Görüş Bildir

6 Aydır Perdeler Açılmıyor: Yaşam Mücadelesi Veren Özel Tiyatroların Son Umutları da Tükendi

Anasayfa
 > Gündem

Kovid-19 tedbirleri kapsamında açık hava etkinliklerinin yasaklanması, sahnelerini açık havaya taşımaya hazırlanan özel tiyatroların son umudunu da yok etti. 

Tek gelir kaynağı tiyatro olan binlerce emekçinin aylardır kapalı olan perdeler nedeniyle zor durumda olduğu biliniyordu. Tiyatro sanatçıları, son kararla açık hava gösterilerinin de yasaklanmasına sosyal medyadan tepki gösteriyor.

İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi, salgın tedbirleri kapsamında açık alanlarda yapılacak konser, gösteri, festival gibi etkinlikleri yasaklamıştı. Bu kararla birlikte İstanbul'daki tüm sahne faaliyetleri de bugün itibarıyla durmuş oldu.

Detaylar için 👇

"Açık hava yasağı son umutları da tüketti"

"Açık hava yasağı son umutları da tüketti"

Tiyatro Kooperatifi, mart ayındaki tedbir kararıyla özel tiyatroların temmuz ayına kadar tamamen kapatıldığını, bu alanda çalışan binlerce kişinin 6 aydır tek gelirlerinden mahrum kaldığını belirtti.

Açıklamada, son alınan kararla sahne sanatlarına destek amaçlı belediyeler ve özel sektörle birlikte üretilen açık hava sahnelerinin de yasaklandığı hatırlatılarak bunun 'son umudu da tükettiği' vurgulandı.

''Tiyatronun kına gecesi gibi görülmesi bizi derinden yaraladı''

''Tiyatronun kına gecesi gibi görülmesi bizi derinden yaraladı''

'Salgın koşullarında toplumun her bir zerresi çeşitli ölçülerde yara almış ve almaya devam etmektedir. Ancak bu gibi olağanüstü koşullara çözüm üretmesi gereken yegâne yapı, devlet mekanizmasıdır' denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Seyircimizin, oyuncularımızın ve emekçilerimizin sağlığı bizler için her şeyden önemli. Bu süreçte yapılan uygulamalarda bu hassasiyetimiz açıkça görülmektedir. Lakin Temmuz ayı itibarıyla, kontrollü serbestlik kapsamında Sağlık Bakanlığı’nca belirtilen tüm tedbir koşullarına uyulmasına rağmen; yayınlanan genelgeyle yasaklanan düğün, kına gecesi, nişan, nikah, sünnet düğünü vb. eğlencelere, “tiyatro” etkinliklerinin de salt eğlence olarak görülüp dahil edilmesi bizleri derinden yaralamıştır.

Çözüm önerileri sıralandı

Çözüm önerileri sıralandı

Tiyatro Kooperatifi, salgın dönemine özel acil bir yardım fonu oluşturularak var olan krizin hafifletilmesi, sahne sanatlarının ayakta kalması için gereken maddi koşulların oluşturulması ve var olan sahnelerin ayakta kalabilmesi ve seyirciyle buluşabilmesi için salonlarda standardın oluşturulması gibi çözüm önerilerinde bulundu.

Açıklanın tamamı için 👇

Birçok sanatçı tiyatroların yasak kapsamına alınmasını eleştirdi: 'Son darbe işi bitirdi'

Birçok sanatçı tiyatroların yasak kapsamına alınmasını eleştirdi: 'Son darbe işi bitirdi'

Oyuncuların yaptığı paylaşımlardan bazıları şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
130
81
22
4
4
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
dunecka

otellerden, barlardan, köpük partilerinden önemli mi sanat? demet akalın gibiler zorda kalmasında bu insanlar taş yesin.

Metin Uzun

Tiyatro toplumun dusuncel gelisimine yon veren bir yasam kaynagidir . Gulerken aglarken dusundurur gercekligi tum ciplakligiyla gozler onune serer. Pandemi v... Devamını Gör

Science Soldier

çok kötü yaa. ilk başta gerekli önlemler alınmış olsaydı bir ay yasak olsaydı sokağa çıkmak, bugün bunlarla uğraşmazdık. ne demişti şair yiyin efendiler yiyi... Devamını Gör