19 Ay Sonunda Gelen Özgürlük! Trafik Kazasına Karışan Düve Arkadaşlarının Yanına Dönüyor

 > 
312PAYLAŞIM

Erzurum'da, 4 aylıkken yaralamalı trafik kazasına neden olan ve savcılığın talimatı ile gözetim altında tutulan 2 yaşındaki düvenin yalnız günleri sona eriyor. Düve 19 ay tek başına kaldığı Büyükşehir Belediyesi'ne ait barınaktan alınarak Atatürk Üniversitesi'nin çiftliğine götürülerek oradaki diğer büyükbaşlarla birlikte yaşayacak.

DHA'da yer alan habere göre, 8 Ağustos 2016’da Erdal Dumlu’nun kullandığı araç, aniden yola çıkan 4 aylık buzağıya çarpmıştı. Kazada araçtaki kadının kolu ve buzağının kaburga kemikleri kırılmıştı. Ceza almamak için sahibi ortaya çıkmayan buzağı, yargı kararıyla belediyenin hayvan bakım merkezine gönderilmişti.

Kazanın üzerinden yaklaşık 19 ay geçmesine rağmen düvenin sahibi henüz ortaya çıkmadı.

Artık Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne ait çiftlikte hemcinsleri ile birlikte yaşayacak

Hayvan barınağında tek başına olan düve, AKP Erzurum Milletvekili ve aynı zamanda Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyon üyesi olan Orhan Deligöz'ün girişimleri sonucu tek başına yaşadığı yerden, savcılığın da izni ile Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne ait çiftlikte hemcinsleri ile birlikte yaşayacağı belirtildi.

AKP Erzurum Milletvekili Deligöz: 'Hayvanların da hemcinsleri ile kalmalarının önemli olduğunu düşünüyorum'

Gözetim altında tutulan düvenin yakında özgürlüğüne kavuşacağını vurgulayan Milletvekili Deligöz şunları söyledi:

"Düve haberlere konu olunca konuyu inceleyip, araştırdım. Erzurum Cumhuriyet Savcılığı'nı ziyaret ederek dosya hakkında bilgi aldım. Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ile görüştüm. Üniversitemizin Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamza Avcıoğlu ile birlikte düvenin bulunduğu barınağa geldik. Küpesi olmadığı için sahibi bulunamayan düveye haklı olarak el konuluyor. Bu bir tutuklama değil, sadece yediemin olarak teslim edilmesidir. 4 aylık iken kazaya neden olan düve bugün 2 yaşına gelmiş. Geçen yaklaşık 19 aylık zamanı tek başına geçirmiş, Yemi, otu samanı ve suyu temin ediliyor ama insanlar gibi hayvanların da hemcinsleri ile kalmalarının önemli olduğunu düşünüyorum. Yaptığım girişimler sonucu hayvanın Atatürk Üniversitesi'nin büyükbaş hayvan çiftliğine nakline karar verildi. Düvenin kan tahlilleri yapılacak herhangi bir hastalığı bulunmadığı takdirde savcılığın da izni ile üniversiteye devri sağlanacak.."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir