2014 Göç Yollarının En Ölümcül Yılı Oldu

 > 
31PAYLAŞIM

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM), bu hafta açıkladığı rapora göre, 2014, ilk dokuz ayında Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybeden 3,072 göçmenle 21. yüzyılın en yüksek ölüm oranı istatistiğine şimdiden ulaştı.

2014’te Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden göçmenlerin sayısı 3.072’ye ulaşırken, bu istatistik 1.500 olan yıllık ortalamanın iki katından bile fazlasına denk geliyor. 

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM), bu hafta açıkladığı rapora göre, 2014, ilk dokuz ayında Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybeden 3,072 göçmenle 21. yüzyılın en yüksek ölüm oranı istatistiğine şimdiden ulaştı.

Bu istatistiklerle 21. yüzyılda göç yollarında ölenlerin sayısı 40 bini geçerken, bu göçmenlerin yarısından fazlası Akdeniz’de hayatını kaybetti. IOM raporuna göre, bu sebeple Avrupa’ya giden göç yolları, yasal yolları kullanmayan göçmenler için en tehlikeli güzergâh. Ölüm oranının yüksekliği açısından, Akdeniz’i, ABD-Meksika sınırı ve Hint Okyanusu takip ediyor.

Ortadoğu’daki süregelen savaş halinin bu vahim tablonun oluşmasında çok önemli bir etmen, zira yasal yolları kullanmayan göçmenlerin %24’ü Suriyeli. 2000’den itibaren Ortadoğu, Kafkasya ve Hazar bölgesinden Avrupa’ya geçiş için en çok kullanılan ikinci güzergah Türkiye olurken, bu güzergahta tespit edilen yaklaşık 25 bin göçmenin %51’i Suriye’den, %24’ü ise Afganistan’dan kaçanlar. 

AB’nin uyguladığı sert sınır politikası sebebiyle Türkiye üzerinden kara yolunu kullanarak Avrupa geçmek isteyenlerin sayısında 2010’dan itibaren büyük düşüş yaşanırken, 2011’den başlayarak aynı güzergahta deniz yolu kullanımı önemli oranda artış gösteriyor. Avrupa’ya ulaşmak için göçmenlerin en çok kullandığı yol ise Tunus veya Libya’dan İtalya’ya gitmeye çalışmak.

Raporda, devletlerin bu hususta verileri dikkatli bir biçimde toplamadığı için sayının sunulandan çok daha yüksek olabileceğine dikkat çekilirken, gerçek istatistiklerin yayınlanmasının sorunun gerçek boyutunu gözler önüne sermesi açısından çok önemli olduğu ifade ediliyor.

EMRE CAN DAĞLIOĞLU | AGOS

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir