Görüş Bildir
Haberler
2022 Bedelli Askerlik Yerleri, Başvuru Sonuçları Açıklandı mı? e-Devlet Askerlik Yerleri Öğrenme

2022 Bedelli Askerlik Yerleri, Başvuru Sonuçları Açıklandı mı? e-Devlet Askerlik Yerleri Öğrenme

Bedelli askerlik yerleri yeni yılın gelmesiyle birlikte yeniden gündeme geldi. Bedelli askerlik celp dönemleri yerleri için geri sayım başladı. 31 Aralık 2021 tarihine kadar ücret ödemelerini ve başvuru işlemlerini tamamlayan vatandaşlar ''2022 bedelli askerlik yerleri, başvuru sonuçları açıklandı mı? Ne zaman açıklanacak?'' sorularına yanıt arıyor. Milyonlarca asker adayı, askerlik yerlerini e-Devlet sorgulama sayfası üzerinden öğrenilebilecek. Peki, 2022 bedelli askerlik yerleri, başvuru sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? İşte tüm detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Celp dönemi yaklaştıkça, tecilini bozduran ve askere gitmek için başvuran adayların gündeminde askerlik konusu var. Yurt genelindeki binlerce asker adayı 2022 celp dönemleri ile bedelli askerlik, er ve yedek subay askerlik yerlerinin açıklanmasını bekliyor. 2022 bedelli askerlik yerleri, başvuru sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak?

2022 Bedelli Askerlik Yerleri Açıklandı mı?

2022 Bedelli Askerlik Yerleri Açıklandı mı?

2022 Bedelli askerlik yerleri henüz MSB tarafından açıklanmadı. 2021 yılında askerlik yerleri ocak ayında belli olmuştu. Sonuçlar e-devlet üzerinden ‘Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama’ bölümünden duyurulmuştu. Seçim ve sınıflandırma sonuçları ise 22 Ocak 2021 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyuruldu.

2022 Bedelli Askerlik Celp ve Sevk Dönemi

2022 Bedelli Askerlik Celp ve Sevk Dönemi

1. Bedelli askerlikten yararlandırılacak yükümlü sayıları Genelkurmay Başkanlığı ile koordine edilerek Milli Savunma Bakanlığınca tespit edilir. Bunların temel askerliklerini yapacakları birlikleri ile bu birliklerin kontenjanları Genelkurmay Başkanlığınca 31 Aralık tarihine kadar Milli Savunma Bakanlığına bildirilir.

2. İstekli sayısının bedelli askerlikten yararlandırılacak yükümlü sayısından fazla olması halinde yararlandırılacak olanlar Milli Savunma Bakanlığınca belirlenen tarihlerde sınıflandırma kurulunca kura çekimi ve sınıflandırma işlemleri bir sonraki yılın ocak ayı içerisinde belirlenir. İstekli sayısının bedelli askerlikten yararlandırılacak yükümlü sayısından az olması halinde kuraya tabi tutulmaksızın tüm istekliler bedelli askerlik hizmetinden yararlandırılır.

3. Yükümlülerin kuvvet komutanlıklarına tahsisi, sınıflandırılması ve temel askerlik eğitimini alacakları birlik komutanlıklarına dağıtımı, kuraya tabi tutma işlemleri sınıflandırma kurulunca yapılır.

4. Yükümlülerin bedelli askerlikle ilgili celp ve sevk dönemi değişiklik talepleri, o yıl içerisindeki başka bir celp döneminde temel askerlik eğitimini tamamlamak istemesi şartıyla Askeralma Genel Müdürlüğünce değerlendirilir.

5. Bedelli askerlik hizmetinden yararlanma hakkı elde edenlerin Askeralma Yönetmeliğinin 59’uncu maddesinde belirtilen mazeret halleri;

a. Kendisinin tutukluluğu veya hükümlülüğü,

b. Kendisinin herhangi bir sağlık kurumu raporuyla belgelendirilmiş istirahat gerektiren hastalığı,

c. Eşi veya ikinci derece dahil kan/kayın hısımlarından birinin sağlık kurumu heyet raporuyla belgelendirilmiş hayati tehlike içinde olduklarını gösteren hastalığı,

ç. Sevkten önce veya sonraki on beş gün içinde eşinin veya ikinci derece dahil kan/kayın hısımlarının ölümü,

d. Sevkten önceki veya sonraki on beş gün içinde kendisi veya ikinci derece dahil kan/kayın hısımlarından birinin evlenmesi,

e. Sevkten önceki veya sonraki iki ay içerisinde çocuğunun doğması halleri hariç ertelemeleri yapılmaz.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
12
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın