Görüş Bildir

6 Bin Kişi Kobani'ye Döndü

Haberler
> 6 Bin Kişi Kobani'ye Döndü

Fotoğraflar: AA

IŞİD'in çekilmesinin ardından 600 kişilik bir grup daha Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye döndü. Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, şimdiye kadar Kobani’ye dönenlerin sayısının 6 bin olduğunu söyledi.

IŞİD'in Kobani'den (Ayn El Arap) çekilmesiyle Suriyeli Kürtlerin kente dönüşleri aralıklarla devam ediyor.

Şanlıurfa ve çevresindeki illerde bulunan yaklaşık 600 kişilik grup bugün araçlarıyla gelerek Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye geçti.

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kobani'nin merkez ve köyleri itibarıyla büyük oranda IŞİD'in işgalinden kurtulduğunu hatırlattı. Çiftçi, 'Şimdiye kadar Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye, Ayn El-Arab'a dönen Suriye vatandaşı yaklaşık 6 bin kişi' dedi.

IŞİD'in çekilmesinin ardından o bölgeden gelenlerin bazılarının ülkelerine dönmek istediğini dile getiren Çiftçi, 'Gönüllü ülkelerine dönmek isteyen Suriye vatandaşlarına Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı açık tutuyoruz' diye konuştu.

Bu konuda karşı taraftaki durumdan kaynaklı bazı sıkıntıların yaşanabildiğine dikkati çeken Çiftçi, kentte tahribatın büyük olduğunu kaydetti.

Kobani'ye yoğun şekilde dönüşlerin beklendiğini bildiren Çiftçi, bugün de yaklaşık 600 kişilik bir grubun ülkelerine döndüğünü belirtti.

Gönüllü olarak dönmek isteyenlere zorluk çıkarmadıklarını aktaran Çiftçi, 'Şimdiye kadar Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye, Ayn el-Arab'a dönen Suriye vatandaşı yaklaşık 6 bin kişi. Tabii havaların iyileşmesi, kış şartlarının azalmasıyla bu sayının artmasını değerlendiriyoruz, artacaktır. İnsanlar araçlarıyla gelip geçmek istiyor. Bir an önce her aile gidip kendi evine, arazisine sahip çıkmak istiyor. Bunu anlayışla karşılıyoruz. Giden insanlara da her türlü yardımı yapıyoruz' dedi.

  • Kaynak: Anadolu Ajansı
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?