Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

5 Kasım Sebebiyle Bay V'den Ulusa Sesleniş

 > 
560PAYLAŞIM

Spoiler Uyarısı: İçerikte bizzat filmde geçen diyalog ve konuşmalar kullanılmıştır

Öncelikle nefretinizle, öfkenizle yüzleşmek, onun hayatınızı nasıl şekillendirdiğini, nasıl size yön verebildiğini görmek için Bay V ve Evey arasında geçen ve sonunda Evey'nin yeniden doğuşunun farkına varmasını sağlayan şu kısa diyalogu okuyalım. 

Bay V - Neyse ki onlar yakalamadan seni kurtardım.

Evey - Beni kurtardın mı? Bunu bana sen mi yaptın? Saçımı sen mi kestin? Bana işkence mi yaptın? Bana işkence yaptın! Neden?

Bay V - Korkusuz yaşamak istediğini söylemiştin. Keşke bunun daha kolay bir yolu olsaydı ama yok.

Bay V - Beni affetmeyebileceğini biliyorum, ama yaparken, bana ne kadar zor geldiğini de anlayamazsın. Her gün kendimde, senin şu an bende gördüğün şeyi görüyordum. Her gün buna bir son vermek istedim… Ama pes etmeyi reddettiğin her seferinde… Son veremeyeceğimi biliyordum.

Buna sen bir son verebilirdin, Evey. Pes edebilirdin ama etmedin, neden?

Evey - Beni rahat bırak… Senden nefret ediyorum!

Bay V - İşte bu yüzden! İlk başta ben de sebebin nefret olduğunu sanıyordum. Tek bildiğim nefretti. Nefret bana yeni bir dünya kurdu… Beni tutsak etti, yemeyi, içmeyi, nefes almayı öğretti. Damarlarımdaki yoğun nefret duygusuyla öleceğimi sanmıştım, ama sonra bir şey oldu. Bana olan şeyin aynısı sana da oldu.

Evey - Kes sesini! Yalanlarını dinlemek istemiyorum!

Bay V - Sanatçıların, yalanı, gerçeği söylemek için kullandıklarını söyleyen senin babandı. Evet, bir yalan yarattım. Ama ona inandığın için, kendinle ilgili bir gerçeği keşfettin.

Bay V - O hücrede gerçek olan şey şimdi de geçerli. Orada hissettiğin şeyin benimle bir ilgisi yok. Ondan kaçma, Evey. Hayatın boyunca kaçtın. Beni dinle, Evey. Hayatının en önemli anı olabilir bu. Ona sahip çık. Anne ve babanı senden aldılar, erkek kardeşini senden aldılar, seni bir hücreye tıkıp, hayatın hariç sana ait olan her şeyi senden aldılar ve sen de yaşadığın için şükrettin, öyle değil mi? Sana bıraktıkları tek şey hayatındı, ama değilmiş, öyle değil mi?

Bay V - Ve başka bir şey buldun. O hücrede, senin için hayatından daha çok değer verdiğin bir şey buldun çünkü istediklerini vermediğin takdirde seni öldürmekle tehdit ettiklerinde ölmeyi tercih ettiğini söyledin, ölümünle yüzleştin, Evey. Sakindin, serinkanlıydın, o sırada hissettiğini şu anda da hissetmeyi dene.

ankakedisi.files.wordpress.com

Ve ulusa sesleniş...

Hiç kuşkusuz, konuşmamızı istemeyenler de var. Hatta şimdi, telefonda emirler yağdırılmıştır ve eli silahlı adamlar yola çıkmak üzeredir. Neden? Çünkü sözler yerine kaba kuvvet kullanılabilse de; kelimeler gücünü hep koruyacaktır.

Kelimeler anlama ulaşmanın yollarını ve dinleyenlere hakikatin telaffuzunu gösterir. Gerçek şu ki; bu ülkede feci yanlışlar var. Zulüm ve adaletsizlik, müsamahasızlık ve baskı. Bir zamanlar itiraz etme hakkınız vardı, düşünmek ve inandığınız şekilde ifade etmek şimdiyse düzene uymaya, boyun eğmeye mecbur eden bir sansür ve gözetim altındasınız.

Bu nasıl oldu? Kimi suçlayacağız? Muhakkak, diğerlerinden daha fazla sorumlu tutulacaklar var. Ve onlar sorumlu olacaklar. Yine de, gerçekler söylenecek. Eğer suçluyu arıyorsanız aynaya bakmanız yeterli olacak.

Korkuyordunuz, biliyorum. Neden korkmayasınız ki? Savaş, terör, hastalıklar. Sizi sağduyundan yoksun bırakmak, akıl yürütemeyecek duruma sokmak için birleşmiş bir ton problem vardı. Korku, sizi bozguna uğrattı. Panik halinde, kendinizi Başbakan “Adam Sutler”e teslim ettiniz. 

Düzenin sözünü verdi, barışın sözünü verdi ve karşılığında talep ettiği tek şey; sizin sessiz kalmanız, itaatkâr olmanız ve onun her yaptığına razı olmanızdı...

Konuşmasındaki sadece ismi değiştirerek bugünümüze ışık tutan, bize bugünümüzü anlatan bu harika konuşması için Bay V'ye bir kere daha teşekkürü bir borç biliyoruz. Ve ilk günkü gibi haykırmaya devam ediyoruz: "İnsanlar hükümetlerinden değil hükümetler insanlarından korkmalıdır."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
engin-ozsumer

arkadaşlar bay V yani; Guy Fawkes ilgilterede parlamento binasını havaya uçurmaya çalışırken yakalanan koyu katolik bir asker amacı katoliklerin ingiltereye hükmetmesi :) yani demokrasi düşmanı bir şeriatçıyla demokrasi mücadelesi veriliyo. ne kadar da ironik bir ülke türkiye

ledzeplin

ben size bişey diyeyim mi? bizden bi bok olmaz..saygılar..

atakanvip2

Bir Apaçhi Sözü DErki ;Uzun Adam Geldi Memleketin Anasını S.kti gitmedi de

salca

VFV

tahirseymen

ONEDIO keşke geçmişimizi de bi aydınlatsan da, gençler diktatör nasıl olurmuş bi görseler diyorum. Misal: ______________________________________________________________________________

cagriz

"Belgelerlegercektarih" kısmın çoğu çarpıtılmış ve uydurulmuş kaynaklar mevcut. Bu kaynaklar nereden geliyor? Kadir Mısıroğlu. Geri kalanı da "Yeşik Kuşak"tan. Böyle olur mu ki? Tavsiyem şu; tek seçici, tek belirleyici, tek görüşlü yerine yönlü seçici, tarafsız belirleyici, objektif görüşü ile incelemen ve araştırman. Bahsettiğim çakma tarihçilerden daha iyi ve objektif tarihçiler var onları da ele alalım. (Not: resimdeki fotoşoplu)

osman-sahin3

Diktatör görmek istiyorsan geçmişe gitmene gerek yok şu an yaşıyoruz zaten.

yami

Diktatör dediğin öyle olur zaten, öylesine can kurban...

tahirseymen

Uydurulmuş kaynaklardan bahsedeceksek, onların en başında resmi tarihin yazdıkları gelir. Mesela Çanakkale cephesinde o kadar kayıp vermiş İngiliz ordusu ne karşılığında arkalarından tek kurşun atılmadan öylece çekip gitti? Karşılığı neydi? Musul? Şapka kanunu? Harf inkılabı? Halifeliğin kaldırılması? Halife zannedilen M.Kemal'e gönderilen paralarla İş Bankası'nın kurulması, CHP'nin bu bankada hak sahibi yapılması? Ayrca fotoşop falan yok. Erkeklik organı sansürlenmiş yalnızca. Resmin orijinalini aratıp bulabilirsin...

tahirseymen

Neydi o söz; Celladına aşıksa millet, minarelerden ister türkçe ezan dinlet ister abuk mahyalar izlet, itiraz ederse millet onu bombala onu katlet.(bknz->dersim, rize, istiklal mahkemeleri...)

yami

Bak bakıyım çükümde mi? Ben milliyetçi bir insanım. Tabii ki Türkçe ezanı tercih ederim. Koca kurtarıcı cellat oldu amk! Aynen itiraz varsa bombalarız...

yami

Ayrıyeten o saydıkların, Musul dışında, çok çok yerinde olduğunu düşündüğümüz hareketler, bu yüzden böyle bir şey demen çok saçma. Zaten halifeliğin falan bizim için bir önemi yok, anlayabildin mi?..

tahirseymen

hadi ordan GDOlu milliyetçi seni!

yami

Hadi oradan Türk düşmanı seni!..

tahirseymen

Türk düşmanı da olduk iyi mi. :)

cagriz

O halde kafanı internetten kaldırıp müzeler ve kitaplara yönelmedikçe seni yeşil sarıklı evliyalar, gizemli bulut vb falan hikayeleri anlatan çakma tarihçilerle baş başa bırakıyorum:)

yami

Eee biz GDOlu milliyetçiliğe bir şey diyor muyuz...

tahirseymen

Valla ben de sizi Stockholm sendromunuzla baş başa bırakıyorum. Kafanızı kumdan çıkarmadığınız sürece, ilkokul öğretmenlerinizin anlattığı tarihe inanıp gidiceksiniz.

osman-sahin3

Dersim de orda özerk bir yönetim kurmaya çalışan Seyyit Rıza ve yandaşları yani vatanhainleri öldürüldü bu bir Rize zırvasını Sinan Meydan Panzehir kitabını okuyarak masal olduğunu anlarsın bu iki İstiklal Mahkemelerinde de ülekeye ihanet eden karıştırmaya çalışan Cumhuriyet düşmanları asıldı bu üç!! Keşke hala olsa da sizin gibi yobazlardan kurtulsak

osman-sahin3

Ve Stockholm sendromu demişsin de sen de Duning Kruger sendromuna yakalanmışsın bu da dört!

Görüş Bildir