Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

250 Adadan Meydana Gelen Cennet Gibi Bir Cumhuriyet: Palau Adası

-

Palau... Bu yeri daha önce duyanların sayısı, sanıyoruz ki epey azdır. Gelin, hep beraber Okyanusya'da bulunan bu ada ülkesini tanıyalım.

1. Palau, Okyanusya'da bulunan küçük bir ada ülkesi.

Palau, Pasifik Okyanusu'nda Mikronezya'nın bir kısmını oluşturan, 250 adadan meydana gelen bir cumhuriyet. Nüfusu yaklaşık 21.000 olan ülkenin başkenti Melekok, en kalabalık adası ise Koror.

2. Adalara ilk yerleşim, bundan 3.000 yıl öncesine dayanıyor.

Bundan 3.000 yıl önce Filipinli yerliler, buralara göç etmeye başlıyor. 18. yüzyılda ise Avrupalılar ayak basıyor ve adalar önce İspanyol sömürgesi ardından da Alman sömürgesi haline geliyor. Dünya Savaşları boyunca ise Japonya ve Amerika himayesinde varlığını sürdürüyor. 1994 yılına gelindiğinde ise Amerika'yla anlaşmalı olarak bağımsızlıklarına kavuşuyorlar.

3. Ülkenin ekonomisi turizm, balıkçılık ve tarıma dayanıyor.

Palau mutfağı cassava, taro, hint yer elması, patates, balık ve domuz eti içeriyor. Ülkenin en büyük adası olan Koror'da, Japon ve Çin restoranlarına rastlamakta mümkün.

4. Ülkeye ulaşım Palau Havalimanından sağlanıyor.

Adalarda demir yolu yok ve kara yollarının da çoğu asfaltsız. Şehir içi ulaşımda taksiler kullanılabiliyor ancak otobüsle ulaşım yalnızca en büyük ada olan Koror'da bulunuyor. Adalar arasındaki ulaşım, tekneler ve yerel uçuşlar vasıtasıyla sağlanmakta. Malakal Adası'nda ise askeri ve sivil olarak kullanılan bir liman bulunuyor.

5. Palau, pek çok otel alternatifi sunuyor.

Doğanın korunduğu bu güzel yer, bizlere birçok otel alternatifi sunması sebebiyle de güzel bir tatil rotası.

6. Palau, tropik iklimin etkisi altında.

Tropikal iklim dolayısıyla Palau'da belirgin yağışlar görülüyor ve en kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazla. Palau'da yıllık ortalama sıcaklık 27.5 derece ve yıllık ortalama yağış miktarı da 3638 mm.

7. Palau'nun, %69.9'unu Mikronezya, Malay ve Malanezya kökenliler oluşturuyor. Ada halkının %15.3'ü Filipinli,%5'i Çinli , geri kalan kısmı ise Asya kökenli.

8. Palau'da siyasi parti bulunmuyor.

Yasama organı olan Palau Ulusal Kongresi, 16 üyeli Temsilciler Meclisi ve 9 üyeli Senato’dan oluşmaktadır.  

ACP, ADB, AOSIS, FAO, IAEA, IBRD, ICAO, ICRM, IDA, IFC, IFRCS, IMF, IOC, IPU, MIGA, OPCW, PIF, Sparteca, SPC, UN, UNCTAD, UNESCO, WHO ise üyesi olduğu uluslararası kuruluşlar.

9. Palau'da konuşulan birkaç dil bulunuyor: Palauca (%65) Filipince (%15), İngilizce (%10), Çince (%6).

10. Mavi zemin üzerinde sarı daire barındıran bir bayrağı bulunan Palau'nun yüz ölçümü ise, 459 kilometrekare, GSYİH değeri ise yaklaşık 276 milyon ABD doları.

11. Palau'nun videosunu izlemek isteyenler için, bunu buraya bırakalım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir