2019'da Ruhsal Sağlığınızı Allahuekber Dağları'na Çıkartacak Altın Değerinde 15 Öneri!

2.1bPAYLAŞIM

2018'i geride bırakıp, 2019 yılına adım atmaya sayılı günler kala yeni yılda sizi ruhsal olarak çok daha iyi hissettirecek önerileri sizler için Buzzfeed'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/julianakataoka/...

1. Kendinizi başkalarıyla bu kadar çok kıyaslamaktan vazgeçin.

"Çünkü zamanınızın çoğunu başkalarının hayatını izleyerek ve kendinizi onlarla kıyaslayarak geçiriyorsanız, sizi gerçekten neyin mutlu ettiğini nasıl anlayacaksınız? Ve ne zaman yeteneklerinize ve tutkularınıza odaklanmaya zaman bulacaksınız?"

2. Her zaman herkesi mutlu etmek zorunda olduğunuzu hissetmekten vazgeçin.

"Etrafınızdaki herkesi mutlu etmeye çalıştıkça kendinizi yıpratırsınız. Ve aslında yalnızca bu insanlardan birkaçının fikirleri gerçekten sizin için önemlidir. Verici bir aile bireyi ve arkadaş olmaya, sınırları korumaya ve kendinizle ilgilenmeye odaklanın."

3. Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı sınırlayın.

"Günün sonunda sosyal medya sizi zamanı yaşamaktan alıkoyan şeylerden en önemlisidir. Kendinize kurallar koyun ve sosyal medyayı sürekli kontrol etmediğiniz zaman ne kadar yaratıcı ve rahatlamış hissettiğinize odaklanın."

4. Veya yalnızca sizi mutlu eden hesapları, gönderileri takip edin.

"Sosyal medyada daha az zaman geçirmenin söylendiği kadar kolay olmadığını biz de biliyoruz. Sosyal medyadan tamamen uzak duramıyorsanız da, sizi kötü anlamda etkileyen kişileri ve hesapları takip etmekten vazgeçin. Yalnızca sizi mutlu edenlere, mutlu hissettirenlere bakın."

5. Kendinizle ilgili sahip olduğunuz her olumsuz düşünce için, en az iki olumlu düşünceniz olsun.

"Pozitif düşünce konusunda kendinizi eğitmek çok büyük bir fark yaratır. Ne zaman kendinizi aşırı derecede eleştirmeye başlarsanız, hemen kendinizle ilgili en az iki güzel düşünceyi aklınıza getirin."

6. Başarısızlık ve eleştiri yalnızca sahip olabileceğiniz en iyi öğretmenler olabilir.

"Eleştirilmek ve başarısız olmak, hatalarınızdan ders almanın en iyi yollarından biridir. Başarısız olmamak veya hata yapmamak için yapabileceğiniz tek şey ise hiçbir şey yapmamaktır."

7. Hangi emojinin sizin duygularınızı tanımladığını belirleme alışkanlığı edinin.

"Fiziksel ve duygusal durumunuza odaklanmak, sizi bilinçsizce strese sokan durumlardan hangisine cevap vermediğinizi gösterir. Evin yolu mu sizi bitirip tüketen? Bir arkadaşınızla takıldıktan sonra sinirli mi hissediyorsunuz? Bu tepkileri fark etmek, beklenen veya beklenmeyen olumsuzluklara karşın nasıl tepkiler vereceğinizi de anlamanıza yardımcı olur."

8. Sadece "hissetmek" için kendinize izin verin.

"Bazı günler yalnızca mutsuz hissedersiniz ve bunda herhangi bir sorun yoktur. Hemen, o an bu durumu düzeltmek için acele etmek zorunda değilsiniz."

9. Bazı şeyleri yardımcı olmayacak noktaya getirene dek düşünmeyin.

"Geçmişte yaşanan olayları tekrar tekrar düşünmek oldukça normal ama bunun üzerine ne kadar zaman harcadığınıza dikkat etmeniz gerekir. Düşünme zamanınız aşırıya kaçmaya başladığında kendinizi başka şeylerle meşgul etmeye başlayın. Bir bardak su alın, yürüyüşe çıkın. Düşünce girdabından çıkmanızı sağlayacak bir şeyler yapın."

10. Kendinize bakma alışkanlığı edinin.

"Gününüzü aydınlatacak küçük detayları hayatınıza dahil edin. En sevdiğiniz programı izlemek, birkaç sayfa kitap okumak, bir bardak çay veya kahvenin tadını çıkarmak, bir sabunun ferahlığını hissetmek için kendinize zaman ayırın."

11. Alçak gönüllülük ve iyilik yapmaya kendinizi alıştırın.

"Zor bir zamandan geçiyorken, başkaları için güzel bir şeyler yapmayı deneyin. Sahip olduğunuz şeyleri başkalarıyla paylaşmanın keyfini ve mutluluğunu yaşayın."

12. Nefes almayı unutmayın.

"Basit görünmesine rağmen birçok ruh sağlığı listesinde bulunan bu egzersiz gerçekten işe yarıyor. Bir anlığına da olsa durun. Gözlerinizi kapatın. Nefes alın. Nefes verin. Tekrar edin. Böylece bedeninizi normal düzenine yeniden döndürebilirsiniz."

13. Bazı şeylerin "gerçekten" ne kadar önemli olduklarının değerlendirmesini yapmayı öğrenin.

"Krizin ortasında problemlerin boyutunu görmek oldukça zor olabilir. Ama böyle anlarda durup, gerçekten bir felaket mi olup olmadığını düşünmeye alıştırın kendinizi. Bir yıl sonra da aynı şekilde önemli olacak mı?"

14. Açık fikirli kalmanın önemini de içselleştirin.

"Eğer beklentileriniz konusunda daha açık olursanız, en negatif durumlarda bile en iyiyi elde etmek daha rahat olacaktır."

15. Ve son olarak iyileşmek için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

"Katlanılmaz acının ortasında bile yaşayabildiğiniz her dakika, her saat, her gün, her ay ve hatta her yıl bir zaferdir. İyileşmek bir süreçtir ve kolay değildir. Adım adım ilerlemeniz gerekir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ece-ysl

9... beni düşündürdü :).... ironik ama...

merve_ceylan184

İnşallah yapabilirim.

blizzard

Hissetmek için kendime izin verdiğimde iyi şeyler hissetmiyorum. 2019 yılı da 2018 gibi düz geçer. Yani iyi geçmek dışında her şey olabilir.

volkan-gulumser

Zaman en iyi ilaçtır , kendimden biliyorum... :)

Görüş Bildir