Görüş Bildir
Haberler
45 Yıl Önce Riva Arazisini Alarak Galatasaray'ı Kurtaran Başkan: Selahattin Beyazıt

45 Yıl Önce Riva Arazisini Alarak Galatasaray'ı Kurtaran Başkan: Selahattin Beyazıt

1971 yılında dönemin Galatasaray Başkanı Selahattin Beyazıt, Riva arazisinin 100 bin liraya satın alarak eleştirilerin hedefi olmuştu. Şimdi ise Galatasaray'ın kurtuluşu bu arazideki projelere bağlı. Galatasaray yönetimi, bu projelerden 300 milyon dolar gibi büyük bir gelir hedefliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Selahattin Beyazıt Türk sanayisinin önde gelen isimlerinden biriydi. Bu ünü onu, daha 37 yaşında iken bitirdiği lisenin kulübüne başkan yaptırmıştı. Galatasaray Kulübü Başkanı iken 3 dönemine o kadar büyük işler sığdırdı ki hem sportif başarıyı getirdi hem de kulübün bugünkü kurtuluş reçetesi olan gayrı menkul alımları yaptı.

'Sayın başkan burada inek mi otlatacaksınız!'

'Sayın başkan burada inek mi otlatacaksınız!'

Beyazıt, 1971 yılında Riva arazisini 100 bin TL'ye satın alırken, günler, haftalar, aylar hatta yıllar süren bir dizi olumsuz eleştiriye maruz kalmıştı. Galatasaraylı üyelerin büyük bölümü arazinin alımı sırasında o dönemin büyük parası olan 100 bin TL'yi sorgulamış, ve 'Sayın Başkan bu kulübün parası bu kadar değersiz mi. Burada inek mi otlatacaksınız' sorusuna kadar getirmişti.

Selahattin Beyazıt 1979'da başkanlığı bıraktıktan sonra sırasıyla başkanlık koltuğuna oturan isimler günümüze gelinceye kadar artan borcun karşılığında kurtuluş reçetesi olarak sürekli Riva'nın satılmasını göstermişlerdi.

Özhan Canaydın ve Adnan Polat döneminde daha da büyüdü

Özhan Canaydın ve Adnan Polat döneminde daha da büyüdü
Özhan Canaydın ve Adnan Polat döneminde daha da büyüdü
İçeriğin Devamı Aşağıda

İmar ruhsatı alınan Riva Arazisinde değişik ölçeklerde 800'u aşkın villa yapılması gündeme gelmiş, dönemin Başkanları olan Adnan Polat ve Özhan Canaydın, proje çalışmalarını büyüterek ileriye taşımışlardı. 1.175.000 metrekare arazi şimdi satışa sunulmak için Genel Kurul'da oylanacak. 22 Ekim'de Galatasaray Olağanüstü kongresinden Riva'ya satılabilir onayı çıkarsa, Galatasaray 230 milyonluk Banka borcu ile yılda 40 milyon Euro olarak ödediği banka borcundan kurtulmuş olacak. Zira arazinin satışından kulübün beklediği rakam 300 milyon dolar.

Dursun Özbek: Riva ve Florya, Galatasaray'a orta vadede yaklaşık olarak 500 milyon dolarlık gelir sağlayacak.

Selahattin Beyazıt ismi yaşatılacak

Selahattin Beyazıt ismi yaşatılacak

900 bin metrekaresine yapılabilecek villa ve benzeri inşaatlara bakıldığında ise hep Selahattin Beyazıt hatırlanacak. Önceki dönemler sürekli Genel Kurulu'n önüne gelen, ve bu araziyi Galatasaray'a kazandırıp ve bir yerde kurtuluş reçetesini 45 yıl önce imzalayan Selahattin Beyazıt'ın adının bu araziye verilmesi satış yapılırken sözleşmeye konulması da gündemde. Genel Kurul'un 22 Ekim'deki kongrede bununda oylanması bekleniyor.

Selahattin Beyazıt kimdir?

Selahattin Beyazıt kimdir?

1931 yılında Doğubayazıt'ta Dünya'ya gelmiştir. 1976 yılında gelir vergisi rekortmenleri arasında üçüncü sırada yer alan Selahattin Beyazıt'ı aslında Türkiye'nin en büyük sanayicilerinden biri olarak ünlenmiştir. Galatasaray'da 1969-1973 (iki dönem) ve (Arada bir dönem Mustafa Pekin'in Başkanlığı mevcut) 1975-1979 (1 dönem) yıllarında başkanlık görevi yapmıştır. Bu döneminde futbol takımı 9 kupa (3 Lig Şampiyonluğu, 2 TSYD Kupası,2 Federasyon Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası) kazanarak adını kulüp tarihine altın harflerle yazdırmıştır. Galatasaray Spor Kulübü'ne Riva Arazisini kazandırmıştır. Dönemin parası ile 100 bin TL vererek bu araziyi alan Beyazıt aynı zamanda İngiltere'den Brian Birch'ü Teknik Direktör olarak takımın başına getirmiş ve camiaya üst üste 3 yıl şampiyonluk yaşatmıştır. Beyazıt 85 yaşındadır.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
8
5
2
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın