15 Maddede Kocasını Bir Türlü Evinde Tutamayan Tanrıça Hera

 > 
3.1bPAYLAŞIM

Zeus'un çapkınlıklarını bilen, bilir. Bilmeyen ise şuradan göz atabilir. Bu Hera gerçekten çok sabırlı kadın. Kimse bu kadar anlayışlı olamazdı. Gönderirdi boşanma tebligatını Olympos Dağı'na. Ama Hera öyle mi? Uğraştı da, uğraştı kocasını adam edebilmek için. Ama Zeus bir türlü adam olmadı. Biz de sizlere 15 Maddede Kocasını Bir Türlü Evinde Tutamayan Tanrıça Hera'yı anlatmaya çalıştık. Buyurunuz efendim.

1. Titanlardan Kronos ve Rhea'nın kızlarıdır. Zeus, Poseidon, Hades, Hestia ve Demeter'in kardeşidir.

Evet yanlış duymadınız, Zeus'un aynı zamanda ablası Hera. Bu mitoloji çok ilginç arkadaşlar. Eski Yunan'ın Game of Thrones'ı adeta. Ensest falan gırla yani.

Yalnız o, bu değil de. Biri de nikahlarında "Durun, evlenemezsiniz! Siz kardeşsiniz dememiş mi ya?"

2. Olympos Tanrıları arasında Kraliçe vasfına sahiptir. Ayrıca Evlilik Tanrıçası olarak anılır.

Altın günlerinin aranılan ismi Hera yani. Bir yerde biri oğluna uygun bir kız mı arıyor? Hemen poğaçalar, kısırlar, kekler yapılır, Hera çağrılır. Sonra komşunun öğretmen kızından, ilkokuldaki çocukluk aşkına kadar geniş bir tarama gerçekleştirilir.

E boşuna Evlilik Tanrıçası olmamış Hera.

3. Eski inanca göre doğum sırasında kadınların ve evliliklerin koruyucusudur.

Kocanız geç saatlere kadar gelmiyor mu? Telefonunda başka kadınlardan gelen mesajları mı yakaladınız? Facebook'tan genç kızları ekleyip duruyor mu?

Hemen Hera'yı arayın. O da kocanızı ve evliliğinize nifak sokan kadınları bulsun, cezalandırsın. Antik Yunan'ın Serap Ezgü'sü yani.

4. Hera, Aphrodite'den sonra en güzel ikinci tanrıça olduğunu bildiği halde kendisine aşık olan erkekleri hep reddetmiş, kendisini hep Zeus'a sunmuştur.

Kadın gibi kadın işte. Kocası onu aldatıyor diye kendisini küçük düşürmüyor hiçbir zaman. Öcünü alıyor ama kendi yöntemleriyle. 😏

5. Simgeleri tavus kuşu, nar ve zambaktır.

"Komşudan aldım bir tane eve geldim bin tane" sözünü de ilk olarak Atina çarşısında elindeki taze narları satarken Hera söylemiştir. 

Bu yüzden bazı kaynaklarda; yeryüzündeki bolluk ve verimliliğin simgesi olarak da nitelendirilir.

6. Zeus ile Hera'nın evliliğinden Ares, Hebe ve Hephaistos doğmuştur.

Bazı kaynaklarda da; Angelos ve Eileithyia'nın da Hera'nın çocukları olduğu geçer. 

Anadır. Çocukları için her zaman dişini sıkmış, Zeus'un hovardalıkları karşısında metanetini korumuştur.

7. İntikamını her zaman ısıtıp, ısıtıp yemeyi bilmiştir.

Zeus'la ilişkisi olduğunu bildiği Maia'yı çileden çıkarmış,Lamia'yı canavara çevirmiş, Semele'yi tuzağa düşürmüş, Alkmene'nin doğum yapmasını geciktirmiş, Leto'yu takip edip süründürmüş, Callisto'yu ayıya çevirmiş, İo'ya at sineği musallat etmiştir.

8. Zeus, guguk kuşu kılığında Hera'nın yanına gelmiş ve evlenme teklifini böyle etmiştir. Zeus ile Hera'nın evliliğine Hieros Gamos (Kutsal Evlilik) adı verilmiştir

Adam kutsal, mutsal dinlemiyor tabii ki. Gözü hep uçkurunda. 

Ah Zeus, ah! Ne olurdu ilk günkü gibi romantik kalsaydın? Üzmeseydin hiç Hera'yı?

9. Hera, tipik Yunan Tanrıçası olarak Yunan yarımadasının ırk, soy, din ve dünya görüşlerini, çıkarlarını Anadolu'ya ve Ege'ye karşı savunmuştur.

En son seçimlerde de, Chipras'ı desteklememiş. Milliyetçi Yunan Partisine oyunu vermiştir zaten. MYP Kadın kollarının başına geçmesi için gelen teklifi reddetmiş. "Olympos'u devlet işlerine karıştırmayalım şimdi hem din ve devlet işlerindeki ayrılık esastır." diyerek laiklik vurgusunu da yapmıştır.

10. Argos Hera'nın kutsal ilidir. En ünlü tapınağı Samos adasında bulunur.

Yazları da; çocukları, torunu tombalağı toplayıp, Zeus'u da ikna edebilirse Samos adasındaki yazlık tapınağına tatile gitmeyi ihmal etmemiştir. Daha sonra Tanrıça'lıktan emekli olursa eğer, orada bir Butik otel açık keyfine bakmak gibi hayalleri vardır.

11. Üç güzeller yarışmasında birinciliği Afrodit'e kaptırması Paris ve Troya'ya karşı bitmez bir kin duymasına neden olmuş ve Troya'nın yok edilmesini istemiştir.

"Tacı bana vermiyosanız ölün işte hepiniz. Hıh! Salak şeyler. Pis Paris! Öl işte, öl!" 😢😢

12. Savaş boyunca hep Akhaları tutmuş, savaş Troyalıların lehine döndüğü zaman İda Dağı'nda savaşı seyreden Zeus'un yanına gelerek onunla sevişip, oyalayarak diğer tanrılarla birlikte Akhalara yardım etmiştir.

"Aşkım bırak şimdi savaşı falan yaa. Hadi bana güçlü pazularını göster." 😍😍

13. Zeus'un, Alkmene'den olan çocuğu Heracles'e inanılmaz şekilde kıl olmaktadır. Daha küçük bir çocukken, Heracles'i öldürmesi için yatağına 2 adet yılan göndermiştir.

Ama Heracles, yılanların ikisini de öldürüp, Tanrısal bir güce sahip olduğunu kanıtlamıştır.

Ah be Hera, tamam Zeus'u çok kıskanıyorsun, haklısın. Adam, adam değil ama çocuklara da kıymak sana yakışır mıydı hiç? 😦😦

14. Heracles'i öldürememiş ama hayatı boyunca da onunla uğraşmaktan vazgeçmemiştir.

Hayır çocuğun suçu ne Hera? Evliliğin yasak meyvesi diye o mu suçlu yani? 

Zeus'a trip at, Heracles'le uğraşacağına. Nerden bileyim yatakları falan ayırın yani. 😥

15. Heracles'le girdiği bu mücadele yüzünden; Zeus'a yandaş medyalar tarafından, kinci, kötü, intikam içgüdüsüyle yanan bir kadın olarak tasvir edilmiştir.

Hatta 90'lı yıllarda televizyonlarımız aracılığıyla evimize kadar giren Herkül dizisinde, Hera'dan çok kötü şekilde bahsedildiğini hatırlarsınız. 

İşte bu televizyon programları sayesinde, halk yozlaştırılıp, bir gecede Tanrılarının tapınak yazılarını okuyamayacak hale getirilmişlerdir. Bunların hepsi Zeus ve Poseidon denilen iki ayyaşın yüzünden gerçekleşmiştir.

Halbuki, bakın melek gibi Tanrıça. Tek derdi de kocasını kazanmak...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatma-lalsu-ince

o evlilik olayı şöyle:tanrıların dna ları olmadığı için istedikleri gibi evlenebilirler

hera-sude-r

Bu arada bilgi vereyim Afrodit Paris'e " bir kızla evlendirtirelim seni" dediği için kazanmıştır güzellik yarışmasını

Gizli Kullanıcı

Profilini de Hera yapsanaaaa

hera-sude-r

Sen iste de yapmaz mıyım nyxciğim :3

mavibiryarasa

7. fotoğraf Hera değil, bildiğin Hürrem :D

ahunaz

ulan yine mi zeus)))))))))))))

aebugday

9. maddede ''En son seçimlerde de, Chipras'ı desteklememiş. Milliyetçi Yunan Partisine oyunu vermiştir zaten. MYP Kadın kollarının başına geçmesi için gelen teklifi reddetmiş. "Olympos'u devlet işlerine karıştırmayalım şimdi hem din ve devlet işlerindeki ayrılık esastır." diyerek laiklik vurgusunu da yapmıştır.'' yazmış. 1- Milliyetçi Yunan Partisi dediği Altın Şafak laik bir oluşum değil. 2- Yunanistan laik bir ülke değil.

xyzbilal

Boşver be dostum. eğlenmene bak..

Görüş Bildir