21 Yaşındaki Öğrencinin İşitme Engelliler ve Duyma Güçlüğü Yaşayanlar İçin Ürettiği Maskeler Gönülleri Fethetti!

27PAYLAŞIM

Şu an bütün dünya tıbbi malzeme tedarik etme konusunda sıkıntı yaşıyor. Maskeler konusunda herkes kendince çözümler üretirken üniversite öğrencisi Ashley Lawrence, kimsenin duyma sıkıntısı yaşayanlar ve işitme engelliler için bir maske üretmediğini fark etti.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/handmade-spec...

Duyma güçlüğü yaşayan ve işitme engellilere uygun bir maske olmadığını fark eden bu genç kadın hemen harekete geçti!

21 yaşındaki Ashley, işitme engellilerin eğitimiyle ilgili bir bölümde okuyor ve hepimiz gibi bireysel karantinada. Ama yalnızca kendisini değil, bu süreçte sıkıntı yaşayan engellileri de düşünüyor.

Tam da salgından hemen önce maskeler, işitme kaybı yaşayan kişilerin doktorların dudaklarını okuyabilmelerine yardımcı olmak için üretildi ve satışa sunuldu. Maske temini sıkıntından ötürü, herkes kendi maskesini yapmaya başladı ve ben de "Neden herkes için yapmayayım ki?' diye düşündüm. Biz de böyle evde, sağlıklı kalıyoruz. 

DÜZELTME: Maskelere gösterdiğiniz sevgiyle dolup taştım. Yapımı kolay olsun diye maskelerin kalıplarını yeniledik. Size bunlardan yapabiliriz veya kendinizinkini yapmanız için kalıbı gönderebiliriz.

"İnsanların kullan-at maskeler yerine kendi maskelerini yaptıklarını Facebook'ta gördüm. O zaman da işitme engelli ve duyma güçlüğü yaşayanları düşündüm."

Annesinin kendisine yardım etmesini istedikten sonra kullanan kişinin ağzının görünmesini sağlayacak şekilde plastik bir kısmı olan bu maskeyi hazırlamaya başladılar.

Amerikan işaret dili ve dudak okuma ile iletişim kuran kişilerin karşıdaki insanın dudaklarını görebilmesi oldukça önemli.

Ashley tasarımını Facebook'ta paylaştı ve kısa zamanda maskelere büyük bir ilgi oldu.

Paylaştığı gönderi sosyal medyanın ilgisini çekti ve Amerika'daki kişilerden sipariş almaya bile başladı. Şimdi üretebildiği kadar üretiyor ve insanlara ücretsiz dağıtıyor. Fakat talep yükseldikçe ücretsiz kalıplar hazırlayıp, insanların maskeyi nasıl yapabileceğine dair dersler vermeyi planlıyor. İnsanlara yardımcı olabilmesi için masrafları karşılayabilmesi gerekiyor. Bu nedenle de masrafları için bir kampanya oluşturdu. Umarız her şey istediği gibi gider!

Ellerine sağlık Ashley!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ufukdiyoki

Yaşadığım yerde bir kumaşçı isteyenlere ücretsiz kumaş maske yapıyor :)

artankara

İşaret dili kullananlar genelde dudak okumaz. Eğer maskenin koruyuculuğu varsa fikir güzel ama işe yaramadı için işitme engelli bireyin değil geri kalan herkesin bu maskeyi takması lazım o da pek mümkün görünmüyor.

oz.lemm

kalbine sağlık Ashley.

corumfbi

Kalbi gibi kendisi de güzel

Görüş Bildir