2016 Yılında Amerika’da En Çok Parayı Hangi Meslekler Kazandı Merak Ediyor musunuz?

İş Yaşamı
525PAYLAŞIM

ABD'nin en büyük kariyer portallarından Glassdoor, son paylaşılan maaş raporlarına dayanarak, ülkede en yüksek ücreti alan meslekleri açıklamış. Portalın baş ekonomisti Andrew Chamberlain'e göre bu rapor, yüksek ücretin becerilere, yüksek öğrenime, rekabete ve otomasyona dayalı işlerde çalışmaya bağlı olmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu nedenle de listede kimi iş kolları klasik, kimi ise çok daha yeni ve teknolojik. 

En çok kazanan 25 meslek ile, ABD'de bu alanlarda duyulan ihtiyaç şöyle:

25. Bilgi Sistemleri Yöneticisi

Kısa görev tanımı: Yeni teknolojiler hakkında bilgi sahibi olur ve kuruluşlarının bilgisayar sistemlerini yükseltme yollarını araştırır.

Ortalama yıllık maaş: 106,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 147

24. Analiz Müdürü

Kısa görev tanımı: Şirketin başarısını ölçmesine ve ihtiyaçlarını tahmin etmesine yardımcı olmak için işletme ve finans analizleri yapar.

Ortalama yıllık maaş: 106,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 988

23. Tasarım Müdürü

Kısa görev tanımı: Tasarımı optimize etmek ve bir ürün sunmak için çalışır. İç ve dış tasarım ve bütçe konularında ürün müdürü ile işbirliği yapar.

Ortalama yıllık maaş: 106,500 USD

Açık pozisyon sayısı: 510

22. Ürün Müdürü

Kısa görev tanımı: Bir ürünü tasarlayan ve pazarlayan ekipleri yönetmeye yardımcı olur.

Ortalama yıllık maaş: 107,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 7,758

21. Muhasebe Müdürü

Kısa görev tanımı: Şirkette muhasebe ve vergi fonksiyonlarını ele alır.

Ortalama yıllık maaş: 110,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 1,495

20. Veri Mimarı

Kısa görev tanımı: İşle ilgili verileri bütünleştirir ve korur. Verilerin, işletme operasyonlarıyla nasıl ilişkili olduğunu ve ileride yapılacak herhangi bir değişikliğin, verilerin organizasyonda kullanılmasına etkilerini anlar.

Ortalama yıllık maaş: 113,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 762

19. Aktüer (Sigorta Hesap Uzmanı)

Kısa görev tanımı: Risk ve belirsizliğin mali sonuçlarını analiz eder. Belirsiz gelecekteki olaylara, özellikle sigorta ve emeklilik programlarına ilişkin olaylara bakar. Birçoğu sigorta şirketleri için çalışır; ancak danışmanlık firmalarında, devlette, büyük şirketlerde, hastanelerde, bankaların ve yatırım firmalarının çalışan yardım bölümlerinde de ihtiyaç duyulmaktadır.

Ortalama yıllık maaş: 115,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 175

18. Kreatif (Yaratıcı) Direktör

Kısa görev tanımı: Reklamcılık ve pazarlama şirketlerindeki yaratıcı liderdir. Bir ürün vizyonu yaratmak için tasarımcılar, sanatçılar, metin yazarları, satış ekipleri ve pazarlamacılarla işbirliği yapar. Müşterilerle bir tasarım vizyonunu uygulanabilir bir ürüne dönüştürmek için çalışır; ve kurumsal ürün tasarımını kolaylaştırmak için yöneticilerle birlikte çalışır.

Ortalama yıllık maaş: 115,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 696

17. Risk Müdürü

Kısa görev tanımı: Olası kaza veya kayıp nedenlerini tanımlar. Bunları önleyici tedbirleri önerip ve uygular; ve en kötü senaryoda maliyetleri ve hasarı minimuma indirmek için planlar hazırlar.

Ortalama yıllık maaş: 115,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 1,137

16. Veri Bilimcisi

Kısa görev tanımı: Şirketin veri yığınlarını anlamlı parça ve bütünlere dönüştürür.

Ortalama yıllık maaş: 115,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 1,985

15. Finans Müdürü

Kısa görev tanımı: Şirketin stratejik olarak parasını yönetmesine yardımcı olur, böylece işletme ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Ortalama yıllık maaş: 115,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 2,582

14. Sistem Mimarı

www.silicon.co.uk

Kısa görev tanımı: Ağ ve bilgisayar sistemleri oluşturan IT (Bilgi Teknolojileri) profesyonelidir. Sistem mimarı, omurgayı bir iş alanına taşıyan ağ sistemlerinin hazırlanması, yapılandırılması ve çalıştırılmasından sorumludur. Bu, teknik destek sunmayı veya hatta uzun vadeli bir iyileştirme planı araştırmayı da gerektirir.

Ortalama yıllık maaş: 116,920 USD

Açık pozisyon sayısı: 439

13. Eczacı

Kısa görev tanımı: Reçeteli ilaçları dağıtır ve hastalara bu ilaçlar hakkında bilgi verir.

Ortalama yıllık maaş: 118,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 4,502

12. Uygulama Geliştirme Müdürü

Kısa görev tanımı: Bir kuruluşun yazılım uygulamaları ile ilgili tüm faaliyetlerini planlamak, koordine etmek ve denetlemek yoluyla işletme faaliyetlerini sürdürür. Ayrıca, mevcut sistem ve uygulamaları, iş için gerekli desteği, ve güncellemelerini yürütür.

Ortalama yıllık maaş: 120,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 263

11. Sorumlu Angajman Müdürü

Kısa görev tanımı: Bir müşteri ile satış organizasyonu arasındaki ilişkiyi yönetmekten, proje boyunca hizmet sunumunu izlemekten sorumludur. Müşteri ile satış organizasyonu arasındaki temel irtibat noktası olarak hareket ederek proje performansını, finansmanını, kaynak planlamasını ve tırmanmaları azaltmayı görevlendirir.

Ortalama yıllık maaş: 120,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 1,452

10. Çözüm Mimarı

Kısa görev tanımı: Meslektaşları ile projelerde işbirliği yapar ve şirketin uygulamalarının veya ürününün genel tasarımından sorumludur. Müşterilerle de buluşur, talepleri tasarımlara dönüştürür ve en iyi uygulamaları önerir.

Ortalama yıllık maaş: 120,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 2,838

9. IT (Bilgi Teknolojileri) Müdürü

Kısa görev tanımı: Şirketin teknoloji altyapısını yönetir.

Ortalama yıllık maaş: 120,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 3,152

8. Entegre Devre Tasarımcısı

Kısa görev tanımı: Mikroelektronik ve entegre devreleri tasarlamak için elektronik mühendisliği ve teknik becerileri kullanarak, devre tasarımı ve üretiminden sorumludur.

Ortalama yıllık maaş: 127,500 USD

Açık pozisyon sayısı: 165

7. Yazılım Mimarı

Kısa görev tanımı: Büyük bir sistemi bir araya getirmek için ihtiyaç duyulan tüm araçları içeren bir yazılım geliştirme ekibi sağlar ve vizyonunu paydaşlarla paylaşır.

Ortalama yıllık maaş: 128,250 USD

Açık pozisyon sayısı: 655

6. Strateji Müdürü

Kısa görev tanımı: Şirket hedeflerine genel bir yön vermenin yanı sıra, genel şirket hedeflerine ulaşmak için tasarlanmış politikalar ve planlar geliştirmek ve daha sonra bu planları uygulamak için kaynak tahsis etmekle yükümlüdür.

Ortalama yıllık maaş: 130,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 701

5. Eczane Müdürü

Kısa görev tanımı: Eczane operasyonlarının tümünü denetler ve yönetir.

Ortalama yıllık maaş: 130,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 1,766

4. Yazılım Geliştirme Müdürü

Kısa görev tanımı: Yazılım geliştirme projelerine liderlik eder.

Ortalama yıllık maaş: 132,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 3,495

3. AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) Müdürü

Kısa görev tanımı: Yeni ürünlerin iş çerçevesine dahil edilmesini, mevcut altyapı ile ürünlerin güncelleme / iyileştirilmesi için öneriler getirilmesini de içeren tüm araştırma geliştirme programları ile girişimlerini yönlendirir.

Ortalama yıllık maaş: 142,120 USD

Açık pozisyon sayısı: 112

2. Avukat

Kısa görev tanımı: Kişileri, kuruluşları ve devlet kurumlarını cezai ve hukuki davalarda temsil eder ve danışmanlıkta bulunur.

Ortalama yıllık maaş: 144,500 USD

Açık pozisyon sayısı: 995

1. Tıp Doktoru

Kısa görev tanımı: Hastaları muayene eder, ilaçları reçete eder, yaralanma ve hastalıklar için gerekli operasyon ve tedavileri uygular. 

Ortalama yıllık maaş: 180,000 USD

Açık pozisyon sayısı: 2,064

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilkay-genc1

pilotların 220k dolar aldığını biloydunuz demi

erhan-armada-ozsoy

türkiye için maddi anlamda uçurum olarak görünen IT sektörü - bilişim sektörü..."kafayı fazla yormayacan bunlarağğğ" mantalite bu olunca olmuyor zira. neyse o yazdığın yerlere erişmek ve yapılan 2 cümlelik özet var ya Yazılımcıların da IT cilerinde azına mıçar uyku muyku hak getireye getirir her an tetikte yaşatmayı öretir fala.

medya-cakali

Aslına bakacak olursak, Amerika'nın nüfus büyüklüğüne oranla iş çeşidi iyi ama bölüme girecek mevcut alan sayısı yine de az. Dünya'nın hangi ülkesi olursa olsun yine de bir iş iyi oldu mu sadece az ve çok bilgili kişiler alınması bizim gibi orta düzey çalışanlar için kötü bir nimet. Hayat cidden çok çalışıp, şanslı ve işin boş alanını yakalamak ile alakalı ve bu cidden zor ne yazık ki..

hayzenberg

Sen 180 bin dolar sen milyar sen para sen bu parayı ne yaptın?

meyyus

adamlarda iş alanı geniş şu mesleklere baksana, bizde de daha öğretmen atanamıyor

Görüş Bildir