Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

19 Yaşındaki Gencin Kendine Verdiği Zararları Dövme ile Kapatmayı Kabul Eden Anlayışlı Sanatçı

6.1bPAYLAŞIM

Akıl hastalıklarıyla baş eden 19 yaşındaki bir genç kendinde açtığı yaraları dövme ile kapatmak isteyince hiç kimse kabul etmedi. BoredPanda'dan derlediğimiz habere göre bir dövme sanatçısı dışında.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/self-harm-sca...

19 yaşındaki Aoife Lovett yıllardır akıl sağlığı problemleriyle baş ediyor. İyileşmiş olmasına rağmen vücudundaki yaralar sürekli kötü günleri hatırlatıyormuş.

"İki yıldır temiz olmana rağmen her gün sürekli daha önce yaptıklarının sana hatırlatılması çok zor. O zamanlar nasıl hissettiğine dair anılar canlanıyor..." dedi Lovett.

"Yaralarla birlikte utanç geliyor, hatta suçluluk, özellikle ailenin yanındaysan."

Aoife de yaralarını dövmeyle kapatmak istedi ancak konuştuğu hiçbir dövmeci bunu kabul etmedi, biri dışında.

Aoife'nin annesi, Ryan Kelly'nin 'Scars Behind Beauty' (Güzelliğin Ardındaki Yaralar) adlı projesiyle karşılaştı. Projenin amacı insanların kendi kendilerine verdikleri yaraları aşmalarını ve geride bırakmalarını sağlamak.

Aoife'nin yaralarını inceleyen Ryan, yaptığı dövmelerden ücret almamaya karar verdi.

Şubat ayında, aynı Aoife gibi bir kadın içeri girmiş ve yaralarını dövme ile örtmesini istemiş Ryan'dan. O da bu projeyi başlatmış.

"Rastgele bir kız kapıdan girdi ve hikayesini anlatmaya başladı. Sonuç olarak ondan para almak doğru hissettirmedi. Onun için değeri benim alacağımdan çok daha fazla."

Aoife'ye göre bu 'çirkin bir şeyi güzeliyle örtmek'. "Resmen farklı bir özgürlük ve özgüven hissi."

Ryan diğer dövme sanatçılarını da yargılamamak gerektiğini söylüyor. Sonuçta dövmenin en iyi gözükeceği yer pürüzsüz bir deri.

Ancak onun için çok şey ifade ediyor bu proje. Sonuçta bir insanın geçirdiği zor zamanları atlatmasına yardım ediyor.

Bu amaç için dövme yapan tek sanatçı Ryan değil, İngiltereli Poppy Seger şu ana kadar bir sürü insana yardım etti.

"İnsanların kendi kendinde bıraktığı yaraların üstüne dövme yapmak tetikleyici olabiliyor. Anıları ve gözyaşlarını getirebiliyor yanında." diyor Poppy.

Avustralyalı sanatçı Whitney Develle de buna benzer çalışmalar yapıyor.

Sosyal medyadan birçok cevap geldi sanatçının yaptığı jeste.

"İşte bu gerçek bir dövme sanatçısı. Kalpten dövme yapan... Yaraları kaplamayan dövme insanlarına sesleniyorum. Belki de yanlış mesleği yapıyorlar. Sen güzelsin. Artık yüzünde kocaman bir gülümsemeyle devam edebilirsin. Herkes için bir farklılık yaratan bütün dövme sanatçılarına teşekkürler."

"Cidden mi? Empati kurabiliyorum. Ama ben 10 yaşından 30'larıma kadar kendime zarar verdim. Yaralarım çok daha kötü. Çift dikiş. Beni üzmüyorlar ya da neden yaptığımı anımsatmıyorlar. Hayatımda atlattığım bütün o zor zamanları hatırlatıyorlar! Bana, yaşadığım için şanslı olduğumu hatırlatıyorlar. Yaralar onda 'utanç ve suçluluk' hissi mi yaratmış? Hoş yine de üstesinden gelmiş ve daha iyi bir insan. Ben yaralarımı kucaklıyorum ve artık onlardan utanç duymuyorum. Dövmeler gayet tatlı, onun için mutluyum ve en iyi dileklerimi sunuyorum. Ancak yaraları olan diğer insanların dabilmesini istiyorum: Utanç veya suçluluk duymamalısınız."

"Hepimiz çabalıyoruz, çoğu insan içerideki savaşı dışarı yansıtmıyor, ancak bu insanlar iki türlü de yansıtıyor. Bu insanların çabalarını şahane sanat eserleriyle güçlendirdikleri için bu inanılmaz sanatçılara teşekkürler."

Harika insanlarsınız, insanların içten içe verdikleri savaşta galip gelmelerine yardım ettiğiniz için... 👏

"Bir insanın hayatındaki bu kadar olumsuz bir şeyi pozitif bir şeye dönüştürmenin ne kadar güzel bir yolu!"

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
orkun-orkun

yıl olmuş 2018 hala dövme günah diyenler var.

Gizli Kullanıcı

hata üstüne hata...

gintokisensei

çekinme çekinme dövme günah de gitsin..

babaavoss

24 yıldır tek jilet darbesi vurmadığım naçiz bedenimi artık jiletlicem. Belki bana da bedava dövme yapan olur.

ysnakorman

Bence sen beyin nakli yapan bir yer bul inan ki senin gibi beyinsizlikten mağdur birine yardım edecek babayiğit bir beyin cerrahı bulunur

babaavoss

O zaman ben beyni koyuyum ortaya sen de kafayı yok. Bunca zaman boş kafayla gezmişsin yazık.

ysnakorman

Kardeş senin harbiden beyin nakline ihtiyacın var ben ne diyorum sen ne diyorsun beyni olmadan yaşayan birine göre iyisin ama devam et böyle

penguen-geri-dondu

sadece jilet değil sanki biraz da yakmış gibi benim de vardı böyle ama şimdi dikkatli bakılmayınca görünmüyor yani övünmüyorum bununla hatta şimdi utanıyorum pişmanım bir gençlik hatasıydı

turan-akrepov

1-2 yila intahar eder bakislari bakis diyil deliiyi hala uzerinde

orelia

Uzman psikiyatrdan görüşlerini aldık ha. :)))))))))

Görüş Bildir