35 Milyon Taraftarıyla Dünyanın En Fazla Türk Taraftara Sahip Futbol Takımı: Tractor Sazi

-

Ülkemizde spor alanında sürekli yapılan bir tartışma var; o da hangi takımın ne kadar taraftara sahip olduğu. Ama bu araştırmaları ve takımlar arası rekabeti sona erdirecek bir durum söz konusu. Sınırlarımızın ötesinde, İran'ın Güney Azerbaycan bölgesinde yer alan Tebriz şehrinin futbol takımı Tractor Sazi, 35 milyonluk taraftar topluluğu ile dünyanın en fazla Türk taraftarına sahip futbol takımı olarak öne çıkıyor. Gelin şimdi hep birlikte bu takımın neden bu kadar büyük bir önem taşıdığına bir göz atalım.

Ülkemizde taraftar sayısı tartışmaları hep 3 büyükler üzerinden yapılıyor.

Yapılan araştırmalarda, nüfus sayısını da göz önünde bulundurursak 3 büyük kulübümüzün, kulüp başına taraftarlarının en fazla 25 milyon olabileceği görülüyor.

Bu noktada Tractor Sazi tüm rakamları alt üst ediyor.

İran Tebriz'de kurulan Tractor Sazi'nin en az 35 milyon Türk taraftara sahip olduğu bildiriliyor.

47 yıllık bir tarihi olan takım, gücünü Türk nüfusundan alıyor.

İran'ın Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Güney Azerbaycan bölgesindeki Tebriz şehrinin takımı olan Tractor Sazi'nin adı şehirde bulunan traktör fabrikasından geliyor. Takımın kuruluş tarihi ise 1970.

Peki Tractor Sazi bölgede yaşayan Türkler için neden bu kadar önemli?

Güney Azerbaycan bölgesi, İran'ın politik anlamda en karışık bölgesi. Burada yaşayan Türkler üzerinde İran İslam Cumhuriyeti tarafından kurulan bir baskı var ve bu baskılar her geçen gün daha da sertleşiyor. Azerbaycan Türkleri; dillerini konuşmakta, anadillerinde eğitim almakta kısıtlanıyor. Bu politik baskılar altında Türk halkının tek çıkış noktası olarak gördüğü Tractor, bir umut olarak her karşılaşmada yeşeriyor.

Tractor maçlarını İmam Yadigar Stadı'nda oynuyor.

Tractor iç saha maçlarının tümünü dolu tribünler önünde oynuyor. Resmi rakamlara göre 68 bin kapasitesi olan İmam Yadigar Stadı'nda resmi olmayan kaynaklara göre her maçta 80 bini aşkın taraftar bulunuyor. Bir başka detay olarak da her maçta stadın içinde olandan daha fazla taraftar dışarıda kalıyor.

Tractor'ün bulunduğu konum Barcelona ile benzerlik gösteriyor.

Barcelona kulübü bilindiği üzere Katalonya bölgesinin milli duygularının vücut bulduğu bir olgu olarak kabul ediliyor. Tractor takımının da Güney Azerbaycan Türkleri için aynı aynı anlama geldiği söyleniyor.

Bu anlamda benzer pankartları Tractor tribünlerinde görmek bir sürpriz değil.

Tractor taraftarları her maçta benzer pankartlar ile Güney Azerbaycan'ın özgürlüğü için çağrıda bulunuyor.

Taraftarlar sıkça Türkiye'ye de gönderme yapıyor.

Görselde de gördüğünüz gibi Tractor maçlarında taraftarlar "Ne Mutlu Türküm Diyene" pankartlarını da eksik etmiyorlar.

Tractor'ün armasında da ay-yıldız göndermesi var.

Takımın logosunda bulunan traktör figüründe ay-yıldız benzeri bir bölüm yer alıyor.

Tractor tribünlerinin en popüler tezahüratına bir kulak verin!

"Tebriz, Bakü, Ankara... Biz hara, Farslar hara..."

Bir diğeri de bu tribün bestesi.

"Sen yaşa Azerbaycan..."

Tezahüratlar genelde milli kimlik üzerine.

Bir diğer tezahüratta da "Azerbaycan var olsun, istemeyen kör olsun..." şeklinde sesleniliyor.

Biz de Tebriz'e selamlarımızı gönderiyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gece-gunes

Ayrılıq ayrılıq amaaan ayrılıq , her bir detden yaman ayrılıq

dumadamdum

Türki cumhuriyetler, türki halklar demeden önce nereden gelmiş bu türki kelimesi önce onu araştırın arkadaşlar. Yok öyle bir şey. Bölücü kimselerin ortaya attığı bir lekeden ibaret bu türki kelimesi. Ne türkü olduğunun önemi var mı ki? Türk işte!

kalemine

biz türklerin kafasına bakarsak herşey bizim hakkımız her yer bizim yerimizi e senin gelip konduğun anadolu kimindi o zaman? geçmişle yaşamak olmaz mevcut duruma sahip çıkmak lazım herkesin vatan bütünlüğü kendine. burdaki niyetim silahlı örgütler kurup hainlik yapanlarla varlıklarını sessizce sürdüren bu türk kardeşlerimizi kıyaslamak değil. fakat onların dilinde konuşamaması eğitim görememesi nasıl dokunuyor bize değil mi. bu biraz sahte geliyor bana işte

mujde-arcan1

bunlar da iranın vatan hainleri

afet-hesenzade

Onlarin veteni iran deyil, Cenubi Azerbaycandi

Gizli Kullanıcı

Bir futbol takımını tutmaları vatan haini oldukları anlamına gelmez.

Gizli Kullanıcı

Zaten oranın ismi Güney Azerbaycan :)

gr4teful

AYNEN KARŞİM SEN NE YAPTIN VATANIN İÇİN

umit-beynel

ABD, İran'a karşı kışkırtmak için oradaki Türklere her yıl milyonlarca dolar akıtıyor. Çünkü Suriye'den sonra İran karışacak ve karıştırılmak isteniyor. Eğer ABD amacına ulaşırsa, oradaki Türkler özgürlüğüne mi kavuşacak sanıyorsunuz... Olan aynı Suriye'de olanlar gibi yine kadın ve çocuklara olacak...

gece-gunes

İranda onların yerine bir gün geçirseydin görürdüm seni. Burda öyle özgür özgür konuşup gezip eğleniyorsun. Bayan denildiğinde " bayan değil bikerem kadın" diye çıkışıyorsunuz. Ama orda insan yerine bile konulmuyorsunuz. Sonra vatan haini. Güney Azərbaycan da özgürlük sayqı ve bütünlük isdiyor.

tamerovich

Son on küsür yılda arabın diniyle ,parasıyla ,beş para etmez görgüsüz ayılarıyla uğraşmaktan,götlerini yalamaktan kendi kanımızdan olanlara, türki cumhuriyetlere,azınlık olarak farklı ülkelerde yaşayan insanlarımıza sırtımızı döndük. Bizim üst kimliğimiz müslümanlık değil Türklüktür. Tanrı Türkü korusun yüceltsin

Görüş Bildir