Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bedelli Askerliği Kaçıran 1988 Doğumluların Mutlu Olması İçin 13 Sebep

 > 
6.1bPAYLAŞIM

31 Aralık 1987'den sonra doğanlar nasılsınız? Biraz hüzünlü gördüm ama durun hemen hüzünlenmeyin. Sizin için güzel şeyler buldum. 20 Aralık'ta doğup nüfusa 1 Ocak olarak kaydedilen sen üzül kardeşim.

1. Master, MBA yapmak için bahaneniz oldu.

2. 6 ay askerlik için 18.000TL ödemek demek aylık 3.000TL demek, e maaş 1700-2250 arasıydı zaten.

Acaba değer mi sorusunu cevaplamış oldunuz.

3. Siz öğrenim kredisini ödeyip bitirdiğinizde 87'liler hala bedelli ödüyor olabilir.

4. Bedelli askerlik yapmayı planlayanların arabalarına sulanabilirsiniz, kelepir!

5. Bar Refaeli de henüz askerliğini yapmadı. Ona da bedelli çıkmıyor.

Bizde olsa ülkeyi tanıtıyor denir özel yasa çıkarılırdı. Hoş 1985 doğumluymuş devrem.

6. Evlilik istemiyorsanız "bedelli de çıkmadı aşkım ya, bekleyelim" diye bir bahaneniz daha oldu.

7. Askere gidip şafak kartı karalayabilirsiniz. Hülya Avşar, Hande Ataizi gibi sanatçıları yakından tanıma fırsatınız olur.

8. Askere gidip plakaları öğrenip genel kültürde bedelli yapanları geçebilirsiniz.

Trafikte hooop Tokatlı yavaş git az yavaş diye hava atarsınız.

9. Askerde "benimle mi bot bağladın, şafak demiş coni moni" gibi kelime gruplarını öğrenme fırsatınız olabilir.

10. Askerde şarkıların, türkülerin dostlukların tadı bir başkadır.

11. İlk fırsatta askere giderseniz Rambo 5, 2015 yılında gösterime girmeden havaya girebilirsiniz.

12. Askere gitmeyip bir sonraki bedelli askerlik müjdesi haberini bekleyebilirsiniz.

Hem siz olmazsanız haber siteleri nereden trafik kazanacak he?

13. Bir dahaki bedelliyi beklerken bedelli gidenlere saydırabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ag10

YA Bİ ACCIK AR4AŞTIRIN AMK.BOŞ BOŞ YAZIP DURUYORSUNUZ.İDEOLOJİK FİKİRLERİNİZİN İÇİNE EDEYİM.BU MEMLEKET SEVDASIDIR..BU VATAN BORCUDUR..VE ACCIK ARAŞTIRIN BAKIN BİR ÇOK ÜLKEDE(ORDUSU OLAN ÜLKELERİN %95 İNDE) ASKERLİK ZORUNLU BAZILARINDA 24 AY BİDE..SİZ HALAA ABUK SABUK KONUŞUN ADAMLARIN AMACIDA BU ZATEN VATAN ,MEMELEKET DUYGUSUNU KÖRELTMEK.YAZIN YAZIN BEYNİNİ SİKTİKLERİM

clekhes96

değil 18 bin tl 5 türk lirası yapsınlar gitmezdim zaten o gece 3 5 nöbetine giderken içilen sigaranın tadını trilyon ödeseler alamazlar la

lkytpz

Askerlik her erkek için bir adam olma evresidir. 18.000 tl vererek askere gitmeyebilirsin ama o tecrübeyi de asla satın alamazsın...

desertdwellers

bedelli askerlik, vicdan-i ret, zorunlu askerlik...bunların hepsini reddediyorum. tarihi katliamlarla, devrimci kanıyla dolu bu ülkenin askeri olmak istemiyorum. zorunlu askerlik kaldırılsın, o zaman görürüz 'kaç türk asker doğar'

desertdwellers

baba-oğul ilişkisinin başka mecralarda da çözülebileceğini düşünüyorum. bu zaten 'gurur' meselesi toplumun empoze ettiği bir şey.

selim-dikilitas

İşinize gelmeyince Türkiye'de Türk mü var diyen sizler işlerine gelince böyle gönüllülük cesaret vs vs isteyen işlerde bütün Türkiye'yi Türk yapıp Türkleri nihayetinde korkak ilan ediyorsunuz. Anladık Türk düşmanısınız lakin piçliğinde bir sınırı olmalı. Dİlinize dolayıp papağan gibi tekrar ettiğiniz yalancı tarihciliğinizi bir tarafınıza sokun artık. Gerçekten baydı amk...

selim-dikilitas

İkinize de.

kurtulus-i.-eren

tarihi katliamla dolu ülke(!) nin her türlü imkanından faydalanırken hiç reddetmek geliyo mu aklına peki???

desertdwellers

her türlü imkanından faydalanırken derken? bu ülkede bir hastanede 11 ay boyunca kaçak doktor çalışıyor be, okullarda çocuklar tuvaletlerdeki fayanslardan ölüyorlar, kadın ve işçi katliamları çığ gibi büyüyor. tecavüz ve taciz vakalarına bakmayı dene istersen gözün alamaz! bir yılda 6 tane daha Soma Katliamı olacak kadar iş cinayeti oldu. Binlerce işçi öldü. Hala bu ülkenin nimetleri diyorsunuz!

kurtulus-i.-eren

malesef dediklerin doğru.bunların hepsi oldu ve biz önlem almadıkça da olacak.ben senin yorumuna cevabı "tarihi katliamlarla dolu" sözü için yazdım.sen farklı bi yönde cevap verdin.yani bedelli askerlikle veya ülkenin siyasi tarihiyle ilgili bişeye açıklık getirmedin.neyse..burası uzun uzun tartışılacak yer değil zaten

selim-dikilitas

Kes lan sikik!

selim-dikilitas

Kes la fırlama! Boynundan büyük atarlanma.

selim-dikilitas

Ne diyon amk salağı?

selim-dikilitas

Seni sikentaşım ben. Ananı da, bacını da. O kadar çok siktim ki kendini Türk sanıyorsun.

selim-dikilitas

Ben Beğdili Türkmeni Saraç oymağına mensup bir Türk'üm amın oğlu! Sen kimsin? 2 kuşak öteki deden kim bilir misin? He, sünnileşmiş rum seni!

selim-dikilitas

İzle tabi yarram. Madem Hazar Türk'üsün azıcık Türkçülük öğren ağabeyinden. Senin gibi embesiller var olduğu sürece bunlar sıçıp sıvıyor ortalığı da sen de yumuşak yumuşak konuşuyorsun bunlarla.

dyg.

keşke yaş sınır olmasa isteyen hemen başvurup bedelli askerlik yapsa :) hem zorunluluklar insanı gıcık ediyor. böyle askerlik askerlik diyip gidilmezse olmaz diye bakan mantığı da alıp incelemek istiyorum.

mustafaustun

her Türk asker doğar askerliğe karşı olanlar ya senin gibi kaşarlar ya da sana değer verip senin peşinden koşan ibnelerdir.

dyg.

senin gibi şerefsiz doğan da oluyor işte! o ibneler sana bir şey mi yaptı acaba?

cenk-yilmaz1

Ya bende bunu anlamıyorum.Neden karşındaki bireye(cinsiyet gözetmeksizin) hakaret etmeden kendi fikrini savunmuyorsun ? Ulan o onun kendi görüşü,gitsin gitmesin düşündüğünü yazmış.O asker doğan her "Türk'ün" ahlakında bayana bu şekilde mi davranılıyor ? Ne kaşarlık kalmış,ne ibnelik.

dyg.

yemin ederim şaka gibisiniz! halinize zihniyetinize sadece acırım! benim için zorunluluktur! ötesi yoktur. hadi defolun..

desertdwellers

Yalnız 'ya sev ya terk et'çiliği burda da hortlattın Sena, tebrikler! Çanakkale'ye burada her hangi bir şekilde hakaret yok. Anti-emperyalist bir savaştı ve ben bu savaşa fiziki olarak destek verirdim o zaman da yaşasaydım. Çünkü, Çanakkale Savaşı sırasında ne Dersim, ne Zilan katliamları yaşanmıştı...Ne Roboski, ne Sivas, ne Maraş, ne Çorum, ne 1 Mayıs...Gördüğün üzere 'katliamlar' say say bitmiyor!

mehmet-kafadar

Parası olan askerlik yapmasın olmayan yapsın olaya bak, askerden kaçan gitsin cinsiyet değiştirsin, ki orospu çocuğunun götünü fakir korumak zorunda değil, bu vatanda yaşayan her erkek askerlik yapacak sike sike, yapmayan siktirsin gitsin ülkeden.

dyg.

şimdi saçma sapan yerlere götürdüğüne mi sinir olim yoksa karşındakinin düşüncesine bu kadar saygısızlık yapılmasına mı sinir olim bilemedim:) aslında sinirden öte şaşkınlık midem bulanıyor bu tiplerden:) (hadi bu lafıma da atlayın midem bulanıyor sizin gibiler den! ) :)))) teşekkür ederim seden :)

dyg.

konuştuklarını da bilse, haklı olsa dicem ki e haklı susim ben. hep aynı şeyi yapıyor akp koyunları bilmedikleri şeyler hakkında yorum da yorum. aslında bu tiplerle aynı görüşte olmadığıma çok mutlu oluyorum yorumlarını okudukça. haklısın çok fazla ciddiye almamak lazım, yanıt vererek bunları adam yerine koyuyorum.

dyg.

askere gıtmek ısteyen hatun yorumlarını silmiş gitmiş seden :)))

dyg.

seni hiç unutmayacağız sena :)

mustafaustun

bedelli ye karşı değilim bir arap ı Türkiye vatandaşı diye orduya almak saçma askerlik ruhuna zarar verecekler askere gelmez bu açıdan bedelli iyi bence. Ben yakın zamanda teröre 30 bin şehit vermiş bir ülkede gevşek gevşek konuşanlara karşıyım sessizce olsun şu mesele gelipde savunup normalleştirenlere karşıyım.

mustafaustun

Cenk askerliği seven kişiyi alıp incelemek istiyrum diyor sanki askerliği yurt unu sevmek beyin özürlülük inceleyecek :d Dolaylı olarak hakaret eden bir kişini hakkı budur kadın erkek farketmez

serra-koker

bedelli gidenler/gideceklere bu kadar saydırmanız bence kıskançlık. ben gitmeye çalışsam bende gidemem (erkek olsam), 18bin lira sırf askerlik yapmamak için harcayamam yani o kadar param yok. ama olan varsa versin gitsin kardeşim, bize ne, size ne? herkes kendinden mesul değil mi? gidenlere yapanlara helal olsun, alınlarından öpmek lazım, "zorunluluğu" yerine getirdikleri için. ama hepimiz biliyoruz ki bu hükümet/devlet para lazım olmadan bedelli çıkartmıyor. bu durumun ahlaki açılarını uzun uzun inceleyebiliriz, üzerine konuşabiliriz, herkes birbirine hakaret edebilir ama gereksiz. parayı bastıran zaten kalıcak, bastırmayan gidicek, ya kısa dönem ya uzun dönem yapıcak askerliğini. bu kadar duygusal olup, gaza gelipte böyle triplere girmeye gerek yok. olan zaten olucak, tek yapabileceğim şey uzun dönem/kısa dönem askere giden hiçbi kardeşimizin şehit olmaması, gazi olmaması.

cay-var-mi

yazılanların çoğu hiç kimseye yakışmayacak durumda kelimeler oysa ki duygu hanım para ile ülke korunmaz. sizce adalet içeren bir uygulama mı? param var gitmem. param yok " ama mecburen gitmeliyim " düşüncesi. türkiye cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olup 20 yaşında girmiş her kişinin askerlik yapması ilerisi için çok daha iyi olacağı düşüncesindeyim. hiçbir devletin başına gelmesini kimse istemez lakin ileride bir süreç içerisinde " savaş " olur ise o zaman para dahil başka şeylerde bizi kurtarmayacaktır. önemli olan askerliğin devlet koruması için yapılmasın gerektiğini aşılamaktır. kötü bir durum olarak değil.

mehmet-kafadar

Kimse gitmesin o zaman anasını siksinler ülkenin, Akp'e bok atar bedelliyi savunur, lafta CHP'lisiniz, atalarımız sizin gibi milliyetçi ruhlarla mı bu ülkeyi kurdu. Türk cesurdur, sizin gibi askerlikten kaçan korkakların Türk olduğunu sanmıyorum.

Görüş Bildir