Görüş Bildir
Haberler
32 Saatlik Vekillerin Primleri 4 Yıl Boyunca Meclis Bütçesinden Ödenecek

32 Saatlik Vekillerin Primleri 4 Yıl Boyunca Meclis Bütçesinden Ödenecek

FreiGeist
07.10.2015 - 10:05 Son Güncelleme: 07.10.2015 - 12:02

Parlamento tarihinin en kısa süreli döneminde ancak 32 saat Genel Kurul mesaisi yapan milletvekillerine son bir jest çıktı. 2 yılı doldurmadıkları için henüz milletvekili statüsünde emekli olamayan vekillerin 4 yıllık sosyal güvenlik primleri, çalışmasalar bile Başbakanlık Müsteşarı’na endeksli olarak Meclis bütçesinden ödenecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hürriyet'ten Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre, 25’inci yasama döneminde 4 ay gibi kısa bir süre parlamenter unvanını taşıyan TBMM üyeleri, seleflerinin 2012’de getirdiği yasal hükümlerden faydalanacaklar. TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, milletvekillerine gönderdiği yazıyla yeni sosyal haklarını anımsattı. Yılmaz’ın, iki yılı doldurmadıkları için emekliliği hak etmeyen milletvekillerine verdiği bilgi şöyle:

“Emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekilleri, bu görevlerinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde SGK’ya müracaat etmeleri halinde erkekte 25, kadında 20 yıllık hizmet yılının dolumuna kadar olan süre içerisinde 4 yıl boyunca Başbakanlık Müsteşarı’na endeksli primin; Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olmayanların tamamı; vergi mükellefi olarak iş yapanlar ile bir işverene tabi olarak çalışanların ödedikleri primler ile Başbakanlık Müsteşarı’na ödenen prim arasındaki farkı TBMM bütçesinden karşılanacaktır.”

SAĞLIK, PASAPORT, TRAFİK

Meclis Başkanı’nın yazısında ayrıca “Aday olmayan veya aday olup da tekrar seçilemeyen milletvekillerinin tedavi yardımı mevcut haliyle aynen devam edecektir. Diplomatik pasaportlarınız hususi pasaporta dönüşeceğinden bu pasaportların Milletvekili Hizmetleri Başkanlığı’na teslim edilmesi gerekmektedir. Talebiniz üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildirilerek ‘Milletvekilinin kullandığı araç’ şerhi konulan araçlardaki şerh 1 Kasım 2015 tarihi itibariyle kaldırılacaktır” denildi. Bu uyarı, milletvekilliği sona ereceklerin dokunulmazlık kazanan araçlarına 1 Kasım’dan itibaren ceza yazılacağı anlamına geliyor.

ASGARİ ÜCRETLİDEN 375 TL KESİNTİ

Şu anda 1000 TL ücret alan asgari ücretlinin sigorta kesintisi 178 lira 29 kuruş oluyor. Aynı şekilde asgari ücretliyi çalıştıran işverenden de 197 lira 39 kuruş kesinti yapılıyor. Böylece asgari ücretliden yapılan sigorta primi kesinti turarı 375 TL’ye çıkıyor. Milletvekilliği biten ve emeklilik aylığına hak kazanmamış vekillerin Başbakan Müsteşarının maaşına denk bir şekilde sigorta primlerinin dört yıl boyunca karşılanacağı açıklandı. Bu da ayda 320 TL’ye denk geliyor.

2012’DE TORBA KANUNLA GETİRİLMİŞ

Milletvekillerine prim ayrıcalığının Meclis’te 17 Ocak 2012’de kabul edilen torba kanunla getirildiği anlaşıldı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0