2009 ve 2021 Yılları Arasında BİM Ürünlerinde Yaşanan Korkunç Fiyat Değişimi Cebinize Ağıt Yaktıracak!

3.1bPAYLAŞIM

Yüzümde acı bir tokat hissi oluştu!

Çok yazdık, çok söyledik. Bazıları kabul etmese de Türkiye'de büyük bir ekonomik sıkıntı var. İnsanların kazandığı para buhar olup bir çırpıda kayboluyor. Sanırsın ceplerimiz delik.

Lanet olasıca bi' yerinde durmuyor. Dar gelirli insanlar, ay sonunu sürünerek getiriyor. Zaten ay başında alınan maaştan 2 günde eser kalmıyor. İnsanlar sadece hayatta kalma üzerine hesaplarını yapıyor. Sinemaya gitmek, kitap almak, kıyafet almak ya da tatile gitmek son derece lüks. Özellikle asgari ücretle geçiniyorsanız zaten bunları siz çok iyi biliyorsunuzdur. Kısacası hepimiz ÇIRPINIYORUZ!

Çırpındığımızı size bir Twitter kullanıcısının annesinin bulduğu 2009 yılına ait BİM kataloğu üzerinden göstereceğim.

Çırpındığımızı size bir Twitter kullanıcısının annesinin bulduğu 2009 yılına ait BİM kataloğu üzerinden göstereceğim.
Çırpındığımızı size bir Twitter kullanıcısının annesinin bulduğu 2009 yılına ait BİM kataloğu üzerinden göstereceğim.

@kapimentesesi

Biliyorsunuz BİM, düşük gelirli insanların tercih ettiği bir market. Neredeyse her sokakta 2 tane var. Ürünlerin fiyatları diğer büyük zincir marketlere göre daha ucuz.

Ben de bu kataloğu gördükten sonra sizin için koşa koşa BİM'e gittim. 2009 yılından 2021 yılına kadar katalogdaki ürünlerin fiyatlarının nasıl değiştiğine baktım.

Bütün ürünlere bakmadım özellikle sebze meyve hariç diğer temel gıdalara odaklandım. Katalogdaki ürünlerle benim fiyatlarına baktığım ürünlerin markası da BİM bu arada. Onu da belirteyim ve devam edeyim.

Evlerin vazgeçilmezi çayın 2009 yılında fiyatı 5.55 TL iken şimdi 22.90'a kadar yükselmiş. Diğer bilinen kaliteli çayların fiyatlarını düşünmek bile istemiyorum.

Ama yine de siz düşünün ki farkı iyi anlayın. Sadece fiyat üzerinden de değerlendirmeyelim. Sonuçta kalite meselesi de var. Çok da kaliteli olmayan ürünleri yüksek fiyatlara tüketiyoruz. Böyle bakarsak durum daha da kötü bana göre.

Kaşar peynir zaten yakınından geçeni yakıyor gördüğünüz gibi. 8.95 TL'den 36.50'ye kadar yükselmiş. Kaşar asgari ücretli için lüks!

Fiyatlar çok net ve burası Türkiye'nin en ucuz marketlerinden biri. Yağı 62 TL'ye alıyorsunuz. Sizin bir günlük aldığınız ücret bu üçünü anca karşılıyor.

Tam yağlı beyaz peynire bakar mısınız? 6.40'dan 22.50'ye yükselmiş. Peynir yahu bu! Yakında onu da tüketemeyeceğiz.

Bakın bakın Dost yoğurda... O da şahlanmış. Bir BİM yoğurdu nasıl 17 TL olabilir? Aklınız alıyor mu?

Ayçiçek yağını düşünmeyen Zeytinyağını hiç düşünmesin zaten. 2 litresi 47.50 TL. Bir de ne derece kaliteli?

Ah ah salçayı bir daha 2 TL'ye alamayacağız. Nerede o eski günler be nerede?

Kimin pirince 30 TL verirken elleri titremez ki? Gördüğünüz gibi ismi gibi efsane bir yükseliş yaşamış.

Yukarıda karşılaştırmasını yaptığım ürünlerin fiyatları aslında insanların cebini zorlamaması gerekiyor fakat lükse kaçmadan bir aylık bütün temel mutfak alışverişinizi yaptığınızda BİM gibi bir marketten bin TL'den aşağıya çıkamıyorsunuz artık.

"11 yıl boyunca hiç mi fiyatlar artmayacaktı?" sorusunu sorabilirsiniz. Elbette artabilir fakat bunu sormadan önce "Yurt dışında insanlar şu an 5 dolara et alabiliyorken biz neden peynire 40 TL veriyoruz?" sorusunu sormak lazım.

O insanlar başka bir evrende yaşamıyor sonuçta şu an 5 dolara et alan insanlar 2009 yılında ne kadara et alıyordu? Bu hesaplamaları yaparken lütfen çarpmayın birim fiyatı olarak düşünün. Siz hiç 5 TL'ye et alabilir misiniz? Hayalini bile kuramazsınız değil mi?

Umarım cebimizin içinde olduğu durumu iyi anlatabilmişimdir. İşin özeti aslında şu: Geliri belirli bir seviyenin altında olan insanlar hem kaliteli ürünlerle beslenemiyor hem de bizim ucuz diye adlandırdığımız marketler de artık cep yakıyor.

Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mimax2

güzelde gelinn aynı örneği birde 1990 -2002 arasına uygulayın tarafsızca anlayalım.2009 da asgari ücret 666 tl 2021 de 2.825,90 TL yani peynir çay 4 katına çıkmış asgari ücret 4,5 kat artmış.ozaman sıkıntı nerede..dediğim gibi birde 1990 2002 arasındaki alım gücü değişimine bakın

yorumcunuzgeldi.

YANİ AYNI YERDE SAYIP DURMUŞUZ ..

kofteci

Zaten bu tarz yerlerin amacı bu hükümet yandaşları kazansın mahalle bakkalları ve küçük esnaf ölsün.Durum çok kötü..

eroll

Ama 3. köprüyü yaptık, havalimanı yaptık. Kimse kullanmasa da, yaptık. Siz hala peynir kıyaslıyorsunuz.

agent-smith-official

Nankörlük bunların yaptığı.

enverani

O zamanda asgari ücret 527 lira idi. ve bu gördüğünüz fiyatlar çokta kabul edilebilir değildi. ancak sanırım herşey bu kadar üst üste gelmiyordu veya hayat bir şekilde daha kolaydı. fiyat dengesine bakarsanız aynı oranda artmış. asgari ücret bugün 2009 un 5 katı.

asgardian

2009'da da Ak Parti iktidardaydi.

enverani

bu denli buhran yoktu ama ! en azından döviz kurları makul seviyedeydi.

asgardian

Evet, ben de onu diyorum. Gunden gune bok ettiler her seyi.

enverani

herşeyi bok etmediler, ama birçok şeyi ellerine yüzlerine bulaştırdıkları aşikar.

mimax2

nakul seviye dediğini yine onun iktidarındaki ekonomik istikrar ile oldu 2002 de gelmeden önce dolar 2,2 kat arttı 1,65 oldu 2002 den 2009 a kadar 7 yıl ancak 1,85 olabildi

kurnaz34

Ankara anlaşması ile 5 ay önce ülkeyi terkettim. İyiki yapmışım. Çok üzülüyorum ülkenin bu haline.

enverani

Çok iyi yapmışsın :) tebrikler umarım oralarda başarılı ve mutlu olursun. İnşalllah bu toprakları bir zerresine dahi muhtaç kaldığın günler gelmez başına. İnşallah o gün geldiğinde keşke yapmasaymışım demeyeceğin kadar pişman olmazsın. Çok üzülürüz o zaman ülke olarak sana. :)

safak-erdogan1

Bay Bars saçmalamayı ve kıskançlığı bırak ya senin yerin bu yorumlar değil yada bu yorumları bakıyorsan böyle geri zekalı bir düşünce yapısı ile yorum yapılmaz. Düşünce yapısına bakar mısın ya trol gençliğin trol çocuğu

enverani

hakikaten ne kıskandım ne kıskandım. nasıl anladın halbuki o kadar gizlemiştim. tüm samimiyetimle ankara antlaşması ile ülkeyi terkettiğini umuma beyan eden arkadaşımıza iyi temennilerde bulundum. senin zoruna giden nedir acaba ileri zeka !

asgardian

Pisman olursa veya cani isterse geri doner. Ayrica topraga muhtac olmak nedir? Hep TRT dizisi izlemekten oluyor bunlar.

enverani

lafı güzaf... gitmek en kolayı, beyin göçü ise tamamen safsata, 3 gram beyni var onu da ülkeden kaçmaya harcayan yerli ve milli bir duruş göremiyorum ben. elbette gittiği gibi dönebilir, burası onun memleketi, ancak yakıp yıkıp gittiğinde döndüğünde tutunacağı tek dal bulamayacak olması da ayan beyan ortadadır. Bu toprakların cehenneme döndüğü yok, evet zor zamanlar, kötü idare ediliyoruz. çarpık ve sistematik olmayan bir düzenimiz var ancak bu günümüzün değil yüzyılın sorunudur. sakın bana aptal twiter fenomenleri gibi 30-40-50-60-70-80 li yıllar romantizmi yapmayın ağzınıza sıçarım en kibar tabirle. Bu topraklar her zaman cehennemdi ! Kardelen çiçeğini bilir misin? bilmezsin çünkü sen ayranım dökülmesin götüm sikilmesincilerdensin. Kolaycı ve ucuzcu bir dünyanız var. Benim profil resmimde Enver Paşa yok. Enver Bey sigarasının görseli var. Ve ayrıca Enver Paşa'yı ne anlayacak yetiniz var ne de bilginiz.... asgardian trt dahil hiçbir dizi izlemem.

enverani

üslübümun sebebi sizi sinirlendirmek değil bilakis bir hakedilmiş olgusudur. Zerre umrumda olmayan bu boş kalıp cümlelerinizin boşluğudur. Sizinle büyük harflerle yazdığınız bir çok şeye katılmama rağmen aynı çizgide buluşamıyoruz. çünkü arada bir takım nüanslar var, ve bu nüansları kasten ve bilerek es geçiyorsunuz. ilk fırsatta ülke terketmek, pireye kızıp yorgan yakmaktır bunun adı. ve bu saçma gerekçeleri haklıymış gibi sunuyorsunuz. kimse daha makul ülkelerde eğitim öğretim ilim tahsil edilmesine karşı değil, çinde dahi olsa alınız diyen bir düstura sahibiz. ancak bir örnek vermek gerekirse zamanın en büyük mühendislerinden biri almanyada aldığı eğitimler, akademik çalışmalar ve özel sektörden gelen onca büyük tekliflere rağmen ülkesine dönüp hizmet etmesini, ülkesini daha müreffeh kılma yolunda ki azminden zerre şaşmamasını örnek almayıp, kolay olanı seçmeniz kadar aptalça tutumunuz akla ziyan geliyor.

enverani

Ve ayrıca verdiğiniz örnek şahıs ile yurtdışına beyin göçünün uzaktan yakından alakasının olmadığını vurguladım. ama oraya hiç takılmadınız çünkü hata yaptınız yanlış örnek verdiniz. kısacası SIÇTINIZ. sonrada süslü püslü cümleler ile tribünlere oynadınız. Troll çocuğu deyiminizde eğer üstü kapaklı bana hakaret veya küfür ise, sizi biraz daha cesur olup ayan beyan yapmanızı rica ederim.

kurnaz34

ne boş yapmışsın amk ya. çok kitap okuyorsun anladık tebrikler. Valla ne sikim dersen de, sen orda BOK gibi yaşarken ben burda dertsiz tasasız ÖZGÜR bir yerde yaşıyorum. Kapı gibi vizem var öyle her önüne gelene vermiyorlar. belki sende denedin alamadın ve ondan bu kuyruk acın. he bu arada evet istediğimde ülkeme dönerim döneceğimde. çünkü 3. ayımda Tr'nin mükemmel ekonomisinin yarattığı inanılmaz uygun faizlerin olduğu bankalarınızdan kredi çekip ev aldım. hemde ayda sadece 500 birim para ödüyorum. Sen karantinada evde kitap okuyup güzelleme yapmaya devam et kardeşim.

z.kaanbdk

Daha düne kadar milletin anasına avradına söven baybars kibarlık gösterileri yapıyor. :D Baybars isimli şahısı dikkate bile almayın engeli basın kendi kendine konuşsun sabaha kadar.

z.kaanbdk

Darısı başımıza kardeş :D

Görüş Bildir