınca oluşturulan idari ve teknik heyetin inceleme sonuçları açıklandı.

"Kama olağan dışı şekilde koptu"

"Kama olağan dışı şekilde koptu"

Kayıtların incelenmesi ve tanıkların dinlenmesinden, silah ve mühimmatın atışa uygun durumda olduğunun, eğitim ve atış göreviyle ilgili hazırlıkların usulüne uygun olarak yapıldığının anlaşıldığı belirtilen açıklamada, atışın ardından merminin namluyu normal olarak terk ettiği ancak, topun arkasında 'kama' olarak adlandırılan parçanın olağandışı bir şekilde koptuğu bildirildi. 

Bu nedenle namlu gerisinden çıkan alevin atışlarda kullanılacak barutları tutuşturarak zincirleme yangın ve patlamalara sebebiyet verdiği belirtilen açıklamada, ayrıca 175 mm'lik M107 K/M toplarla bugüne kadar yapılan atışlarda bu tip bir kazanın meydana gelmediğinin belirlendiği aktarıldı.

Tedbir amacıyla söz konusu top ve mühimmatının kullanımı durduruldu

Tedbir amacıyla söz konusu top ve mühimmatının kullanımı durduruldu

Adli makamlarca yürütülen soruşturma kapsamında, atışta kopan topa ait parçaların detaylı teknik analizlerinin yapılması sonucunda kamanın kopma nedeni ve kazanın nihai sebebinin belirlenebileceği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

'Kazanın nihai sebebi belirlenene kadar tedbir olarak 175 mm'lik M107 K/M toplarla bunlara ait mühimmatın kullanımı durdurulmuş, bölgedeki terörle mücadele harekatı diğer ateş destek vasıtalarıyla desteklenmeye devam edilmektedir. Bu vesileyle kazada hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır; yaralılarımıza ve tedavileri süren silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.'

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mert Şükrüoğlu

1960-1970 yıllarında abd nin yaptığı ve vietnamda falan kullanılan bu malzemeleri kullandığımızı anlamadım bu kadar çok vergi ver askerin hala dedesi yaşında... Devamını Gör

Ersin İdmanyurdu

"Kama olağan dışı şekilde koptu" ben bu cümleye taktım. Olağan dışı ne demek? doğa üstü bir şekilde mi? cinler mi kopardı kamayı? şeytanlar mı? iblisler mi? ... Devamını Gör