Erkek Şiddeti: 3 Dilde 3 Video

-
Abone ol

Erkekler 2014'te en az 281 kadın öldürdü, 109 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti. bianet'in üç dilde hazırladığı video, 2014'te medyaya yansıyan erkek şiddeti vakalarıyla ilgili istatistiklere yer veriyor.

Medyada yer alan haberlere göre, erkekler 2014’te en az 281 kadın öldürdü, 109 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti / tecavüz girişiminde bulundu, 560 kadını yaraladı, 140 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.

bianet, 2014'te yaşanan erkek şiddeti vakalarıyla ilgili istatistikleri Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olarak video haline getirdi.

Türkçe videoyu Mert Fırat, Kürtçe videoyu Alan Ciwan, İngilizce videoyu Simon Johns seslendirdi.

2014 erkek şiddeti çetelesi

Seslendiren: Mert Fırat
Video: Onur Tetik
Hazırlayan: Çiçek Tahaoğlu / bianet

Amara tundiya mêran a 2014an

Dengdan: Alan Ciwan
Vîdeo: Onur Tetik
Amadekar: Çiçek Tahaoğlu / bianet
Wergêr: Osman Mehmed

2014 male violence statistics

Voiced by Simon Johns
Video by Onur Tetik
Infographic by Çiçek Tahaoğlu
Translated by Barış Mumyakmaz

* Bu infografikler, Friedrich Ebert Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı'nın mali desteğiyle yayımlanmıştır. Üretimi IPS İletişim Vakfı'na aittir.

Bianet'ten not:

* bianet’in erkek şiddeti çetelesinde sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz. Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlere ise çetelenin tam metninde yer versek de, bu vakaları başlığa taşıdığımız sayıya dahil etmiyoruz. Ayrıca ağır ruhsal hastalıklara sahip bireylerin işlediği cinayetleri de çeteleye dahil etmiyoruz.

Tecavüz istatistikleri için topladığımız veriler arasında çocuğun cinsel istismarı vakaları yer almıyor çünkü bu konu için bambaşka bir medya taraması gerekiyor. Rızaları dışında zorla seks işçiliği yaptırılan kadınları ise tecavüz kategorisinde değerlendiriyoruz.

Kaynak: Bianet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir