12 Maddede Benim Büyük Çaresizliğim: İzlanda

 > -

Bakıyorum da dünya üzerinde kurulması en gereksiz birkaç ülkeden biri, belki de birincisi İzlanda. Allah'ın unuttuğu yerde, çorak topraklar üzerinde, güneşin görülmediği, karın buzun bitmediği, yanardağ patlamalarının eksik olmadığı bir yerde 300 bin kişilik bir ülke kurmanın cidden manası yok. Tamam, vakti zamanında birileri buralara yerleşmiş olabilir ama arkadaşım o gün bir yerden bir yere gitmek 6 ay sürüyor, belki adamlar gemiyle buraya geldi sonra gemileri batınca burada kaldılar. Yani en kötü ihtimalle 1800'lerden sonra bu topraklar terk edilmeliydi. Sen 800'lü yıllarda adaya gelmiş insanların aklına uyup da ne diye bu hatada ısrarcı oluyorsun ki?

1. Hadi topraklar çok büyük, çok verimli falan olsa biraz anlayacağım sizi ama...

Bak Danimarka'ya, adamlar gidip daha ferah diye Grönland'a yerleşiyor mu? Sen de kurardın daha iyi bir yere ülkeni İzlanda'yı uzaktan emer sömürürdün.

2. Nüfusunuz da çok değil ki sığacak yer bulamadınız desem.

Bir İrlanda gibi kendini zamanında çok rahat Büyük Biritanya'ya eklemleyebilirdin. Yahu 300 bin kişi nedir? En büyük şehrinin nüfusu 120 bin, Bayburt kadar yani. Yemin ediyorum vaktinde bize gelip "abi kirası neyse verelim, Uşak'ı bize tahsis edin" deseydin valla kimse sesini çıkarmazdı.

3. Büyük olasılıkla İzlanda can havliyle sığınılmış bir toprak.

Belli ki atalarınız kendilerini İzlanda'ya zar zor atmış. Kara bulduk diye sevinmişler. Geçici olarak, dinlenelim, biraz toparlanalım diye kalmışlar orada. Sonra çoğalmışlar falan. Ama dinlenince sen neden ayrılmadın? En azından pusula falan icat edilince kaçmalıydın.

4. Belki nereye kadar gidebiliriz iddiasının bir sonucusunuz?

Haritada yerinize bakınca sizden öte köy olmadığı açıkça görülüyor. Belki atalarınız girdiği bir iddia sonucunda gidebilecekleri en uzak noktaya geldiler ve öylece kaldılar. Tarihinizi iyi araştırın, bunun sonucuna katlanmak zorunda değilsiniz.

5. Yalnızlıktan ordunuz olmadığı halde NATO'dasınız.

Sırf insan arasına karışmak, sesinizi duyurmak, biz de varız demek için olmayacak işler kovalıyorsunuz. Belli ki yalnızsınız, belli ki sıkılıyorsunuz. Birbirine komşu iki ev arası 10 kilometre. Bırakın bu ısrarı, yine NATO'da kalın ama artık başka bir yere taşınmayı düşünün.

6. AB'ye girmeyi reddettiniz, gurur gurur nereye kadar?

Ordun yok NATO'dasın ama AB'ye girmeyi reddediyorsun. Daha iki yıl önce iflas eden sen değil miydin? Ebay'den satışa koydukları sen değil miydin benim güzel arkadaşım, neyin gururunu kovalıyorsun?

7. Müzik her yerde yapılır.

Björk, Sigur Ros gibi güzel şarkıcıların,i grupların var ama bu İzlanda'da olduğun için değil. O adamlar Denizi, plajı görse iyice coşacaklar bunun farkına ne vakit varacaksınız? Daha ne kadar buzula, yanardağa, yalnızlığa mahkum edeceksiniz insanları?

8. Huzurun başkenti...

Resmen ülkende insan olmamasını huzur diye pazarlama gayretindesin. Koskoca ülkede 300 bin kişi yaşıyor, huzur olmayacak da ne olacak. İnsanlar soğuktan, eylemsizlikten sıkılmış, kaskatı kesilmiş, ne yapacaklar, parti mi verecekler her gün? Mecburiyetten yaşadığın bir şeyi çok iyi satıyorsun be İzlanda. Bravo huzur tabi ya!

9. Norveç'e, Danimarka'ya yerleşen Vikinglerle kavgalı amca çocuklarının ülkesi.

Bir başka ihtimal de Viking kanı taşıyan, nispeten daha insan içine karışmış, Danimarka, Norveç, vb. daha bu dünyaya ait ülkelere yerleşen Vikingler ile kavga eden atalarınız gemiye atlayıp yola çıktı bu İzlanda'yı buldu. Yani siz sevilmeyen, kavgalı büyük amcanın çocuklarısınız.

10. Suç oranı çok düşük...

Neymiş onlarca yıl sonra polis bir kişiyi yanlışlıkla öldürmüş. Yahu bir insanın o soğukta kavga edecek birini bulup, silah temin edip öldürmesi için gerçekten ama gerçekten deli olması lazım. Aklı başında biri neden o iklimde, o yalnızlıkta birini öldürsün? Zaten hepi topu 300 bin kişisiniz, yalnızlık damarlarınıza işlemiş bir de birbirinizi mi öldüreceksiniz?

11. İzlandalı kızlar bir harika dostum.

Norveçli, Finli, İsveçli kızlardan hiçbir farkı yok kızlarınızın. Tamam güzeller, Allah sahiplerine bağışlasın ama Danimarka'da da var aynı kızlar, hatta zorlasan Hollandalı kızlar bile benziyor, ee neyinle övünüyorsun bana? Dünyanın bir ucuna gitmenin sebebi bu mu yani? Taşı toprağı mı güzel yapıyor İzlandalı kızları? Sen gel Bayburt'a aynı kızlar olmazsa yüzüme tükür. Ama Bayburtlu ile evlenmeyeceksin, kendi aranda.

12. Demem o ki sevgili İzlandalılar büyük bir yanlışta ısrar ederek bugüne kadar geldiniz.

800'lü yıllarda adaya gelen barbarın, cahilin aklıyla hareket edersen yine bile iyi dayanıyorsunuz hala ben sana söyleyeyim.

Sonuç - Şimdi yapmanız gereken ülkenin adını falan değil yerini değiştirmektir.

O ülkeden kimseye hayır gelmez. Dünya ile irtibatınız sıfır, güneş yüzü gördüğünüz yok, sabah akşam kar buz, bir çiçek, bir deniz gördüğünüz yok. Ülkenin adını neverland yapsanız, akşama kadar çalışmayıp eğlenseniz bile faydası yok. Günün birinde yine batarsınız yine batarsınız. Çünkü sorun sizde değil ülkenin yerinde. Derhal daha ılıman bir ülke ile pazarlığa başlayıp başka bir ülkeye çıkın topluca.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
canberk-canliturk

Parodi olarak kabul ediyorum bunu.

cenan-hacioglu

O güzellikler burda olsaydı şimdiye o tepelerin arasında küçük küçük Tokiler vardı

kapt.timur-sinan-b.

Fazla yorum yapmayacağım, sığ ve cahilce. İzlanda harikalıklar ülkesidir.

hasankacmayan

aşağıdaki müziği dinleyerek resimleri inceleyin, sonra resimlerin altında yazılanlara geri dönüp buradan editöre öfkenizi kusabilirsiniz:

cnsfrd

editörün canı çok sıkılmış. Türkiye'de izlandayı yaşıyor olsa gerek.

Görüş Bildir