40 Binden Fazla Özgeçmiş İnceleyen İş Kadınından, CV’lerde Yapmamanız Gereken 8 Kritik Hata

-

İş görüşmeleri için hazırlayıp gönderdiğimiz CV'lerin büyük bir kısmı, bazen sadece hazırlarken yaptığımız dikkatsizce hatalar yüzünden, doğru dürüst okunmadan çöpe gidiyor. 

Tina Nicolai, 2010 yılında kurduğu özgeçmiş platformu Résumé Writers' Ink vasıtasıyla bugüne dek 40.000'in üzerinde CV'yi inceleme fırsatı bulmuş. Özgeçmiş okumak ve elemek konusunda bu denli tecrübe edinmiş birinin tavsiyelerinden faydalanmak kuşkusuz hepimiz için akıllıca olabilir. Independent'ın haberinden derledik; bakalım en sık yapılan, en sinir bozucu CV hazırlama hataları nelermiş?

1. Üstün körü hazırlık ve imla hataları

Nicolai'a göre İş arayanların yaptığı en büyük hata, CV'yi hazırlarken dikkatsiz, özensiz davranmaları ve CV'nin imla hatalarıyla dolu olması.

CV'nizde bu tarz detaylar bunu okuyan insanda tembel olduğunuz ve aslında yeteri kadar sorumluluk almaya gönüllü olmadığınız düşüncesini uyandırıyor. Güncelliğini yitirmiş bilgileri ve başvurulan pozisyonla fazlasıyla alakasız deneyimleri de bu maddeye eklemiş.

2. Ön yazıyı fazla uzun tutmak

"Çok fazla CV incelemeniz gerektiğinde, bunlara ilave edilen her ön yazı okuyan için giderek daha az cazip oluyor".

Bu nedenle ön yazıların olabildiğince kısa tutulup deneyim ve becerilerle ilgili detayların CV içerisinde verilmesini tavsiye ediyor.

"Çok dikkat çekici ve vurgulamak istediğiniz özel bir başarınız yoksa, ön yazıyı bunlarla doldurmayın" diye ekliyor.

3. Fazlasıyla klişeleşmiş kişisel sıfatlamalar

Takım oyuncusu, çözüm odaklı, stratejik düşünen

Bu ve buna benzer, artık gerçekten fazlasıyla klişeleşmiş kişisel sıfatların Nicolai'a göre bugünün koşullarında ayırt edici bir cazibesi yok. Örneğin gerçekten çözüm odaklı bir takım oyuncusuysanız, başarılarınızdan bahsederken bu özelliğinizi içeriğe yedirmeniz hem daha zekice, hem de daha mantıklı.

4. Geçmiş deneyimlerden "sorumlu olmak" biçiminde bahsetmek

Nicolai'ye göre bu, aslında bir önceki işinizin "görev tanımı"; ve sizin orada ne başardığınızı hiç anlatmıyor. Kendisi bunu bir çeşit tembellik göstergesi olarak yorumlamış. Eski işinizin sizden ne beklediğine değil, o beklentileri ne derece karşılayabildiğinize dair cümle kurgularınız olmalı.

5. Gereksiz resmiyet ve tumturaklı ifadeler

Nicolai, belirli bir ciddiyet düzeyinden ötesinin okuyan için fazlasıyla itici olduğunu vurgulamış. Gereksiz süslü ifadeler ve robotik bir resmiyetin, aday hakkında elle tutulur bir olumlu ipucu vermediği için tercih edilmemesi gerektiğini söylüyor.

6. Standart şablonları olduğu gibi kullanıp farklılaştırmamak

Standart şablonları olduğu gibi kullanıp farklılaştırmamak
Standart şablonları olduğu gibi kullanıp farklılaştırmamak

İnternette yer alan sayısız şablon ile CV hazırlamak hayli kolay; ama Nicolai'a göre bu standart şablonlara kendinizden bir şey katmadığınız müddetçe, koca bir CV yığını arasında fark edilir olmanız hiç kolay değil. 

Kendisi bu şablonları takım elbiselere benzetmiş. "Bir takımı giyer, ve onukendi karakterinizi yansıtacak aksesuar ve renk detaylarıyla süslersiniz." diyor. CV'lere de aynı şekilde, kişisel markamızın önemli bir göstergesi olduğu bilinciyle özen göstermemizi öneriyor. 👇

Sıkıcı Özgeçmişlerden Kurtulun! İşte Yaratıcılıkta Sınırları Zorlamış 20 Dikkat Çekici CV - onedio.com
Sıkıcı Özgeçmişlerden Kurtulun! İşte Yaratıcılıkta Sınırları Zorlamış 20 Dikkat Çekici CV - onedio.com

7. Neredeyse hiç boşluk bırakmayarak CV'yi tek sayfaya sığdırmaya çalışmak

Bu da Nicolai'ye göre sık yapılan sinir bozucu hatalardan biri. "Tek sayfaya sığdırmak adına okunaksız hale getirmek, okunmamasıyla sonuçlanır".

Aynı şekilde tuhaf kaçacak kadar fazla boşluk kullanıp gereksizce sayfa sayısını artırmak da öyle. Kısacası boşluk bırakımı konusunda orta yolu bulup makul ve gözü yormayan bir biçimi benimsemek CV'leri hiç okunmadan kenara atılmaktan kurtarabilir.

8. Son olarak iletişim bilgilerine satırlarca yer harcayıp sayfa kullanım alanını ziyan etmek

Gerçekten gerekli bilgileri yeteri kadar kompakt bir alana sığdıramayışımızın en önemli nedenlerinden biri, Nicolai'ye göre kişisel ve iletişim bilgilerimiz kısmına çok fazla alan ayırmak. Açık adresimiz, sosyal medya hesaplarımız ve çeşitli telefon numaralarını alt alta listelemek yerine bu kısımda yerden tasarruf edecek çözümler bulmak, deneyimler gibi daha önemli kısımları öne çıkarmaya yardım eder.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
viyol10sel

en iyi en marjinal en donanimli cv yi de hazirlasan hak eden degil torpilliler tanidiklar kapar işi...

odysseia

editörün yazım yanlışlarına değinilen ilk maddede "üstün körü" yazarak yazım yanlışı yapması ayrı tatlı olmuş :)

mnyksvsc

İnsanlara belki onlarca değişik cv hazırlamışımdır, hepsinin ortak noktası yaz birşeyler önemli değil ismimiz gözüksün... Yani işe alımlar cv ye göre değil içeride adamın varsa ona göre şekilleniyor.

Görüş Bildir