20 Kasım Çocuk Hakları Günü'nde Suriye'de Değişen Bir Şey Olmadı

 > 
120PAYLAŞIM

Suriye’deki savaş 5,5 yılda binlerce çocuğun hayatını kararttı.  Mart 2011 ile Mart 2016 arasında Suriye’de 21 bin 623 çocuk hayatını kaybetti. Can kayıplarının çoğu hava bombardımanları yüzünden. Suriye'den gelen görüntüler kan dondurmaya devam ediyor. 20 Kasım Çocuk Hakları Günü'nde de değişen bir şey olmadı. 

Dün İngiliz Independent gazetesinin yayınladığı görüntülerde Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin kontrolündeki doğu bölgelerine yönelik hava saldırılarının ardından prematüre bebekler, bombalara hedef olan bir hastaneden çıkarılıyor. 

Görüntülere, duman dolan koğuşlardaki kuvözlerden alınan minik bebekler ile gözyaşlarına boğulan hemşireler yansıyor.

Suriyeli gazeteci Yasser el-Rahil tarafından Independent’a servis edilen bir fotoğrafta, bebekler, bir sivile ait olduğu sanılan evde, battaniyelerin üzerine yatılmış halde görülüyor.

Bebeklerle ilgilenen ve onları hayatta tutmak için çalıştığı anlaşılan bir hemşire de fotoğrafta yer alıyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, “menfur saldırıları” kınadı. Rice, saldırılardan Suriye rejimi ve bilhassa Rusya olmak üzere müttefiklerini sorumlu tuttu.

Devrimci Suriye Güçleri Medya Ofisi üyesi olan Yasser el-Rahil, ABD’den gelen açıklamayı Independent’a şu sözlerle değerlendirmiş: 

“Halep’in doğusundaki Suriyeliler, uluslararası toplumdan gelen açıklamalardan bıkmış durumda. Biz kınama istemiyoruz. Halep’teki bu holokostu durdurmak istiyoruz. İnsanlar Rusya ve Esad rejiminin bombardımanları durdurmalarını istiyor.”

Suriye'nin Halep kentinin hükümet güçlerinin kontrolündeki batı kesiminde ise muhalif güçlerin bir okula açtığı ateş sonucu yedi çocuk ve bir kadının öldüğü belirtildi.

BBC Türkçe'nin Suriye'nin resmi haber ajansı Sana'ya dayandırdığı habere göre  Furkan Mahallesi'ndeki okula yönelik saldırıda en az 32 kişi de yaralandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin verilerin göre üç haftalık aradan sonra, geçen Salı gününden bu yana Doğu Halep'teki bombardımanlarda en az 103 kişi öldü.

Hükümetin kontrolündeki Batı Halep'te ise aralarında dokuz çocuğun da bulunduğu 13 kişi hayatını kaybetti.

Beyaz Miğferler diye bilinen gönüllü arama kurtarma kuruluşuna göreyse sadece dün Halep'e 108 hava saldırısı yapıldı.

Hem Beyaz Miğferler hem de Gözlemevi'ne göre saldırılar bugün de el Sakhur bölgesine atılan varil bombalarıyla devam etti.

Öte yandan Suriyeli muhalifler, rejim güçlerine ait savaş uçaklarının İdlib'de muhaliflerin kontrolündeki ilçe ve beldelerdeki yerleşim yerleriyle okulları vurduğunu duyurdu.

AA'nın verdiği bilgiye göre saldırılarda en az 7 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

Halep geçen salıdan bu yana yoğun bombardıman altında.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre ülkede 3 saniyede bir çocuk mülteci oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü, hükümet güçlerinin son saldırılarının ardından Doğu Halep'te yaşayan 275 bin kişinin sağlık hizmetlerinden mahrum kaldığını açıklamıştı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir