Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

19 Şarkı ile Adalar'dan Gelen Müziğin Kokusu: Yakın Dönemin En Harika Rock Grupları

 > 
205PAYLAŞIM

Brit Rock, British Rock veya İngiliz müziği, adına ne derseniz deyin... Hiç kuşkusuz müzik dünyasında küçümsenemeyecek yerleri olan müzik grupları hep İngiltere ve çevresinden çıkmıştır. İngiliz ve rock denileceği zaman akla gelebilecek yüzlerce isim ve grup da var tabi ki, bunların hepsini bu içeriğe sığdırmamız mümkün değil. Pink Floyd'lar, Iron Maiden'lar, The Smiths'ler, Led Zeppelin'ler ve onlarca efsane grup hepimizin bildikleri. Biz ise içeriğimizde yakın dönemde çıkmış, bilinen ve görece çok fazla bilinmeyen grupları derledik. Tabi ki bunların yanına İngiltere'den olmayan ama o müziği yapan grupları da aldık. Coğrafyayla çok da ilişkisi yoktur aslında bu müziğin, tadına varan insanların çoğu yağmurlu, güneşin nadir görüldüğü yerlerde yaşamaktadır. Güneşin gözükmesini beklemeye davet eder. 

Sizler de yorumlarınızla içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. Çünkü İngiltere rock müziğin doğduğu yerlerden biri akla gelemeyecek kadar çok grup var.

1. Coldplay - Trouble

1996 yılında Britanya'dan çıkan bir rock grubu Coldplay. Yakın dönem İngiliz rock müziğinin en bilinen ve sevilen temsilcilerinden.

2. Ian Brown - One Way Ticket to Paradise

The Stone Roses grubu ile tanınan Ian Ross 1963 İngiltere doğumlu. Alternatif Rock müziğinde solo kariyeriyle yaptığı işlerle içeriğimizde olması gereken isimlerden birisi.

3. Interpol - Pace Is The Trick Legendado

İçeriğimizin Amerika kökenli gruplarından biri. İngiliz alternatif müziğine yakın tarzları ile içeriğimizde kendilerine yer buldular.

4. Cold - End Of The World

Florida çıkışlı alternatif rock müziğinin yakın dönemdeki başarılı grubu Cold, içeriğimizin Adalar'dan çıkmayan bir diğer grubu.

5. Snow Patrol - Run

Snow Patrol, Dundee'de kurulmuş Kuzey İrlanda/İskoçyalı bir alternatif rock müzik grubu.

6. U2 - Stay

U2 yakın dönemde İngiltere'den çıkan en başarılı gruplardan birisi. Aslında içeriğimizdeki en eski gruplardan birisi ama tarzları ile yakın döneme de ayak uydurmaları içeriğimize alma sebeplerimizden birisi.

7. Muse - Unintended

1994 yılında, İngiltere'nin güneybatısında yer alan Devon'daki Teignmouth kasabasında kurulan İngiliz rock grubu Muse, bu tarzın öncü isimlerinden birisi.

8. My Chemical Romance - The Ghost Of You

İçeriğimizin Amerika kökenli bir diğer grubu da My Chemical Romance

9. Placebo - Centerfolds

Yine yakın dönemin en sevilen İngiltere çıkışlı gruplarından biri Placebo. Kendine has hayran kitlesinin yanı sıra pek çok farklı kesimin de beğenisini kazanmış olan grup içeriğimizin en meşhur gruplarından biri.

10. Radiohead - Paranoid Android

İngiltere'den çıkan ve yakın dönemin belki de en sevilen grubu kesinlikle Radiohead grubudur. Kasvetli şarkıları ile insanları bambaşka modlara sokabilen grup, bu işi gerçekten çok iyi başarıyor.

11. Starsailor - Poor Misguided Fool

Sadece bir piyano farkı ile diğer çoğu gruptan kendini ayıran Starsailor küçük değişikliklerle nasıl büyük farklar yaratılabileceğinin kanıtı adeta.

12. A Perfect Circle - 3 Libras

İçeriğimizin bir diğer Amerika çıkışlı gurubu da A Perfect Circle

13. Suede - By The Sea

1989-2003 yılları arasında aktif olan grup bu türün en başarılı gruplarından biriydi.

14. Mansun - Wide Open Space

1995-2003 yılları arasında aktif olan İngiltere çıkışlı bir grup Manson. Kendi döneminde oldukça sevilse de grup pek de uzun soluklu kalamadı.

15. Oasis - Wonderwall

18 yıllık kariyerlerinde pek çok başarılı eser veren Oasis 2009 yılında dağıldıktan sonra ortada gözü yaşlı hayranlar bıraktı. Dağılmasına en çok üzülünen gruplardan birisi olan Oasis İngiltere'den çıkan en başarılı gruplardan bir tanesiydi.

16. Arctic Monkeys - R U Mine?

Yakın dönemin en başarılı grubu hiç kuşkusuz Arctic Monkeys. Özellikle Türkiye'de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan grup 2002 yılında İngiltere'de kurulmuştur.

17. Kasabian - Fire

Kasabian, 1997 yılında İngiltere'nin Leicester kentinde kurulmuştur. 2003 yılından 2007 yılına kadar her yıl albüm çıkaran grup 8 yıldır suskunluğunu koruyor.

18. Archive - You Make Me Feel

20 yıllık geçmişi bulunan grup içeriğimizin belki de ne farklı gruplarından biri. Standart şarkılarının yanı sıra, insanı bunalıma sürükleyecek kadar düşük tempoda uzun şarkıları da vardır.

19. One Night Only - Say You Don't Want It

2003 yılında kurulan One Night Only ilk albümlerini 2007 yılında çıkardı. İngiltere'den çıkan başarılı gruplardandır.

Bonus-1: The Smiths - Asleep

Bonus-2: The Beatles - Words Of Love

Bonus-3: Pink Floyd - Wish You Were Here

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
starlight

travis, the verve gözüme çarpan eksikler

first_time_lord

5SOS

crowleyisourking

Radiohead, My Chemical Romance ve Coldplay'i görünce gözlerimden kalp fışkırdı

bubonem-puella

one night only grubunu ilk kez bir galeride gördüm..gerçekten değerli müzik yaparlar ve az kişi tarafından bilinmesi çok üzücü."bring me back down" adlı bir şarkıları vardır on numaradır.

cristophernolann

coldplay , u2,muse , oasis ve placebo gerçekten harika işler yaptı. zaten rock müzik denince akla ilk gelecek ülkelerin başında gelir efsaneleri saymıyorum bile =) her ne kadar ülkeyi pek sevmesem de başarılı oldukları göz ardı edilemez.

Görüş Bildir