Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

21 Dost ile Dünya Down Sendromlular Günü

9bPAYLAŞIM

Her insanda 23 çift kromozom bulunur ve bu kromozomlar vücudumuzun genetik miraslarını taşıyan yapı taşlarıdır. Bazı insanlar 21. kromozom çiftinde oluşan fazladan bir kromozom nedeniyle “Trizomi 21” adı verilen bir “”genetik farklılık” ile birlikte doğarlar. Diğer bir deyişle “Down Sendromu”.

Birleşmiş Milletler tarafından 21 Mart tarihi tüm dünyada Down Sendromlular Günü olarak kabul edilmiştir. Bu tarihin özel bir anlamı olup 21.kromozom çiftinde fazladan meydana gelen 3. kromozomu simgelemektedir.

Fırsat verildiğinde Down Sendromlu bireylerin birçok meslek dalında başarılı olabilecekleri ve toplumda iyi yerlere gelebilecekleri ana tema olarak vurgulanmış ve bu temaya bağlı olarak modeller, 21 farklı mesleki karaktere bürünüp objektif karşısına geçmişlerdir.

21 DoSt Projesi bir farkındalık çalışması olup, toplumda Down Sendromlu bireylere dikkat çekmek ve bir bilinç düzeyi oluşmasına katkıda bulunmak amacı ile İzmir’li fotoğrafçı Mahmut Cinci tarafından tasarlanmış ve hayata geçirilmiş bir projedir.

1. 

Down Sendromu bir hastalık değil, genetik farklılıktır.

2. 

En basit tanımı ile Down Sendromlu bireylerde 46 yerine 47 kromozom vardır.

3. 

Fiziksel olarak birbirlerine benziyor gibi görünseler de aslında farklıdırlar.

4. 

Diğer çocuklar gibi Down Sendromlu çocuklarında kendilerine has karakterleri, yetenekleri ve düşünceleri vardır.

5. 

Son derece sosyal ve kolay iletişim kurabilen bireylerdir.

6. 

Birçok alanda başarılı olabilirler.

7. 

Yaptıkları işi sahiplenme içgüdüleri yüksek olduğunda titizlik ile çalışabilme becerileri vardır.

8. 

Birleşmiş Milletler tarafından 21 Mart tarihi tüm dünyada Down Sendromlular Günü olarak kabul edilmiştir.

9. 

21 Mart tarihi, 21.kromozom çiftinde fazladan meydana gelen 3. kromozomu simgelemektedir.

10. 

11. 

Melek çocuklar diye bilinirler.

12. 

Fırsat verildiğinde birçok işin üstesinden gelebilirler.

13. 

21 Dost Projesi için 21 Down Sendromlu birey objektif karşına geçip farklı mesleki karakterde poz vermişlerdir.

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

21. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mmurat

Down Sendromu olanlar çok çok güzeller ama bu konuda bazı bilimsel gerçekler var. Gördüğünüz gibi evrimin olması imkansızdır. Down sendromu mutasyonların faydalı olmadığının ve daima zarar verdiğinin bir ispatıdır. Mevcut genetiğe fazladan +1 bilgi eklenmesi genetiği tahrip ediyor, yapıyı bozuyor. Evrim teorisi genetik bilim karşısında çökmüştür. Doğa da, DNA'ya bilgi ekleyip canlıya yeni faydalı özellikler kazandıracak, türünü dönüştürecek yada yeni organlar çıkaracak bir mekanizma yoktur. Bu nedenle tüm canlıların genetiğine bilgi ekleyen ve yoktan yaratan sadece yüce Allah'tır.

munferit

evrimle ilgili bir konu altına down sendromundan bahsederek yorum yaz ama bu galeriden yola çıkıp altına evrim din inanç üzerine bir yürüyüş yaptın ya!!! hazziktir be murat abi!!!!!!

trapzorgard

Artık bu kadar da olmaz arkadaşım. Çoğu mutasyonların nötr etkisi vardır, bazıları da olumludur. Şu anda anlamlı bir örnek veremem zaten insan ömründen uzun süreçler bunlar, ama hiç değilse mutasyonun olan dna bilgisindeki değişimden ötürü olabileceğini de unutma. Her mutasyon zarar veriyormuş bu yüzden evrim çürümüşmüş.... çok iyi bir tespitte bulunmuşsun tebrikler

zaiksde

elinde tek çizgi olan herkes down sendromlu mu oluyo

kozzi

21. kormozomda trizomi (3'leme). 21.03; 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü... Ayrıca Down Sendromu sadece insanlara özel bir durum değildir, hayvanlarda da görülebilir:

Görüş Bildir