Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

154. Yılında 8 Madde ile Çerkes Soykırımı

-

Çerkeslerin Çarlık Rusyası'nın nüfus politikası kapsamında sürgüne tabi tutulmasının üzerinden tam tamına 154 yıl geçti...

Gelin 8 maddede bu olaya yakından bakalım...

1. Tarihin en eski dönemlerinden beri yaşadıkları anayurtları Kafkasya’da eşsiz bir dil ve kültür geliştiren Çerkesler yüzyıllarca süren onurlu bir direnişe rağmen, büyük devletlerin ve Çarlık Rusyası’nın kolonyalist politikaları ve stratejik hedefleri doğrultusunda soykırıma uğradı ve anayurtlarından koparıldı.

2. 21 Mayıs 1864; 300 yıl süren Kafkas - Rus savaşlarının sona ermesi ve Kuzey Kafkas halklarının sürgüne zorlanmasının başlangıç tarihidir.

3. Savaş boyunca yurtlarını terk etmeye zorlanan Çerkesler savaşın bitimi ile birlikte insanlık tarihinin en büyük ve en dramatik sürgününe maruz kaldılar. Tarihi kayıtlara göre 1.500.000’e yakın Çerkes Kuzey Kafkasya’daki yurtlarından sürülerek Osmanlı topraklarına deniz yoluyla gönderildi. Başka bir deyişle, Çerkes nüfusunun yüzde 70’i sürgün edildi.

4. Sürgün esnasında birçok Çerkes, açlık, susuzluk, hastalık ve çeşitli deniz kazaları nedeniyle yaşamını yitirdi.

5. Gemiler de daha fazla para alabilmek için çok yolcu alıyor, bu yüzden fazla yol almadan batan gemilere sık rastlanıyordu. Günümüzde de bu nedenle balık yemekten uzak duran çok sayıda Çerkes olduğu biliniyor. Çerkes yaşlıları, ‘balıkların atalarını yediklerini, balık yemeleri halinde kendi atalarını yiyeceklerini’ düşünerek, balık yemeyi reddediyor.

6. 1864 yılının Mayıs ayında, Trabzon'daki Rus konsolosunun yazdığına göre 30 bin Çerkes açlık ve hastalıktan kırıldı. Gemilerde hastalık alameti gösteren olursa derhal denize atılırdı. Sürgüne tabi tutulan nüfusun en az dörtte birinin yolculuk, kamp yaşamı ve yeni yerleşim yerlerine uyum sırasında öldüğü kabul edilmektedir.

7. Bugün Türkiye topraklarında yaşayan Çerkeslerin nüfusu hala Kafkasya’da yaşayan soydaşlarının nüfusundan daha fazladır.

8. Tüm baskılara, dağılmışlığa, acılara karşın Çerkesler varlıklarını ve kimliklerini koruyor, yaşatıyorlar. Bu nedenle 21 Mayıs'lar, Çerkes halkının yaşama direncinin ifadesidir. 21 Mayıs direniştir, başkaldırıdır, diriliştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mv

İnsanlık tarihi acılarla dolu, çok üzücü.

mic2780

Yine bir genelleme yapmış sığırın biri Çerkezleri sevmem diye ulan eşşek 1milyon küsür insan ne yaptı sana.. Yok çerkezleri sevmem,yok polisleri sevmem yok onu sevmem yok bunu sevmem(!) Nasıl bu kadar taş kafalı olabiliyor insanların hepsini aynı kefeye koyabiliyorsunuz. Burada anayurtlarından sürgün edilen ve sürgün sırasında sayısız zulme uğramış bir milletten bahsetmiş senin yazdığın şeye bak

ntyz

Açlıktan bitap düşen ve hastalanan çerkesleri gemide ağırlık yapmasın diye '' nasılsa ölecek'' diye düşünüp Karadeniz'e atarlarmış. Yeni doğum yapmış bir çerkes kadınının açlıktan sütü kesildiği için bebeğini emziremez ve bebek de gemi yolculuğu esnasında ölür ve öldüğünü anlamasınlar, denize atmasınlar diye günlerce emziriyormuş gibi yapar ama ceset kokmaya başlayınca ölü olduğunu anlarlar ve annesinin gözleri önünde Karadeniz'in sularına bırakırlar bebeği..... Bu yüzden Karadeniz en çok bize karadır. Saygıyla minnetle anıyor ve hiç bir milletin vatanlarından koparılıp sürgün edilmemesini diliyorum. #çerkessoykırımınıtanıyın

e-hatko

biz sana gerçekten ölüyorduk 🤗 benim atalarım senin toprakların için savaşıp öldü. Ama tarih bilmeyen binadama ne anlatılabilir ki. Bu arada editörden ricam 153 değil 154. yıl yazı da düzeltme yapabilir misin.

Görüş Bildir