Görüş Bildir

16 Yılın Ardından HTTP Yerini HTTP/2'ye Bırakıyor

Haberler
> 16 Yılın Ardından HTTP Yerini HTTP/2'ye Bırakıyor

16 yıllık aranın ardından internetin standartı haline gelen iletişim kuralı HTTP, ilk büyük güncellemesini tamamlayarak yerini HTTP/2'ye bırakıyor.

Açılımı Hyper-Text Transfer Protocol olan ve tüm internet dünyasında bir standart haline gelen HTTP, ilk gerçek güncellemesini almış durumda. HTTP/2 olarak kullanılmaya başlanacak olan yeni protokol, yaygınlaşması uzun sürecek olsa da, interneti daha güçlü, daha hızlı ve daha güvenli bir ortama dönüştüreceği tahmin ediliyor.

HTTP/2 her ne kadar IETF HTTP Working Group tarafından geliştirilmiş olsa da, altyapısını Google tarafından geliştirilen özelleştirilmiş bir protokol olan SPDY (telaffuzu: 'Speedy') oluşturuyor. Hem HTTP/2 hem de SPDY, tarayıcılar üzerinden daha hızlı ve daha iyi bir internet deneyimi sağlayan 'header field compression' ve 'multiplexing' başta olmak üzere birçok iletişim teknolojisi barındırıyor. Bu iki protokol birlikte, tarayıcıların tek bir bağlantı üzerinden web sunucularına çoklu istek gönderebilmelerini sağlıyor. Basit bir konsepte sahip olan bu yeni teknolojinin internet deneyimini oldukça etkileyeceği tahmin ediliyor.

Aslında birçok internet kullanıcısı -farkında olmasalar da- bir süredir bu teknolojinin nimetlerinden faydalanıyor. Google'ın geliştirdiği SPDY protokolü ilk olarak 2009 yılında duyurulmuş ve ardından ChromeInternet Explorer ve Firefox tarayıcılarına entegre edilmişti.FacebookTwitter, Google gibi internet devleri de daha hızlı bağlantı sağlamak adına destekleyen tarayıcılar üzerinden SPDY protokolünü kullanmaya başlamıştı. Ancak bu protokol protokol henüz tüm web ortamında yaygın durumda değil.

16 yıl boyunca HTTP için yeni bir versiyonun duyurulmaması, bu protokolün olduğu gibi kaldığı yani hiç üzerinde çalışılmadığı anlamına da gelmiyor. Zira 1990 yılında piyasaya çıkan HTTP için, 1999 yılında HTTP 1.1 güncellemesi duyurulmuş ve o zamandan beri bu sürüm üzerinde (yeni bir versiyon altında olmasa da) sürekli olarak çeşitli güncellemeler yapılmaya devam edilmişti.

Kullanıcı deneyimini oldukça arttırması beklenen HTTP/2'nin yakın zamanda standart olarak kabul edilmesi bekleniyor. Ayrıca geliştiriciler, öncesinden Chrome ve Firefox tarayıcıları üzerinden bu protokolü test edebilecekler.

  • Webmasto
Kaynak: http://www.webmasto.com/16-yilin-ardi...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?